ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Arcachon

Arcachon

Trojúhelníkovou Arcachonskou (arkašonskou) zátoku spojuje s oceánem pouze 3 km úzký průliv. Na jejím břehu se nacházejí známé francouzské mořské lázně Arcachon, které spatřily světlo světa až v 18. století. Původně je Ludvík XIV. postavil jako vojenský přístav, který bylo nejprve potřeba zpevnit kůly (podobně jako Aigues Mortes). Doba rozkvětu však nastává až po postavení železnice v roce 1841, která spojuje Arcachon, Teich a Bordeaux. Přijíždějí první turisté a rodí se dvě města - letní a zimní. V letním jsou kasina, lodě, jachty, rybářský přístav a zimní je chráněno borovicemi proti větru, má hodně parků a je vlastním lázeňským střediskem - má i léčivý pramen des Abatilles. Dnes zde žije asi 11 000 Francouzů a 45 000 Angličanů.

Ve městě najdeme muzeum modelů námořních lodí. Na modelu přístavu, který pokrývá 150 metrů čtverečných, jich tu najdeme více než 350. V zátoce je možné navštívit i Aquarium d ´Arcachon a Aquarium Tropical. Kromě ryb pocházejí z Arcachonu i ústřice, které znal už i François Rebelais. Průmyslové využití je datováno až od 1852, ale zákeřná choroba zničila arcachonskou odrůdu ústřic, takže byly nahrazeny nejprve ústřicí portugalskou a následně odrůdou z Japonska. Zdejší ústřice rostou docela rychle, roční produkce je 10 - 12 tisíc tun a patří mezi největší v Evropě.

Pár kilometrů za městem se nachází nejvyšší písečná evropská duna Dune du Pilat (dün dü pila) dosahující 114 m výšky, 500 m šířky a 2700 m délky. Působením větru se duna neustále posouvá směrem do vnitrozemí. Nabízí se z ní krásný výhled na Atlantik a rozsáhlý borový les Forêt des Landes.

Aktuálně nabízíme dovolenou do oblasti Gaskoňska, Périgordu a Dordogně