Menu

Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Speciální nabídka

Datum odjezdu nejdříve:
Datum příjezdu nejpozději:
Zájezdy s datem odjezdu ve vybraném měsíci nebo roce:

UbytováníUbytování

UbytováníStravování

UbytováníDoprava

UbytováníKategorie cestovního komfortu

UbytováníFyzická náročnost (aktivní dovolená)

CenaCena

Vybrané filtry:nic nebylo zvolenozrušit všechny filtry

Languedoc - dějiny a kultura

Languedoc - dějiny a kultura

Languegoc-Rousillon je region, který vznikl uměle spojením několika historických oblastí, především hornatého Haut-Languedoc (Horní Languedoc), nížinatého Bas-Langedoc (Dolní Languedoc) a příhraničního Rousillonu. Jméno Languedoc je odvozeno z langue d´oc, jazyka velmi příbuzného s katalánštinou. Okcitánština (nebo také provensálština) byla dokonce v době největšího rozkvětu Languedoku ve 12. století jazykem trubadúrů a ušlechtilé mluvy. Po křížových výpravách proti katarům ve 13. století však začala upadat a po anexi Languedoku Francií r. 1271 a dohodě z Villers-Cotterêts (1539), která stanovila jako národní jazyk Francie severní formu francouzštiny, by zřejmě okcitánština, a s ní i mnoho z languedocké kultury, zanikla nebýt obrozeneckých snah významného francouzského básníka Fréderika Mistrala v 19. století.

Na rozdíl od Languedoku byly dějiny Rousillonu spojeny po dlouhou dobu se sousedním Španělskem. Však se mu také říká Francouzská Katalánie. V roce 1172 se dostal pod nadvládu katalánsko-aragonského království a tento stav trval téměř nepřetržitě až do roku 1659, kdy byl Rousillon po dlouhých bojích mezi Kastilií a Katalánskem definitivně přičleněn k Francii. Od té doby bylo místní obyvatelstvo (často násilně) pofrancouzšťováno. I proto zde dnes často narazíme na silné projevy národní hrdosti a mnoho obyvatel zvláště na venkově se cítí být víc Katalánci než Francouzi.

Albigenští a kataři

Kataři tvořili křesťanskou sektu ve 13. století. Věřili, že existují dva principy: dobro a zlo, jejichž smíšením vznikl svět. Materiální svět považovali za zcela špatný. Aby dosáhli opravdové čistoty, museli se jej zříci, dodržovat přísnou zdrženlivost a vzdát se tělesných požitků. Uchýlili se nejvíce do hradů v departmentech Corbières a Ariège. Kataři kritizovali korupci v církvi, což vedlo k tomu, že papež Inocenc III vyhlásil roku 1208 křížovou výpravu proti albigenským, která trvala až do r. 1229 a bylo během ní pobito a umučeno mnoho tisíc katarů.

Žádost o zaslání tištěných katalogů

KATALOG POZNÁVACÍ ZÁJEZDY 2018 / 2019

Pokud o katalog máte zájem, neváhejte poslat tuto objednávku. V případě, že jste s námi cestovali v posledních 2 letech, tak Vám katalog přijde automaticky. Katalog rozesíláme po 22. 11. 2017.

Katalogy posíláme pouze po ČR. Pro zájemce mimo ČR máme připraven katalog ke stažení ve formátu PDF na stránce katalogy v PDF (aktuálně ještě katalogy 2017/18).

Tištěné aktivní katalogy se změnily na internetové! Všechny zájezdy z katalogů DOVOLENÁ NA KOLE a TURISTIKA najdete nyní pouze on-line na našem webu.