Menu

Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Speciální nabídka

Datum odjezdu nejdříve:
Datum příjezdu nejpozději:
Zájezdy s datem odjezdu ve vybraném měsíci nebo roce:

UbytováníUbytování

UbytováníStravování

UbytováníDoprava

UbytováníKategorie cestovního komfortu

UbytováníFyzická náročnost (aktivní dovolená)

CenaCena

Vybrané filtry:nic nebylo zvolenozrušit všechny filtry

Cyklistika pod vlivem Champagne

Cyklistika pod vlivem Champagne

Eva Mojžišová, 10. květen 2011

Záměrně dvojsmyslný a lehce provokativní titulek trefně vystihuje charakter cyklistiky v oblasti Champagne, v jednom z 26 francouzských regionů, jehož věhlas velmi stylově zajišťuje nejslavnější a nejkvalitnější šumivé víno – šampaňské. Známe ho všichni – i většina z nás, která jej vlastně nikdy neokusila, ale přesto tak klasickou českou „Bohemku“ při bezpočtu slavnostních příležitostí ráda přezdívá. Je to něco podobného jako s vysavačem a luxem. Mnozí z nás již nevysávají, ale luxují. My nepijeme „Bohemku“, ale šampaňské.

Vinné sklepy lákají turisty

Champagne! Vliv na cyklistu je značný – jako správné kvalitní víno útočí na všechny lidské smysly. Dýchá na nás na každém kroku, při každém šlápnutí do pedálů. Nekonečné lány vinic najdeme i za další zatáčkou, potkáme je při příštím sjezdu a budou též naší odměnou za násleudjící výšlap, skrývají se za všemi horizonty a snad jen tak pro zpestření se nechávají tu a tam protnout zdejší významnou řekou Marne. Topíme se v nepřeberném množství Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, což jsou jediné 3 odrůdy vinné révy, které je v oblasti Champagne povoleno pěstovat.

Jsme-li v Champagni v polovině října, vidíme i tradiční ruční sběr vína do mělkých košů. Není se kam schovat – leda do jednoho z nepřeberného množství vinných sklípků, kde si ale též od šampaňského neodpočineme (a my vlastně ani odpočívat nechceme) – majitelé velmi ochotně přispěchají a dovolí nám degustovat své nejlepší produkty, mnohdy nás zasvětí do tajů jejich výroby a samozřejmě se přitom těší, že u nich obratem nějakou tu lahev zakoupíme. A my jim jejich přání záhy rádi plníme.

Gotická katedrála v Remeši

Champagne leží jihovýchodně od Paříže. Město Reims = Remeš, ležící v severní části regionu není jen jeho hlavním městem, ale i naším útočištěm, odkud každý den na kole vyrážíme podlehnout výše popsaným svodům. A je to důstojné útočiště – kromě mnoha zajímavých památek, imponující historie a samozřejmě všudypřítomného šampaňského se toto město proslavilo impozantní gotickou katedrálou, v níž bylo korunováno mnoho francouzských králů. Proto je velmi příjemné a smysluplné trávit večery po cyklistickém programu právě zde.

Epernay - unikátní "šampaňská" jízda podzemím

Jestliže je Remeš hlavním městem oblasti, město Epernay lze bez zaváhání nazvat hlavním městem šampaňského. Kromě velice zajímavé ulice Avenue de Champagne lemované řadou slavných značek a jmen (jak jinak – týkajících se šampaňského) se tu nachází i jeden z nejvýznamnějších producentů tohoto ušlechtilého nápoje – firma Mercier. Zde zaparkujeme svá kola a necháme se místními průvodci provést (a zároveň provézt – jelikož trasu absolvujeme ve stylovém minivláčku) spletitými podzemními mnohakilometrovými chodbami po celé jejich délce obklíčenými omračující zásobou lahví naplněných znamenitým šampaňským – místní tvrdí, že nejkrásnější místa v Champagni se nacházejí v jeho podzemí a něco na tom asi bude.

Charakter krajiny a života v Champagni je šampaňským přímo nasycen. Důkazem může být i fakt, že specifika každé z pěti oblastí tohoto opojného regionu jsou vlastně definovaná vínem, které se zde vyrábí. Vallée de la Marne – příjemná chuť a ovocný charakter, Côte des Blancs – produkuje vynikající vína rodící se z těch nejkvalitnějších hroznů, Montagne de Reims – aromatická s dobrou hloubkou, Aube – dobrá kvalita a čistý styl a Côte de Sézanne – více ovocná a exotická chuť. Jejich společným jmenovatelem je křída, resp. její velký podíl v půdě a tedy i schopnost dobře odvádět vodu a zároveň ji zadržovat na hroší časy (období sucha).

Route de Champagne

Uvedené oblasti a jejich střediska, ale i malé okouzlující vesničky jsou ve zvlněné, někdy až kopcovité krajině protkány důmyslnou sítí turistických vinných okruhů Route du Champagne jako stvořených pro nás cyklisty, kteří jimi směle a s důvěrou kroužíme. A rozhodně nejsme zklamáni – jedna z hlavních značených tras nás například zavede do Hautvillers (nedaleko Epernay), kolébky šampaňského – benediktinský mnich Dom Pérignon z místního kláštera je pravděpodobně nejznámnější osobností ze Champagne. Byl tvůrcem nových metod výroby, autorem dnes důvěrně známé korkové zátky kombinované s drátěným košíčkem a bývá označován za průkopníka výrobního procesu, který je nazýván Methodé Champenoise. Upomínku na jeho osobnost tu ztělesňuje i několik soch. Další zajímavostí jsou místní tepané vývěstní štíty na domech vyprávějící dějiny šampaňského.

Abychom ušlechtilým nápojem nezůstali zcela a bezmocně opojeni, svěřuje nám krajina návdavkem i řadu nádherných zámků, nezvyklých soch a románských staveb. Ale nic naplat – chceme-li hovořit o Champagni, ale i o cyklistice v Champagni, musíme vlastně mluvit pořád jen o šampaňském.

Žádost o zaslání tištěných katalogů

KATALOG POZNÁVACÍ ZÁJEZDY 2019 / 2020

Pokud o katalog máte zájem, neváhejte poslat tuto objednávku. V případě, že jste s námi cestovali v posledních 2 letech, tak Vám katalog přijde automaticky. Katalog rozesíláme po 22. 11. 2018.

Katalogy posíláme pouze po ČR. Pro zájemce mimo ČR máme připraven katalog ke stažení ve formátu PDF na stránce katalog 2019/2020 v PDF.

Tištěné aktivní katalogy se změnily na internetové! Všechny zájezdy z katalogů DOVOLENÁ NA KOLE a TURISTIKA najdete nyní pouze on-line na našem webu.