Cyklistika pod vlivem Champagne
Cyklistika pod vlivem Champagne
Eva Mojžišová, 10. květen 2011
Záměrně dvojsmyslný a lehce provokativní titulek trefně vystihuje charakter cyklistiky v oblasti Champagne, v jednom z 26 francouzských regionů, jehož věhlas velmi stylově zajišťuje nejslavnější a nejkvalitnější šumivé víno – šampaňské. Známe ho všichni – i většina z nás, která jej vlastně nikdy neokusila, ale přesto tak klasickou českou „Bohemku“ při bezpočtu slavnostních příležitostí ráda přezdívá. Je to něco podobného jako s vysavačem a luxem. Mnozí z nás již nevysávají, ale luxují. My nepijeme „Bohemku“, ale šampaňské.
Vinné sklepy lákají turisty
Champagne! Vliv na cyklistu je značný – jako správné kvalitní víno útočí na všechny lidské smysly. Dýchá na nás na každém kroku, při každém šlápnutí do pedálů. Nekonečné lány vinic najdeme i za další zatáčkou, potkáme je při příštím sjezdu a budou též naší odměnou za násleudjící výšlap, skrývají se za všemi horizonty a snad jen tak pro zpestření se nechávají tu a tam protnout zdejší významnou řekou Marne. Topíme se v nepřeberném množství Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, což jsou jediné 3 odrůdy vinné révy, které je v oblasti Champagne povoleno pěstovat.
Jsme-li v Champagni v polovině října, vidíme i tradiční ruční sběr vína do mělkých košů. Není se kam schovat – leda do jednoho z nepřeberného množství vinných sklípků, kde si ale též od šampaňského neodpočineme (a my vlastně ani odpočívat nechceme) – majitelé velmi ochotně přispěchají a dovolí nám degustovat své nejlepší produkty, mnohdy nás zasvětí do tajů jejich výroby a samozřejmě se přitom těší, že u nich obratem nějakou tu lahev zakoupíme. A my jim jejich přání záhy rádi plníme.
Gotická katedrála v Remeši
Champagne leží jihovýchodně od Paříže. Město Reims = Remeš, ležící v severní části regionu není jen jeho hlavním městem, ale i naším útočištěm, odkud každý den na kole vyrážíme podlehnout výše popsaným svodům. A je to důstojné útočiště – kromě mnoha zajímavých památek, imponující historie a samozřejmě všudypřítomného šampaňského se toto město proslavilo impozantní gotickou katedrálou, v níž bylo korunováno mnoho francouzských králů. Proto je velmi příjemné a smysluplné trávit večery po cyklistickém programu právě zde.
Epernay - unikátní "šampaňská" jízda podzemím
Jestliže je Remeš hlavním městem oblasti, město Epernay lze bez zaváhání nazvat hlavním městem šampaňského. Kromě velice zajímavé ulice Avenue de Champagne lemované řadou slavných značek a jmen (jak jinak – týkajících se šampaňského) se tu nachází i jeden z nejvýznamnějších producentů tohoto ušlechtilého nápoje – firma Mercier. Zde zaparkujeme svá kola a necháme se místními průvodci provést (a zároveň provézt – jelikož trasu absolvujeme ve stylovém minivláčku) spletitými podzemními mnohakilometrovými chodbami po celé jejich délce obklíčenými omračující zásobou lahví naplněných znamenitým šampaňským – místní tvrdí, že nejkrásnější místa v Champagni se nacházejí v jeho podzemí a něco na tom asi bude.
Charakter krajiny a života v Champagni je šampaňským přímo nasycen. Důkazem může být i fakt, že specifika každé z pěti oblastí tohoto opojného regionu jsou vlastně definovaná vínem, které se zde vyrábí. Vallée de la Marne – příjemná chuť a ovocný charakter, Côte des Blancs – produkuje vynikající vína rodící se z těch nejkvalitnějších hroznů, Montagne de Reims – aromatická s dobrou hloubkou, Aube – dobrá kvalita a čistý styl a Côte de Sézanne – více ovocná a exotická chuť. Jejich společným jmenovatelem je křída, resp. její velký podíl v půdě a tedy i schopnost dobře odvádět vodu a zároveň ji zadržovat na hroší časy (období sucha).
Route de Champagne
Uvedené oblasti a jejich střediska, ale i malé okouzlující vesničky jsou ve zvlněné, někdy až kopcovité krajině protkány důmyslnou sítí turistických vinných okruhů Route du Champagne jako stvořených pro nás cyklisty, kteří jimi směle a s důvěrou kroužíme. A rozhodně nejsme zklamáni – jedna z hlavních značených tras nás například zavede do Hautvillers (nedaleko Epernay), kolébky šampaňského – benediktinský mnich Dom Pérignon z místního kláštera je pravděpodobně nejznámnější osobností ze Champagne. Byl tvůrcem nových metod výroby, autorem dnes důvěrně známé korkové zátky kombinované s drátěným košíčkem a bývá označován za průkopníka výrobního procesu, který je nazýván Methodé Champenoise. Upomínku na jeho osobnost tu ztělesňuje i několik soch. Další zajímavostí jsou místní tepané vývěstní štíty na domech vyprávějící dějiny šampaňského.
Abychom ušlechtilým nápojem nezůstali zcela a bezmocně opojeni, svěřuje nám krajina návdavkem i řadu nádherných zámků, nezvyklých soch a románských staveb. Ale nic naplat – chceme-li hovořit o Champagni, ale i o cyklistice v Champagni, musíme vlastně mluvit pořád jen o šampaňském.