Menu

Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Speciální nabídka

Datum odjezdu nejdříve:
Datum příjezdu nejpozději:
Zájezdy s datem odjezdu ve vybraném měsíci nebo roce:

UbytováníUbytování

UbytováníStravování

UbytováníDoprava

UbytováníStandard služeb (poznávací zájezdy)

UbytováníFyzická náročnost (aktivní dovolená)

CenaCena

Vybrané filtry:nic nebylo zvolenozrušit všechny filtry

Francie

Francie

Francie – jednoduchá krása za humny. Jako lokalita pro aktivní poznávací zájezdy Francie nebývá českými turisty volena příliš často. Přitom projet na kole Provence, Burgundsko nebo absolvovat výstup na Mont Blanc může z dovolené udělat něco, na co se jen tak nezapomíná. Leckdo má pocit, že za nevšedními zážitky musí do Thajska nebo do Jižní Ameriky. Užít si aktivní dovolenou v nádherné přírodě se ale dá i v Evropě! Do Francie na kolech!  Dovolená na kolech není pro každého. Pokud máte rádi zájezdy, na kterých s vámi cestovní kancelář pohybuje z bodu A do bodu B, přičemž vše probíhá podle stále stejné šablony načrtnuté pro všechny podobné zájezdy, raději se držte klasiky. Jestliže ovšem chcete zajet do sympaticky vyhlížejícího  sklípku, přizpůsobit den aktuálnímu počasí a hlavně mít přímý kontakt s okolím, projíždět malebné vesničky a dýchat atmosféru Francie, tak popadněte kolo a pumpičku a jedeme!

Geografické informace

Francie, kterou její obyvatelé nazývají Hexagon - šestiúhelník, je neuvěřitelně rozmanitou zemí. Je rozdělena do 22 historických regionů, 96 departmentů a vlastní 4 zámořská území. Rozloha metropolitní Francie (bez zámořských území) je 547 030 km2 (3. největší v Evropě) a žije zde skoro 63 milionů obyvatel. Podnebí je v jednotlivých regionech velmi rozdílné. Ve vnitrozemí spíše kontinentální, na západě převládá oceánské klima a na jihu teplé a suché středomořské počasí. Hory najdeme, s výjimkou Francouzského středohoří, vždy poblíž hranic sousedních států. Na jihozápadě se tyčí Pyreneje a na jihovýchodě Alpy, kde se nachází i nejvyšší vrchol Evropy Mont Blanc (4808m). Na severu a západě je krajina rovinatá a rozkládá se zde Francouzská nížina. Nejnižším bodem Francie je pak na jihu delta řeky Rhony, která je 2 metry pod úrovní moře. K nejvýznamnějším francouzským vodním tokům patří řeky Seina, Loira a Rhona. Velká jezera se ve Francii příliš nevyskytují. Pouze na hranicích se Švýcarskem najdeme největší a nejznámější Ženevské jezero.

Další podrobnosti o geografii Francie

Stravování:

Francouzi jsou velcí gurmáni a k jídlu mají zcela jiný přístup než my. Je jedním z jejich hlavním témat. Pro Francouze je důležité se dobře najíst, jídlo si vychutnat a nespěchat. Na polední pauzu mají vyhrazeny alespoň dvě hodiny.
K tradičním surovinám patří ryby a mořské plody, jehněčí, skopové, hovězí i telecí maso. Bohatě je zastoupena zelenina, oblíbené jsou obzvláště dýně, čekankové puky, artyčoky, čerstvý špenát, květák, vyhlášený je francouzský chřest či jemná karotka.
Ve velkých městech otevírají pekárny a prodejny s potravinami velmi časně a zavírají kolem 19 nebo 20 hod. (v Paříži někdy i později). Obvykle mají zavřeno v neděli odpoledne, odpoledne o svátcích a jeden den v týdnu.

Pokud chcete ušetřit je levnější nakupování ve velkých supermarketech a hypermarketech. Ve městech to jsou supermarkety Casino, Champion, nejlevnější je samozřejmě Lidl. Velké jsou Carrefour, Intermarché, Leclerc, Monoprix.  Ceny v supermarketech jsou ve většině sortimentu stejné jako u nás. Ale maso, šunka a masné výrobky jsou o dost dražší, na prsní kuřecí řízky počítejte kolem 8 €. Naopak sýry a jogurty jsou levnější. Velké supermarkety mají většinou otevřeno do 21 nebo 22 hod.
Pokud chcete opravdu ušetřit, kupujte výrobky se symbolem korunky nebo s nápisem Eco (tedy ekonomický).

další o francouzské gastronomii, o francouzském víně

Praktické informace

Jakou barvu mají poštovní schránky, důležitá telefonní čísla i základní celní předpisy najdete na stránce Praktické informace.

Turisticky zajímavé oblasti

Turisticky nejzajímavější oblasti se z velké části kryjí i se seznamem památek zapsaných do Unesco. Za pozornost jistě stojí Versailles,  Paříž, Disneyland ® Resort Paris. Na severu Francie např. Calais, Opálové pobřeží, Alsasko, Lotrinsko, pohoří Jure, Normandie, Bretaň. A vynechat nesmíte ani údolí řeky Loiry - zámek Chambord, Burgundsko, Pobřeží Atlantského oceánu, Pyreneje, Languedoc, Francouzské středohoří, Alpy, Provence, Údolí řeky Rhôny, Azurové pobřeží, Korsiku....

Památky Francie zařazené do UNESCO

Paříž - nábřeží Seiny

Nachází se tady někdejší královský palác Louvre, stojí tady nádherná gotická katedrála Notre-Dame, k dalším mistrovským dílům architektury patří kaple Sainte-Chapelle, Eiffelova věž a řadu paláců po obou stranách řeky.

Versailles - zámek a park

Zámek Versailles nedaleko Paříže byl hlavním sídlem francouzských králů od dob Ludvíka XIV. po Ludvíka XVI. Na jeho stavbě a výzdobě se podílelo několik generací architektů, sochařů a dalších umělců. Asi 30 000 umělců a řemeslníků bylo posláno do Versailles a trvalo 50 let než byl Ludvík XIV. s přestavbou spokojený. Nejkrásnější místností v zámku je Zrcadlový sál, který je dlouhý 73 metrů. Za pozornost stojí zámecké zahrady o rozloze více než 100 hektarů s fontánami, sochami a umělými kanály.

Více než sto let byl Versailles vzorem pro stavbu královských sídel v jiných evropských zemích.

Fontainebleau - zámek a park

Zámek leží asi 60 km jihovýchodně od Paříže ve stejnojmenném městečku. Zámek si oblíbil  Napoleon, který tady rád pobýval a v roce 1814 zde abdikoval.

Provins - město středověkých veletrhů Provins

Dvacet tři zvonic na severu Francie a zvonice v belgickém Gemloux byly na seznam UNESCO zapsány jako rozšíření 32 zvonic Flander a Valonska. Jsou ukázkou toho nejlepšího co nám může nabídnout románská, gotická, renesanční a barokní architektura. Jsou významnými symboly občanských svobod. Tyto zvonice symbolizovaly moc městských radních a byly vyjádřením bohatství a moci měst.

Amiens - katedrála

Jedna  z největších klasických gotických katedrál postavených v 13. století.

Remeš - katedrála Notre-Dame, někdejší opatství Saint-Remi a palác Tau

Notre-Dame jeden z klenotů gotického umění. Někdejší arcibiskupský palác  známý také jako palác Tau ze 17. století proslul jako důležité místo náboženských obřadů.

Nancy - náměstí Place Stanislas, Place de la Carrie`re a Place d´Alliance

Je nejstarším příkladem  moderního hlavního města,  které nejenom posilovalo prestiž monarchy ale bylo také funkční.

Štrasburk - ostrov Grande île

Na jeho malé ploše se nachází vynikající komplex stavebních památek, ke kterým patří katedrála, 4 staré kostely a palác Rohan, někdejší biskupská rezidence.

Le Havre - město obnovené architektem Augustem Perretem

Střed města Le Havre byl silně poškozené v průběhu druhé světové války a následná oprava města  vyniká zejména jednotným stylem obnovených budov, který vznikl kombinací původních historickým prvků s ideami a nápady současné architektury.

Mont-St-Michel se zálivem

Gotický klášter Mont-St-Michel (Hora sv. Michala) leží na mořském pobřeží na hranice Normandie a Bretaně. Představuje jedinečné technické a umělecké dílo, které se zcela přizpůsobilo okolnímu přírodnímu prostředí.

Chartres - katedrála

Katedrála ve městě Chartres patří k vrcholným dílům gotického umění ve Francii. Katedrála, s jejíž stavbou bylo započato v polovině 12. století, se může pochlubit obrovskou hlavní lodí s bohatou sochařskou výzdobou a nádhernými rozetovými okny vytvořenými v 12.-13. století.

Bourges - katedrála

Katedrála St. Etienne ve městě Bourges byla postavená v 13.-14. století a patří k mistrovským dílům gotického umění. Za pozornost stojí zejména tympanon, sochařská výzdoba a okna zdobená skleněnými skly. Kromě své krásy je také svědkem síly křesťanství ve středověké Francii.

Údolí řeky Loire mezi Sully-sur-Loire a Chalonnes

Údolí řeky Loire je kulturní krajinou jedinečné krásy s řadou historických měst, vesnic a především zámků. K nejhezčím z měst s jedinečnou architekturou patří např. Blois, Chinon, Orléans, Saumur a Tours. Pole, louky, zahrady a lesy v údolí Loiry svědčí o harmonickém vztahu mezi člověkem a přírodou reprezentovaným především řekou Loire.

Vézelay - bazilika

Klášter ve Vézelay byl založen v polovině 9. století Girardem de Roussillon, jedním z burgundských knížat. Po získání pozůstatků Marie Magdalény v 11. století se bazilika stala významným poutním místem. V roce 1146 tady svatý Bernard vyhlásil druhou křižáckou výpravu. K úpadku kláštera vedlo objevení pravých pozůstatků Marie Magdaleny mnichy v provensálském St-Maximinu a náboženské války v 16. století. Dnešní románská stavba baziliky, která je významným dílem burgundského románského umění a architektury, pochází z 12. století.

Fontenay - cisterciácký klášter

Opatství ve Fontenay obklopené hustými lesy patří k jedinečným památkám cisterciáckého stavitelství 12. století. Opatství bylo založeno svatým Bernardem z Clairveaux v roce 1118. V areálu kláštera se nachází kostel, refektář, ložnice mnichů, pekárna a další hospodářské budovy ilustrující soběstačnost mnichů - cisterciánů jako jednoho z nejstarších klášterních řádů v Evropě.

Salins-les-Bains a Arc-et-Senans - královské solné doly

Královské solné doly v Arc-et-Senans a Salins-les-Bains nedaleko Besançonu byly postaveny v druhé polovině 18. století v době vlády Ludvíka XVI. Jednalo se o první větší stavbu průmyslové architektury, která odrážela pokrokové ideály doby osvícenství.  Tento obrovský půlkruhový komplex byl navržen tak, aby umožňoval racionální a hierarchickou organizaci práce. Na solné doly mělo navazovat  vybudování ideálního města, projekt se ale nikdy nerealizoval.

Saint-Savin sur Gartempe  - opatský kostel

V kostele známém jako románská Sixtinská kaple se nachází hodně nádherných nástěnných maleb z 11. a 12. století, které se zachovaly v pozoruhodně dobrém stavu.

Lyon

Dlouhé dějiny Lyonu, který byl založen Římany jako hlavní město Galie a který také v dalším období hrál důležitou politickou, kulturní a ekonomickou roli v evropských dějinách,  se odrazily  v urbanistickém vzhledu města a ve velkém množství hezkých historických budov z různých období.

Opevnění architekta Vaubana

Opevnění architekta Vaubana se skladá ze 13 skupin opevněných budov a míst podél západních, severních, východních a jižních hranic Francie. Reprezentují nejlepší příklady práce Sébastiena Le Prestre de Vauban  (1633-1707), vojenského inženýra krále Ludvíka XIV. Na seznamu jsou zapsány pevnosti, opevněná města postavená na zelené louce, hradby, věže, horské pevnosti a přístavní pevnosti. Jedná se o nejlepší příklady klasických opevnění, které byly typické pro západní vojenskou architekturu.  Vauban hrál také významnou roli v dějinách staveb opevnění nejenom v Evropě ale také na americkém kontinentu, v Rusku a ve Východní Asii. V okolí Alp se nachází stavby architekta Vaubana ve městech  Briançon a Mont Dauphin.

Svatojakubské cesty ve Francii

Španělské město Santiago de Compostela bylo ve středověku jedním z hlavních poutních míst v Evropě. Aby dosáhli Španělska museli poutníci projít Francií a projít kolem řady důležitých památek. Tyto historické památky jsou zapsány na seznamu dědictví a nachází se na všech čtyřech cestách, které do Santiaga přes Francii vedly.

Saint-Emilion

Oblast Saint-Emilionu je vynikajícím příkladem historické vinařské oblasti, která se zachovala netknutá změnami moderní doby. Pěstování vinné révy zavedli v této úrodné oblasti Akvitánie Římané a tato tradice pokračovala během středověku dále. Oblast Saint-Emilion profitovala ze své polohy na poutní cestě do Santiaga de Compostela a kostelů, klášterů a ubytoven, které se tady stavěly počínaje 11. stoletím. V 12. století, v době, kdy tady vládli Angličané, jí byl udělen zvláštní samosprávní statut. Jedná se o výjimečnou krajinu, jejíž obyvatelé se věnují výhradně pěstování vína, kde se nachází hodně historických památek, měst a vesnic.

Bordeaux - Měsíční přístav

Měsíční přístav, přístavní oblast Bordeaux v jihozápadní Francii, je na seznamu UNESCO zapsán jako obydlené historické centrum, které je vynikajícím architektonickým souborem vytvořeným v době osvícenství. S výjimkou Paříže se tady nachází nejvyšší počet chráněných budov v celé Francie. Oceněná byla také historická role města jako místa výměny kulturních hodnot v průběhu více než 2000 let a to obzvláště v období po 12. století, kdy Bordeaux udržovalo úzké obchodní styky s Británií a Nizozemím.  Jednotná urbanistika a jednotlivé architektonické komplexy z 18. a 19. století jsou vynikajícím příkladem trendů klasické a novoklasické architektury a umění.  Urbanistická forma reprezentuje úspěch filosofů, kteří se snažili udělat z města  tavící kotlík humanismu, univerzality a kultury.

Canal du Midi

Canal du Midi, 360 km dlouhý splavný kanál s akvadukty, tunely, mosty a zdymadly, patří k jedinečným civilním inženýrským projektům moderní doby. Kanál spojující  Středozemní moře s Atlantikem byl postaven v letech 1667-1694. Jeho stavitel P. P. Riquet svým projektem dovedně spojil technické dílo s přírodou a přeměnil tak technickou stavbu na umělecké dílo.

Vézere - prehistorická náleziště a jeskyně v údolí Vézere

V údolí Vézere se nachází 147 prehistorických nalezišť a 25 jeskyň zdobených nástěnnými malbami, které pochází z doby paleolitu. Archeologické lokality a jeskyně jsou zajímavé  nejenom z etnografického a antropologického hlediska, ale také z hlediska estetického. Nástěnné malby objevené v roce 1940 v jeskyni Lascaux  patří k významným památkám prehistorického umění. Na zdejších loveckých  scénách je zobrazeno více než 100 zvířat, která jsou pozoruhodná svými detaily a bohatými barvami. 

Pyreneje - Mont Perdu

Nádherná vysokohorská krajina u hranice se Španělskem s horou Mont  Perdu, která se tyčí do výšky 3 352 metrů. V oblasti o rozloze 30 639 ha se nachází dva největší a nejhlubší kaňony v Evropě. Na seznamu zapsaná oblast odráží zemědělský způsob života ve vysokých horách, který byl kdysi rozšířen ve všech vysokohorských oblastech Evropy a který dnes přežívá pouze v této časti Pyrenejí. Zdejší vesnice, farmy, pole a louky nám dávají nahlédnout do způsobu života evropské venkovské společnosti v minulosti.   

Albi - biskupské město

Staré město v Albi ležící na březích řeky Tarn v jihozápadní Francii představuje vrchol rozvoje středověké architektury a urbanismu. Starý most, čtvrť Saint-Salvi a kostely nacházející se zde jsou svědky počátečního rozvoje města v 10.-11. století.  Město,  které se v následujícím období stalo mocným biskupským městem, je postaveno ve stylu jihofrancouzské gotiky z typických červených a oranžových cihel. Opevněná katedrála z 13. století dominující celému městu je symbolem moci a vlivu  římskokatolických duchovních. Nedaleko ležící  biskupský palác s výhledem na řeku a okolní rezidenční čtvrtě tvoří jednolitý komplex, který zůstal po celá staletí beze změn.

Carcassonne - historické opevněné město

Na místě dnešního Carcassonnu stálo na kopci opevněné sídliště již za doby římského impéria.  Ve své dnešní podobě představuje Carcassonne  vynikající příklad opevněného středověkého města s mohutnými hradbami obklopujícími hrad a okolní budovy, ulice a hezkou gotickou katedrálu. Carcassonne je také důležitý jako příklad dlouhého restaurování, které prováděl Viollet-le-Duc, jeden ze zakladatelů moderního restaurování.

Avignon - historické centrum, papežský palác, biskupský komplex a most

Avignon byl ve 14. století papežským sídlem a papežský palác patří dodnes k hlavním návštěvnickým atrakcím města. S příjezdem papežů se Avignon stal obrovským staveništěm. V průběhu krátké doby tady byly postaveny četné paláce, kaple, kostely, správní a další budovy. Papežský palác je mohutnou rezidencí připomínající spíše pevnost než palác a skládá se ze Starého a Nového paláce. Zvenku velice stroze působící palác byl vevnitř velice přepychově vyzdoben italskými umělci. Další dominantní budovou na hlavním náměstí starého města je románská katedrála Notre-Dame-des-Doms, která byla postavená v polovině 12. století. Obě tyto budovy svědčí o vůdčí roli, kterou Avignon hrál v evropských dějinách v 14. století.

Orange - římské divadlo s okolím a vítězný sloup

Antické divadlo ve městě Orange na jihu Francie patří k nejlépe zachovalým římským divadlům. Divadlo stojící uprostřed městské zástavby je vysoké 36 metrů a délka jeho zdí činí 103 metry. Vítězný sloup postavený v letech 10-25 patří k nejzajímavějším příkladům vítězných sloupů postavených v římských provinciích za vlády císaře Augusta. Je vyzdoben reliéfy připomínajícími dobu počátku naší éry.

Pont du Gard - římský akvadukt

Římský akvadukt Pont du Gard patří k jednomu z nejlépe zachovaných antických akvaduktů v Evropě. Asi 50 km dlouhý vodovod postavený mezi rokem 40-60 přiváděl vodu do Nîmes z pramene nedaleko městečka Uzes. Akvaduktem, který od pramene klesal do města přibližně o 25 cm na jeden kilometr tak voda tekla samospádem. Jeho výška je 49 metrů, což z něj činí nejvyšší antický most. Třípatrový most je 275 metrů dlouhý a skládá se z 52 oblouků.

Arles - římské a románské památky

Jihofrancouzské město Arles tvoří dobrý příklad přeměny římského města na město středověké. Zachovala se v něm celá řada antických památek, z nichž k nejvýznamnějším patří římská aréna a divadlo z 2. století př. n. l. Svou druhou zlatou dobu zažilo město v 4. století. V 11.-12. století patřilo opět k důležitým městům Středozemí. K nejvýznamnějším památkám z této doby patří románský klášter sv. Trofima s bohatě zdobeným portálem z 12. století, který je považován za jeden z nejhezčích příkladů románského umění v Provensálsku.

Záliv Cape Porto - poloostrov Girolata, přírodní rezervace Scandola a Piana Calanches

Přírodní rezervace Scandola se nachází na stejnojmenném skalnatém poloostrově, který se nachází na západním pobřeží Korsiky. Žije tady velké množství racků, kormoránů a orlů, průzračná mořská voda je bohatá na ryby a nachází se tady množství malých ostrovů a nepřístupných jeskyň.

Provence a Languedoc

Provensálská krajina je velmi proměnlivá. Najdeme zde hornatý Vaucluse na severu s nejvyšším vrcholem Mt. Ventoux (1912m), kopcovitý Luberon ve střední Provence s horskými vesničkami, olivovými háji a vinicemi a strmé útesy kaňonu Verdon na východě, ale i široké údolí Rhony a od obzoru k obzoru se táhnoucí pláně Camargue na pobřeží Středozemního moře. 

vice o Provence

Zajímavosti o oblastech Francie:

Žádost o zaslání tištěných katalogů

KATALOGY NA ROK 2017/18

Po vyplnění a odeslání formuláře Vám zdarma zašleme objednané katalogy. Katalogy rozesíláme vždy 1x týdně a jsou posílány jako obyčejná psaní.

Katalogy posíláme pouze po ČR. Pro zájemce mimo ČR máme připraveny katalogy ke stažení ve formátu PDF na stránce katalogy v PDF. Nebo využijte naše webové stránky. Děkujeme za pochopení.