ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Cyklotoulky Savojskem

Pohodová cyklistika v okolí Mont Blancu
dovolená na kole1-2 nenáročný / středně náročný★★★ chci cestovat pohodlně

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
4. 8. – 13. 8. 202310 dní11043301

AKTUÁLNĚ PLNO

Na co se můžete těšit?

  • Cyklostezky a cyklotrasy údolími Savojských Alp
  • Jedinečná kombinace přírodních i kulturních památek
  • Skvělá gastronomie a víno
  • Ubytování v hotelech se snídaní

Popis

Na vrchol Mont Blancu se sice na kole nedostanete, ale zato můžete majestátní masiv nejvyšší hory Evropy (4807 m) obdivovat z malebného okolí Savojských Alp, rozprostřeného kolem hranic Francie, Švýcarska a Itálie. A to zcela pohodově – po cyklostezkách a cyklotrasách vedoucích kolem Ženevského jezera, údolím švýcarské Rhôny a italské Aosty nebo národním parkem Gran Paradiso. Na silničkách či elektrokolech si ale můžete trasy i prodloužit a nasbírat pěknou řádku kilometrů nebo výškových metrů. Cyklistiku propojíme také s poznáváním přírodních i kulturních krás a kromě lahodných sýrových pokrmů ochutnáme vybraná švýcarská vína, a to přímo od vinaře. Naši "cyklotour du Mont Blanc" pak zakončíme v legendárním francouzském Chamonix... A kdo by se chtěl Mont Blancu přiblížit takřka na dotek, může se odtud nechat vyvézt lanovkou na Aiguille du Midi do výšky 3842 m, případně bude šance dotknout se skutečného ledovce Mer de Glace!

Program

1.–2. den

Odjezd ve večerních hodinách z Prahy, ráno příjezd do švýcarského Bex; na kole kolem Ženevského jezera – fakultativní prohlídka středověkého hradu Chillon, spjatého s básníkem G. G. Byronem, dále kolem sochy Freddieho Mercuryho v Montreux až do centra "švýcarské riviéry" – letoviska Vevey, kde se zrodila první mléčná čokoláda (40 km); možnost prodloužení přes vinařskou oblast Lavaux  – s nejhezčími výhledy na Ženevské jezero a Francouzské Alpy – k prehistorickým kůlovým obydlím v Morges  (75 km); návrat autobusem, ubytování v hotelu.

3. den

Autobusem do lázeňského městečka Thonon-les-Bains a odtud na kole po jižním břehu jezera do Ženevy (45 km) – individuální prohlídka města (vodotrysk Jet d'Eau, románsko-gotická katedrála Sv. Petra a rodný dům J. J. Rousseaua); možnost vysazení již u ústí Rhôny v Bouveret (75 km), případně lze rovnou z hotelu na kole (103 km), návrat autobusem; alternativně horská etapa do sedel Col de Bretaye (1804 m) a Col de la Croix (1776 m) – kolem alpských jezer a skalních pyramid (57 km / ↑2160 m).

4. den

Autobusem do Martigny a odtud na kole údolím Rhôny do Sionu – s dominantami hradů Valère a Tourbillon – a dále k největšímu podzemnímu jezeru v Evropě Lac St-Léonard – fakultativní plavba po jezeře na lodičkách (38 km); možnost trasy z hotelu (58 km), případně prodloužení přes město Sierre (79 km); cykloetapu zakončíme ochutnávkou v místním vinařství a přes Velký Svatobernardský průsmyk se přesuneme autobusem do italské Aosty, kde se ubytujeme na 5 dnů.

5. den

Odpočinkový den: prohlídka Aosty – mnoho památek z římské doby (městské hradby, Augustův triumfální oblouk) i z dalších období (10 km); fakultativně možnost využití hotelového wellness (finská sauna, parní lázeň, solná komora, venkovní vířivka, masáže – vše za příplatek).

6. den

Autobusem do nejstaršího italského národního parku Gran Paradiso (kamzíci, kozorozi horští, orli, svišti aj.), pěšky k překrásným vodopádům Lillaz a na kole údolím řeky Grand Eyvia zpět do Aosty (32 km); možnost prodloužení národním parkem ke kapli Panny Marie Sněžné (42 km / ↑730 m / ↓1750 m), případně přes hrady Saint-Pierre a Sarre (49 km).

7. den

Autobusem ke gotické pevnosti Verrès, jež střeží vstup do údolí Aosty; odtud na kole údolím řeky Dora Baltea k hradu Fénis se zachovalými freskami a zbrojnicí – fakultativní prohlídka (35 km); návrat autobusem, případně možnost dojezdu do hotelu dál po cyklostezce podél řeky (48 km); možnost prodloužení k pevnosti Bard na začátku výletu (63 km).

8. den

Autobusem do horského městečka Valgrisenche a na kole podél řeky Dora di Valgrisenche zpět do hotelu (35 km); možnost prodloužení kolem jezera Lago di Beauregard a k hradu Introd (50 km / ↑900 m / ↓1950 m).

9.–10. den

Přesun autobusem do francouzského Chamonix – vysazení zájemců o fakultativní vyjížďku lanovkou a výtahem na Aiguille du Midi (Polední vrchol, 3842 m) či výlet vláčkem a lanovkou k ledovci a ledovcové jeskyni Mer de Glace; cyklisté autobusem do horského střediska Contamines-Montjoie, odtud na kole údolím řeky Bonnant přes lázeňské městečko Saint-Gervais-les-Bains do Passy a dál po cyklostezce podél řeky L'Arve do Chamonix (44 km); možnost prodloužení přes Sallanches (57 km); v Chamonix vyzvednutí turistické skupiny ze zájezdu "Tour du Mont Blanc" a večerní odjezd do Prahy, návrat následující den dopoledne.

Podmínky