ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

San Gimignano

San Gimignano

Středověký Manhattan. Trůní si pyšně na kopci nad údolím Elsa.

Vysokánské věže už na dálku slibují, že návštěvníka ve městě čeká cosi neobvyklého. A taky že jo.

Věží je dnes 14, původně jich ale bylo 75. To je fakt, který město naprosto odlišuje od jiných. Proto se sem stahují turisti jako vosy na med, každý chce ochutnat. Málokdo ale ví, že věže byly vlastně postaveny z nesnášenlivosti dvou předních famílií San Gimignana. Věže byly ztělesněním furiantství, jak se rodiny snažily trumfnout jedna druhou. Krom toho měly i funkci obrannou. Jejich výška byla limitována pouze tím, že nesměla přesáhnout hlavní městskou věž, tedy 51 metrů.

Historie

Je tolik podobná dějinám jiných toskánských měst. Osídlení místa bylo původně etruské. Svůj středověký název město dostalo teprve podle modenského biskupa. Vzkvétalo až do smutného roku 1348, do roku který byl ve znamení morové epidemie. Pak se oslabeného města zmocnila Florencie.

Vzhled a památky

Město je sevřeno zachovalými hradbami. V nich se už můžeme nechat pohltit typickou středověkou urbanistikou: úzké uličky, cihlové dláždění ve vzoru rybí páteře, náměstíčka a působivé centrum. Tady ho představují dvě důležitá náměstí:Piazza della Cisterna a Piazza dell Duomo.

Piazza della Cisterna

Uprostřed je krásná velká studna ze 13. století. Obvykle je obležená turisty, kteří si pochutnávají na zmrzlině. Na tomto náměstí je totiž gelatería s nejlepší zmrzlinou na světě! Atmosféru dotvářejí domy a věže ze 13. a 14. století, doplněné kavárnami a obchůdky.

Piazza dell Duomo

Tady jednoznačně dominuje románská bazilika Collegiata. Hned po ní poutají zrak výstavné budovy bohatých představitrlů města: Palazzo del Podestá, Palazzo Comunale (radnice) a samozřejmě nepřehlédnutelná věž Torre de Rognosa. Vše čistý a pravý středověk (13.–14. st.)

 Aktuálně nabízíme dovolenou v Toskánsku: