Francouzská gastronomie
Francouzská gastronomie
Francouzi jsou velcí gurmáni a k jídlu mají zcela jiný přístup než my. Je jedním z jejich hlavních témat. Pro Francouze je důležité se dobře najíst a jídlo si řádně vychutnat.
Tradiční francouzská snídaně aneb snídaně kontinentální
Francouzskou snídani jste pravděpodobně v určitých obměnách již ochutnali. Často se podává v hotelech pod názvem kontinentální snídaně. Jakmile ale jednou ochutnáte poctivou francouzskou snídani ve Francii, tak nad hotelovými náhražkami leda tak zapláčete.
Ve Francii se den začíná vydatnou sladkou snídaní v podobě kousku bagety s máslem (v některých oblastech můžete narazit na máslo s mořskou solí) či džemem. Případně croissantem, brioškou nebo pečivem plněným čokoládou (pain au chocolat).
Někdy se můžete setkat také s tzv. pain perdu. Jedná se o pečivo z předchozích dnů, které ztvrdlo natolik, že už opravdu nejde ani rozkousnout. Takové pečivo se nakrájí na plátky, namočí se ve vejci s cukrem nebo v mléku a upeče se dozlatova. Nakonec se jemně potře máslem anebo zavařeninou a vaše chuťové buňky se zblázní štěstím.
Do tradiční francouzské snídaně můžeme bez okolků zařadit i ovesné, špaldové nebo žitné vločky s ovocem a jogurtem.
Co k tomu?
Ke snídani Francouzi pijí kávu, čaj nebo horkou čokoládu (tu především děti) a čerstvý pomerančový nebo grapefruitový džus.
U prvního jídla dne si Francouzi rádi povídají nebou čtou noviny. To všechno ideálně s výhledem na okolní krajinu nebo na ranní ruch v ulicích.
Náš tip: pokud chcete snídat jako opravdový Francouz, nestyďte se namáčet své pečivo, sušenky nebo bagetu i s vyzrálým sýrem do kávy či čaje.
Oběd a večeře po francouzsku
Oběd a večeře, dovoluje-li čas a finanční prostředky, by měly být skutečným svátkem a nic by nemělo narušit jejich poklidný průběh. Francouzi obědvají až dvě hodiny a večeři si dokážou užívat ještě déle.
Tradičně se podává hors d'œuvre (předkrm), entrée (první chod), plat principal (hlavní jídlo), salát, sýr anebo dezert.
Jídlo bez bagety a vína jako den bez slunce
To, že u stolu jedl Francouz, poznáte podle všudypřítomných drobků bagety. Bageta díky své konzistenci prostě drobí, ať chcete nebo ne a bez ní si Francouz své jídlo nevychutná. Typické jsou dlouhé tenké bagety (baguette), tlustší flûtes či velké nadýchané bochníky, kterým se říká prostě chléb (pain). Všechny tyto druhy pečiva však po asi 4 hodinách ztrácejí svou lahodnou křupavost a je tedy třeba kupovat je vždy čerstvé.
K jídlu se pije víno (bílé, růžové či červené – podle toho, co právě jíte) a obyčejná voda. V jižní Francii se jídlo, oběd i večeře zapíjí pastisem ředěným ledovou vodou.
Jak a kde se nejlépe najíst?
Běžnému cestovateli se jen tak nepoštěstí, aby si ho Francouzi pozvali k sobě domů. Získat jejich důvěru totiž nějakou chvíli trvá. Pokud se vám přece jen poštěstí a takové pozvání obdržíte, pak ho přijměte všemi deseti. V ostatních případech však vyzkoušejte některou z mnoha místních restaurací.
Restaurace otevírají na oběd kolem poledne a zavírají zhruba ve dvě odpoledne. Znovu pak otevřou na večeři po sedmé večer a objednávky přestávají přijímat v době mezi 22. a 23. hodinou.
V restauracích se můžete setkat s plat du jour. Je to francouzská obdoba našich obědových menu. Každý den se mění, je připraveno rychleji a bývá i o něco levnější, než zbytek nabídky.
Cenově výhodné je také stálé menu (menu fixe), skládající se zpravidla ze tří chodů, v jejichž rámci si můžete většinou vybrat ze dvou variant.
Co a jak pít?
Jakmile se v restauraci usadíte nebo jste usazeni (obzvlášť ve vnitrozemí si počkejte na to, až vám číšník přidělí stůl i židli), obsluha vám přinese nachlazenou karafu s vodou. Pokud ji obsluha nepřinese automaticky, neostýchejte se o ni požádat - pamatujte, že chcete une carafe de l'eau. Karafa je v drtivé většině případů zdarma a pokud ji dopijete, tak vám ji obsluha bez okolků znovu doplní.
Domácím rozlévaným vínem (vin de table) ve džbáncích o objemu 0,25l, 0,5l či 1l rozhodbě nic nezkazíte. Obvykle se jedná o místní víno přijatelné kvality. Pokud ale chcete ochutnat opravdu špičková vína, pak sáhněte po lahvi z Bordeaux. Podle statistik Vivino totiž až 34 z 50 nejlepších vín světa pochází z právě odtud. I proto se Bordeaux přezdívá hlavní město vína.
Objednávání kávy je pro Čechy ve Francii ošidné. Pokud si chcete objednat kávu s mlékem v hrníčku tradičních rozměrů a ne v náprstku, musíte vědět, jak na to. Francouzi totiž kávu v této podobě pijí jen málo a když už, tak jen ke snídani. Proto se při jejím objednávání připravte na divné pohledy směřující vaším směrem. Kouzelné zaříkávadlo na kávu s mlékem tak, jak ji pijeme u nás doma, je un café au lait, s'il vous plaît.
Jak platit?
Spropitné se skoro nikdy neočekává – přirážka za obsluhu činí 12-15 % a je už zahrnuta v ceně jídla (hledejte text service compris – zkratka sc), nebo se přičítá na konci k celkové ceně (service non-compris či service en sus).
Pozor na otevírací dobu
Mnoho restaurací v neděli na večeři zavírá, ale například pizzerie mají otevřeno. Menu bývá vyvěšeno hned u vchodu a jsou na něm uvedeny i ceny.
Ve velkých městech otevírají pekárny a prodejny s potravinami velmi časně a zavírají kolem 19. nebo 20. hod. (v Paříži někdy i později). Obvykle mají zavřeno v neděli odpoledne, odpoledne o svátcích a jeden den v týdnu.
Pokud chcete ušetřit, je levnější nakupování ve velkých supermarketech a hypermarketech. Ve městech to jsou supermarkety Casino, Champion, nejlevnější je Lidl. Velké jsou Carrefour, Intermarché, Leclerc a Monoprix. Ceny v supermarketech jsou ve většině sortimentu stejné jako u nás. Velké supermarkety mají většinou otevřeno do 21 nebo 22 hodin.
Neumíte francouzsky? Nevadí!
Francouzi jsou známí tím, že jinak než svou rodnou řečí s vámi nepromluví. A to ani kdyby uměli plynně anglicky. O to větší zábava ale je objednávání jídla v restauraci! Když už budete ve Francii, nenechte si tento zážitek utéct. Zjistíte, že se umíte dorozumět i rukama a nohama. Anebo si objednáte jídlo naslepo a budete překvapeni, co vám to přistálo na stole. Cestování je přece o objevování! A jak lépe objevovat, než ochutnáváním nových jídel?
Různé části Francie jako různé světy
Co do vlastního složení je francouzská gastronomie nesmírně pestrá a každý region má svou specifickou kuchyni. O jednotlivých krajových specialitách se tedy dočtete v příslušných oddílech věnovaných konkrétním oblastem.