ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Provence - gastronomie

Provence - gastronomie

Provensálská kuchyně je vyhlášená. Vychází z kvalitních čerstvých surovin, které tento kraj poskytuje svým obyvatelům velmi štědře. Její základ tvoří trojice aromatických produktů: česnek, olivový olej a provensálské bylinky. Jídlo se dochucuje speciálními omáčkami: česneková aïoli (ajoli), tymiánová sauce thym (sos tym) a sauce rouille (sos ruj) z brambor, rajčat a jater mořského ďasa. Provensálské speciality mnohdy nenesou francouzský název, ale ponechávají si původní provensálské jméno.

Mezi typické polévky patří například soupe aigo saou (česnečka s kousky ryb a množstvím zeleniny) a především bujabéza – bouillabaisse (bujabes) – polévka z ryb a mořských plodů. Jako předkrm (entrée) si také můžete dát třeba pâtes provençales (těstoviny po provensálsku s česnekem a bazalkou). K oblíbené zelenině patří v Provence lilek, z něhož se připravují např. caviar d´aubergines (kaviar doberžin), lilkový kaviár, nebo provensálský lilek aubergines provençale (oberžin provansal). Klasické je pak zeleninové lečo ratatouille (ratatuj).

Rybích specialit tu nalezneme nepřeberné množství. Za všechny jmenujme například brandádu z tresky, brandade de morue (brandad de morü) kaši z rozmleté tresky s česnekem a olivovým olejem, podávanou na kousku opečeného chleba, rovněž potřeného česnekem a čerstvými olivami, či pražmu na bílém víně – dorade au vin blanc (dorad o vén blán).

Drůbež je v Provence rovněž velmi populární. Například caneton à la bigarade (kan´ton a la bigarad) je kachna na víně, curaçau, pomerančích a zelenině s omáčkou. Jako kombinace několika druhů mas a vnitřností je zde proslulý pokrm grillades provençales (grijád provánsal), směs řízků z hovězí svíčkové a vepřových kotlet připravená na ohni, prokládaná svazečky tymiánu a úponky mladé vinné révy. Maso se opéká na roštu spolu s rajčaty, lilky a paprikami. Dále můžeme zmínit třeba telecí po provensálsku, sauté de veau à la provençale (soté d vó a la provánsal), pečené na pánvi s paprikami rajčaty a olivami s provensálským kořením.

Moučníky se připravují ze zdejšího čerstvého ovoce, šlehačky a zmrzliny, pistáciových oříšků rozinek, mandlí a jader borovic. Mezi nejznámější sýry této oblasti patří: kozí banon (banon) a poivre d´âne (poávr dan), kravský bosson (boson) či ovčí brousses (brus).

Z vinařského hlediska nepatří réva z oblastí severně od Durance k provensálským vínům vins de Provence, i když administrativně se na jejím území nachází. Tyto vinice totiž spadají ještě do oblasti Côtes-du-rhône. Sem patří i dvě proslulá kvalitní vína: Chateauneuf-du-Pape ze starodávných papežských vinic a Gigondas – robustní, silné, vysoce alkoholické červené víno, které si ve své kvalitě se sousedem z Chateauneuf nezadá. Vyplatí se vyzkoušet i vína z méně známých regionů, jako např. červené, šťavnaté Coteaux du Tricastin, Côtes du Lubéron nebo Côtes du Ventoux. Také dvě sladká vína si vysloužila široké uznání. Je to módní muškátové víno muscat de Beaumes-de-Venise, které se podává ve špičkových pařížských restauracích, a vzácné červené rasteau z pohoří Vaucluse, které obsahuje téměř 15% alkoholu.