Menu

Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Speciální nabídka

Datum odjezdu nejdříve:
Datum příjezdu nejpozději:
Zájezdy s datem odjezdu ve vybraném měsíci nebo roce:

UbytováníUbytování

UbytováníStravování

UbytováníDoprava

UbytováníKategorie cestovního komfortu

UbytováníFyzická náročnost (aktivní dovolená)

CenaCena

Vybrané filtry:nic nebylo zvolenozrušit všechny filtry

Gaskoňsko, Périgord a Dordogne - dějiny a kultura

Gaskoňsko, Périgord a Dordogne - dějiny a kultura

Trojúhelníkové území mezi Atlantikem, Francouzským středohořím a Pyrenejemi je osídlené od pravěku. První lidé druhu homo sapiens sem dorazili asi 40 000 let před naším letopočtem. Šlo o tzv. kromaňonce (podle místa Cro-Magnon v departmentu Dordogne). Stopy po jejich osídlení najdeme v podobě nástěnných maleb v jeskyních nedaleko Périgordu u řeky Dordogne (Lascaux, Pech-Merle, Rouffinac) a v Pyrenejích. Lidé dnešního typu se zde objevili cca před 10 000 lety. Později se jejich potomci smísili s Kelty ze severu, Ibery ze Španělska a s Římany na přelomu letopočtu. V Bordeaux v 6. století usadil svatý Bertrand, který zde šířil křesťanství a mj. položil základ pro svatojakubskou poutní cestu do Santiaga de Compostely. V 8. století vzniká na popud Karla Velikého Akvitánské království, které se o sto let později rozdělí na dvě vévodství: Gaskoňsko na jihu a Akvitánii na severu.

Ve středověku zde vznikají zvláštní opevněná městečka - tvrze, tzv. bastides. Na jejich založení se zpravidla podílel vlastník půdy (klášter) a král či místní šlechtic. Obě strany se pak dělily rovným dílem o náklady i o zisky, protože bastides sloužily jako obranné zázemí pro procházející poutníky a obchodníky. Plány na stavbu těchto tvrzí bývaly velmi jednoduché - čtvercový nebo obdélníkový půdorys, ulice křížící se v pravém úhlu, v centru náměstí s hrázděnými domy, arkádami a poblíž se nacházelo ekonomické a kulturní centrum - tržiště (les Halles) a kostel. Mnoho bastides dodnes najdeme především jižně od Bergeraku.

V roce 1152 se Eleanora Akvitánská vdává za Jindřicha Plantageneta, budoucího anglického krále Jindřicha II, a Akvitánie se dostává pod nadvládu ostrovního království. Za Stoleté války jsou Angličané z oblasti postupně vytlačováni a definitivně je Akvitánie přičleněna k Francii r. 1453. Přímořské oblasti Akvitánie značně bohatly na obchodu se zámořskými koloniemi včetně obchodu s otroky. Za náboženských válek v 16. a 17. století tu dochází k řadě perzekucí protestantů a jejich exodu do Nového světa. Z La Rochelle vypluli například v 17. století zakladatelé Montrealu. Ztráta Kanady a práva na obchod se Severní Amerikou ve prospěch Anglie vedla k ekonomickému úpadku, který se zastavil až s příchodem železnice v 19. století. Za 2. světové války byla oblast jihozápadní Francie místem silného působení domácího odboje.

Žádost o zaslání tištěných katalogů

KATALOG POZNÁVACÍ ZÁJEZDY 2018 / 2019

Pokud o katalog máte zájem, neváhejte poslat tuto objednávku. V případě, že jste s námi cestovali v posledních 2 letech, tak Vám katalog přijde automaticky. Katalog rozesíláme po 22. 11. 2017.

Katalogy posíláme pouze po ČR. Pro zájemce mimo ČR máme připraven katalog ke stažení ve formátu PDF na stránce katalogy v PDF (aktuálně ještě katalogy 2017/18).

Tištěné aktivní katalogy se změnily na internetové! Všechny zájezdy z katalogů DOVOLENÁ NA KOLE a TURISTIKA najdete nyní pouze on-line na našem webu.