Menu

Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Speciální nabídka

Datum odjezdu nejdříve:
Datum příjezdu nejpozději:
Zájezdy s datem odjezdu ve vybraném měsíci nebo roce:

UbytováníUbytování

UbytováníStravování

UbytováníDoprava

UbytováníKategorie cestovního komfortu

UbytováníFyzická náročnost (aktivní dovolená)

CenaCena

Vybrané filtry:nic nebylo zvolenozrušit všechny filtry

Alsasko - dějiny a kultura

Alsasko - dějiny a kultura

Francouzský vliv v Alsasku začal koncem 16. století za náboženských válek (1562-98) a vzrostl za třicetileté války (1618-48), kdy se alsaská města, sevřená mezi nepřátelskými frakcemi katolíků a protestantů, obrátila na Francii se žádostí o pomoc. Většina Alsaska se stala součástí Francie v roce 1648 na základě vestfálského míru. V současnosti je přibližně jedna pětina Alsasanů protestantská.

V době francouzské revoluce se Alsasané cítili mnohem více spojeni s Francií než s Německem a vzdělanější vrstvy obyvatelstva začínaly přejímat francouzštinu. Prusko-francouzská válka však skončila frankfurtským mírem (1871) a Francie musela odstoupit Alsasko a severní část dnešního Lotrinska německému císařství.

Po porážce Německa v první světové válce bylo Alsasko a Lotrinsko vráceno Francii. Druhé připojení Alsaska a Lotrinska k Německu proběhlo v roce 1940. Bezprostředně po obsazení Alsaska nacisty uprchlo přibližně půl milionu Alsasanů do okupované Francie. Tentokrát byla germanizační kampaň obzvláště krutá: kdo byl přistižen, jak mluví francouzsky, toho čekalo vězení. Zakázána byla i alsasština.

Po válce Alsasko opět připadlo Francii. Docházelo v něm k vnitřnímu pnutí, když se vraceli uprchlíci z Francie ke svým bývalým sousedům, které vinili z kolaborace s Němci: 140 tisíc Alsasanů bylo povoláno do nacistické armády. Většina z nich ovšem nedobrovolně a více než polovina se už z východní fronty a sovětských gulagů nevrátila. Aby se Alsasko stalo symbolem naděje pro budoucí francouzsko-německou (a celoevropskou) spolupráci, byl Štrasburk vybrán za sídlo Rady Evropy (v roce 1949) a později Evropského parlamentu. Dnes se místní obyvatelé považují především za Alsasany a až posléze za Francouze. Ve zbytku Francie mají pověst těžce pracujících, dobře zorganizovaných lidí, kteří řádně platí daně.

Alsasština je podobná alemanskému a franckému nářečí, jimiž se mluví v blízkých částech Německa a Švýcarska. Nemá kodifikovanou psanou podobu a výslovnost se v jednotlivých oblastech výrazně liší. Navzdory řadě pokusů jak ze strany Francouzů, tak Němců o nahrazení alsasštiny francouzštinou resp. němčinou, jí běžně hovoří všechny věkové i sociální skupiny. Poslední dobou se často vyskytují dvoujazyčné názvy ulic.

Žádost o zaslání tištěných katalogů

KATALOG POZNÁVACÍ ZÁJEZDY 2018 / 2019

Pokud o katalog máte zájem, neváhejte poslat tuto objednávku. V případě, že jste s námi cestovali v posledních 2 letech, tak Vám katalog přijde automaticky. Katalog rozesíláme po 22. 11. 2017.

Katalogy posíláme pouze po ČR. Pro zájemce mimo ČR máme připraven katalog ke stažení ve formátu PDF na stránce katalogy v PDF (aktuálně ještě katalogy 2017/18).

Tištěné aktivní katalogy se změnily na internetové! Všechny zájezdy z katalogů DOVOLENÁ NA KOLE a TURISTIKA najdete nyní pouze on-line na našem webu.