ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Sélestat

Sélestat

Sélestat (selesta) je největší město mezi Štrasburkem a Colmarem. Značný věhlas získalo díky Bibliothèque Humaniste (Humanistická knihovna) z 15. a 16. století, mezi jejíž exponáty patří kniha merovejských liturgií ze 7. století, pojednání o rané románské architektuře z 10. století a kopie Cosmographiae Introductio, vytištěné v roce 1507 ve vogézském městě St-Dié, ve které byl Nový svět poprvé označen jako „America“.

Église St. Georges, s jehož stavbou se začalo ve 13. století, je bezesporu jeden z nejkouzelnějších alsaských gotických kostelů. Střechu pokrývají pestrobarevné tašky a kůr je osvětlen okny s nádhernými vitrážemi z 15. století. Blízký románský Eglise St. Foy z 12. století byl sice rozsáhle rekonstruován, zachoval si však svou původní románskou strohost a čistotu tvarů. Vieux Sélestat, oblast starého města jižně od kostelů, je čtvrť plná hrázděných domů s obchody. Trh, který se koná už od roku 1435, zabírá každé úterý dopoledne ulice kolem Église St. Foy.

Asi 1km jihovýchodně od města se rozkládá L´Ill-Wald (Ried de Sélestat), 20 km2 velké chráněné území často zaplavovaných lesů a luk, v němž sídlí skoro 250 druhů ptáků. Touto unikátní přírodní rezervací vás provedou dvě turistické stezky.