ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

La Certosa di Pisa

La Certosa di Pisa

Kartouza (La Certosa di Pisa) – místo na italském venkově, kde svrchovaně vládne klid a ticho, leží v úrodném údolíčku, kde se pěstuje víno a olivy. Klášter byl zde založen roku 1366, ale byl honosně přestavěn pozdně barokního slohu. Skládá se z kostela, čestného dvora, křížové chodby, obytné budovy pro mnichy a útulku pro pocestné a lékárny. Má rozlohu 20 000 metrů čtverečních a prý má 1300 prostor.

To vše bývalo pro nemnoho kněží. Každý z nich měl svou celu, což byl prakticky dům s vlastní rajskou zahradou, a také vlastní kapli, neboť v řeholních pravidlech kartuziánů je odsloužit každý den mši.

V kaplích je podlaha vyvedena v kachličkách, které tvoří optické klamy, obvykle symbolické, například hrátky s číslem tři (jistě, svatá trojice) Kartuziáni jsou řád bohatý a tvořivý a na jejich klášterech to je znát. Jejich refektář disponuje krásou, opět optickými klamy a vtipem, ale to je třeba vidět přímo na místě, strohý popis nemá šanci toto kouzlo zachytit.

Certosa di Pisa má v místě, kde se kartuziáni stýkali se světem a pomáhali lidem, zajímavou lékárnu. Návštěvníci tu obdivují starobylou, ale mimořádně přesnou váhu a mnoho další cizelovaných detailů.

Aktuálně nabízíme dovolenou do oblasti Toskánska