ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Provence

Provence

Provincie tolik milovaná Římany, která je podobná Itálii nejen svými kopci, vinicemi a olivovými háji. Louky plné levandule, ostnaté mimózy a krásné žluté slunečnice okouzlily Vincenta van Gogha; modrá obloha nakazila Picassa a podmanila si Paula Cézanna.

Výhled na jezero St. Croix

Jak se Provence vlní

V průběhu století přispěli mistral, kolísání moře a tektonická eroze k formování provensálské krajiny. Ta je díky těmto silám dnes příjemně zvlněná, plná  řek, údolí a skal. 

Provence zkrášlují hory a pahorky, ale také planiny. Pohoří jsou většinou vápencová, krasová, z období křídy. Jejich výška se velmi liší, Alpičky u les-Baux nemají více než 387 m. n. m., ale přesto v sobě mají už horskou atmosféru.

Řeky, jako Hérault, Gardon, Rhôna, Gard, pomáhají rozkvětu vinic a živí místní. Rhôna je ledovcová řeka, přes 800 km dlouhá, vytéká z Rhônského ledovce v Bernských v Alpách a má krásnou zelenou barvu. Protéká Lyonem (druhé největší město Francie), kde se stéká se Saonou (són), a Avignonem, kde přibírá Durance. Nakonec se sama vlije v Petite Camargue do Středozemního moře (Mer Méditerranée).

V letních měsících nastává období sucha a je třeba dát velký pozor na požáry, které často utvoří vlnu ohně širokou 10 až 30 km a šíří se rychlostí kolem 5 km/hod.. Proto se u silnice často objeví značky upozorňující na nebezpečí ohně a varující před kouřením. Milovníci cigaret se zde musejí své oblíbené kratochvíle vzdát, protože jim hrozí nejen velká pokuta, ale i vězení.

Umělci na promenádě

Proč si Provence zamilujete

Jak žijí Provensálci? Nejen v celé jejich zemi ale v jejich krojích a zvycích je slunce, jasné barvy, radost a veselí; kolový tanec farandola, dudy, flétny, bubínky a tamburíny, ale také nefalšované flamenco podmalované rudým vínem, které neodmyslitelně patří k jejich životu.

Provence je známá také vůní levandule, tymiánu, rozmarýnu, myrty a jiných aromatických rostlin, které jsou podstatnou složkou provensálských parfémů, jež se jako první v Evropě začaly připravovat právě zde a jejichž muzeum je v St-Rémy-de-Provence.



Provensálské podnebí

Jedním z mnoha důvodů, proč si lidé vybírají dovolenou v Provence, je většinou sluníčko. Počasí je tu opravdu báječné, slunce tu svítí 250 dní v roce.

Ale i v Provence umí počasí zazlobit. Na podzim a v zimě jsou v Camargue silné deště i záplavy, které roku 1993 a 2002 postihly deltu Rhôny.

Místní řeky jako Durance nebo Ardèche jsou schopny během jednoho dne zvýšit své hladiny o 10 i více metrů, speciálně Ardèche drží rekord v rozdílu hladin (21 m během jednoho dne). Rozdílné množství vody bývá pozorováno v Avignonu, kde se Rhôna zvedá o 5 i více metrů. Místní tento jev příznačně pojmenovali „facky od Ardèche“. Občas jim totiž tyto facky dávají zabrat.

Nám setkání s těmito přírodními jevy nehrozí, neboť přicházejí v jiných ročních obdobích, než my. My se můžeme těšit na slunečné počasí. To prospívá jak člověku, tak myrtě, tymiánu, rozmarýnu, levanduli, olivám, vínu, rýži, ovoci a různým druhům zeleniny.

Mistral: umí popohnat i zdržet

Ostrý nárazový vítr ze severu od Alp zvaný mistral (v provensálštině znamená pán nebo vládce, místní mu také přezdívají  mange-fange, což znamená požírač bahna, tj. vysoušeč louží). Tento vítr je schopen snížit teplotu vzduchu až o 10° C, úplně vyčistit oblohu a značně změnit počasí. Kromě zvýšené spotřeby energie pro cyklistu, který jede proti němu, má mistral význam ekonomicko-ekologický pro lodě, které odplouvají lovit ryby ve Středozemním moři; výrazně je totiž postrkává kupředu. Nám bude cestu možná někdy znepříjemňovat, ale většinou dlouho nevydrží, neboť po třech dnech zase mizí. 

Barvy jarní Francie

Co v Provence roste?

Olivovník sem byl importován Řeky před 2500 lety. Dnes kraluje vápencové zemi, dále mandlovník, duby, dub bílý (ten se u nás nevyskytuje), orchideje, borovice, především borovice mořská, slunečníková, d´Alep i cypřiše. Kromě toho také trnité keře, bodláky, kručinky, levandule a tymián i rozmarýn.

Co se na rostlinkách pase?

Provensálský hmyz je excelentní, jak Provensálci říkají o cikádách. Kromě toho zde žijí i jiní hezcí živočichové - ještěrky, zelená, skvrnitá, šneci k jídlu, užovky, kudlanka nábožná, lasička. Na loukách se pasou ovce, kozy a osli.

V oblasti Camarque, známé černými býky, se také vyskytují divočáci a nutrie, lišky a žáby různých druhů. Přesto Camarque zůstává hrdý především na množství ptáků, které tam žije. Na prvním místě plameňák růžový, herák, bílá volavka, racci, husa divoká a další.

Středozemní moře je poměrně mělké a písčité nebo bahnité, útesovité a nerovné. Králem těchto moří je mnohopilík, který tráví na skalnatém pobřežním dně první léta svého života, to je samičkou, když dospěje, stane se samcem a odpluje do větších hloubek.

K lovným rybám patří loup = vlk, česky mořský ďas, pražma = daurade, muleti, treska bezvousá= merlan, i jiné druhy tresek = merlus, hejna sardinek a ančoviček = anchois, grodin rouge, ropušnice, murény, na útesech tančí ve vodě medúzy. K přírodním krásám bezesporu patří krasové jeskyně.

Učíme se hrát pétanque

Mistři Pétangu

V tomto kraji návštěvník nejčastěji narazí na zapálené hráče pétangu – je to francouzská národní hra, které se v Čechách lidově říká koulená. V lidové mluvě jsou to les boules (čti bul), oficiální název je la pétangue (čti petáng), což pochází z pieds tangués (pjé tangé), tj. sloupové nohy.

Cílem hry, v níž se hází železnými koulemi na vzdálenost asi 6 -10 m, je přiblížit se co nejvíce malé kuličce, která se nazývá prasátko. Hraje se ve dvou tříčlenných mužstvech, která se skládají z takzvaných přibližovačů a odhazovačů.Přibližovačem je ten, který hází na co nejmenší vzdálenost k prasátku a odhazovač je ten, který se snaží odstřelit pryč soupeřovu kouli, která je u prasátka příliš blízko.

Hra je velmi oblíbená a zejména penzisti při ní neuvěřitelně ožijí. Hraje se skoro na každém volném plácku. Zejména každé vesnické náměstí je během siesty a pak večer pasováno na sportovní kolbiště. Hra bývá vášnivá, plná vzrušení a hádku o vzdálenost často zastaví až přinesený metr nebo šupléra, protože vzdálenosti se u mistrů často měří na milimetry.

Zajímavá místa v Provence

Pojeďte s Adventurou na dovolenou do Provence