Massa Marittima
Massa Marittima
Půvabné městečko zamrzlé ve středověku. Románské a gotické stavby, úzké uličky, zdobná náměstí i dechberoucí výhledy musí okouzlit každého.
Massa Marittima, stejně jako většina toskánských měst, prošla dlouhým vývojem a užila si své. Absolvovala nadvládu Pisy, což se neomylně odráží ve fasádě katedrály San Cerbone, vyvedené v pisánsko–románském stylu. Prožila období rozkvětu a samostatnosti (1225 – 1335), kdy byla samostatnou republikou. A pěkně bohatou! Vždyt se zde těžily kovy. Městečko se totiž nachází v Kovonosném pohoří – Colline Metallifere. Posléze Massu převálcovala Siena, také Florencie, a korunu tomu všemu nasadila morová rána v roce 1348. Ta Massu téměř vylidnila a možná právě jí vděčíme tomu, že město zůstalo zakonzervováno ve stavu, který dnes tak obdivujeme.
Poznámka k moru ve 14. st. v Itálii a v Evropě:Mor řádil opravdu krutě a vylidnil mnoho měst. České země v té době měly štěstí, obcházel je obloukem a tak vzkvétaly pod moudrou vládou Karla IV, Jeho syn, Václav IV si pak vytáhl černého Petra, protože ke všem problémům se šlechtou a církví se přidala epidemie, která k nám dorazila se zpožděním. Je to sice jiný příběh, ale pomůže vsadit italské události do našeho kontextu.
Pamětihodnosti
Pro základní orientaci stačí, když si rozdělíme město na Staré, v dolní části a Nové v horní části. Politickým i duchovním srdcem středověké Massy je náměstí Piazza Garibaldi s nádhernou katedrálou San Cerbone (zmíněna výše), s Palazzo Comunale, kde sídlila správa města, a Palazzo del Podestá, ve kterém se nyní nachází archeologické muzeum.
V horní části města se působivě tyčí věž Torre del Candeliere. Ta je spojena s městským opevněním obloukem, Arco Senese. Za malé vstupné můžete do věže vystoupat a pokochat se pohledem na město i jeho okolí. Stejně úchvatný pohled se vám otevře i v přilehlém parku, aniž byste se obtěžovali placením vstupného.
Massa Marittima je městečko, které lze proběhnout během chvilky. Přesto na ni doporučuji více času, aby bylo vůbec možné vstřebat typickou toskánskou atmosféru středověkého města.
Nachází se tu mnoho dalších zajímavých objektů, at už sakrálních nebo světských. Například kostel Chiesa di San Francesco, který prý byl založen samotným světcem, když se potuloval kolem roku 1220 po Maremmě. Pozornosti lze doporučit i muzeum hornictví, které dokumentuje staletou těžbu kovů, která kdysi přinesla městu tolik bohatství.