Menu

Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Speciální nabídka

Datum odjezdu nejdříve:
Datum příjezdu nejpozději:
Zájezdy s datem odjezdu ve vybraném měsíci nebo roce:

UbytováníUbytování

UbytováníStravování

UbytováníDoprava

UbytováníStandard služeb (poznávací zájezdy)

UbytováníFyzická náročnost (aktivní dovolená)

CenaCena

Vybrané filtry:nic nebylo zvolenozrušit všechny filtry

Francie

Francie

Francie – jednoduchá krása za humny. Jako lokalita pro aktivní poznávací zájezdy Francie nebývá českými turisty volena příliš často. Přitom projet na kole Provence, Burgundsko nebo absolvovat výstup na Mont Blanc může z dovolené udělat něco, na co se jen tak nezapomíná. Leckdo má pocit, že za nevšedními zážitky musí do Thajska nebo do Jižní Ameriky. Užít si aktivní dovolenou v nádherné přírodě se ale dá i v Evropě! Do Francie na kolech!  Dovolená na kolech není pro každého. Pokud máte rádi zájezdy, na kterých s vámi cestovní kancelář pohybuje z bodu A do bodu B, přičemž vše probíhá podle stále stejné šablony načrtnuté pro všechny podobné zájezdy, raději se držte klasiky. Jestliže ovšem chcete zajet do sympaticky vyhlížejícího  sklípku, přizpůsobit den aktuálnímu počasí a hlavně mít přímý kontakt s okolím, projíždět malebné vesničky a dýchat atmosféru Francie, tak popadněte kolo a pumpičku a jedeme!

Geografické informace

Francie, kterou její obyvatelé nazývají Hexagon - šestiúhelník, je neuvěřitelně rozmanitou zemí. Je rozdělena do 22 historických regionů, 96 departmentů a vlastní 4 zámořská území. Rozloha metropolitní Francie (bez zámořských území) je 547 030 km2 (3. největší v Evropě) a žije zde skoro 63 milionů obyvatel. Podnebí je v jednotlivých regionech velmi rozdílné. Ve vnitrozemí spíše kontinentální, na západě převládá oceánské klima a na jihu teplé a suché středomořské počasí. Hory najdeme, s výjimkou Francouzského středohoří, vždy poblíž hranic sousedních států. Na jihozápadě se tyčí Pyreneje a na jihovýchodě Alpy, kde se nachází i nejvyšší vrchol Evropy Mont Blanc (4808m). Na severu a západě je krajina rovinatá a rozkládá se zde Francouzská nížina. Nejnižším bodem Francie je pak na jihu delta řeky Rhony, která je 2 metry pod úrovní moře. K nejvýznamnějším francouzským vodním tokům patří řeky Seina, Loira a Rhona. Velká jezera se ve Francii příliš nevyskytují. Pouze na hranicích se Švýcarskem najdeme největší a nejznámější Ženevské jezero.

Další podrobnosti o geografii Francie

Stravování:

Francouzi jsou velcí gurmáni a k jídlu mají zcela jiný přístup než my. Je jedním z jejich hlavním témat. Pro Francouze je důležité se dobře najíst, jídlo si vychutnat a nespěchat. Na polední pauzu mají vyhrazeny alespoň dvě hodiny.
K tradičním surovinám patří ryby a mořské plody, jehněčí, skopové, hovězí i telecí maso. Bohatě je zastoupena zelenina, oblíbené jsou obzvláště dýně, čekankové puky, artyčoky, čerstvý špenát, květák, vyhlášený je francouzský chřest či jemná karotka.
Ve velkých městech otevírají pekárny a prodejny s potravinami velmi časně a zavírají kolem 19 nebo 20 hod. (v Paříži někdy i později). Obvykle mají zavřeno v neděli odpoledne, odpoledne o svátcích a jeden den v týdnu.

Pokud chcete ušetřit je levnější nakupování ve velkých supermarketech a hypermarketech. Ve městech to jsou supermarkety Casino, Champion, nejlevnější je samozřejmě Lidl. Velké jsou Carrefour, Intermarché, Leclerc, Monoprix.  Ceny v supermarketech jsou ve většině sortimentu stejné jako u nás. Ale maso, šunka a masné výrobky jsou o dost dražší, na prsní kuřecí řízky počítejte kolem 8 €. Naopak sýry a jogurty jsou levnější. Velké supermarkety mají většinou otevřeno do 21 nebo 22 hod.
Pokud chcete opravdu ušetřit, kupujte výrobky se symbolem korunky nebo s nápisem Eco (tedy ekonomický).

další o francouzské gastronomii, o francouzském víně

Praktické informace

Jakou barvu mají poštovní schránky, důležitá telefonní čísla i základní celní předpisy najdete na stránce Praktické informace.

Turisticky zajímavé oblasti

Turisticky nejzajímavější oblasti se z velké části kryjí i se seznamem památek zapsaných do Unesco. Za pozornost jistě stojí Versailles,  Paříž, Disneyland ® Resort Paris. Na severu Francie např. Calais, Opálové pobřeží, Alsasko, Lotrinsko, pohoří Jure, Normandie, Bretaň. A vynechat nesmíte ani údolí řeky Loiry - zámek Chambord, Burgundsko, Pobřeží Atlantského oceánu, Pyreneje, Languedoc, Francouzské středohoří, Alpy, Provence, Údolí řeky Rhôny, Azurové pobřeží, Korsiku....

Památky Francie zařazené do UNESCO

Paříž - nábřeží Seiny

Nachází se tady někdejší královský palác Louvre, stojí tady nádherná gotická katedrála Notre-Dame, k dalším mistrovským dílům architektury patří kaple Sainte-Chapelle, Eiffelova věž a řadu paláců po obou stranách řeky.

Versailles - zámek a park

Zámek Versailles nedaleko Paříže byl hlavním sídlem francouzských králů od dob Ludvíka XIV. po Ludvíka XVI. Na jeho stavbě a výzdobě se podílelo několik generací architektů, sochařů a dalších umělců. Asi 30 000 umělců a řemeslníků bylo posláno do Versailles a trvalo 50 let než byl Ludvík XIV. s přestavbou spokojený. Nejkrásnější místností v zámku je Zrcadlový sál, který je dlouhý 73 metrů. Za pozornost stojí zámecké zahrady o rozloze více než 100 hektarů s fontánami, sochami a umělými kanály.

Více než sto let byl Versailles vzorem pro stavbu královských sídel v jiných evropských zemích.

Fontainebleau - zámek a park

Zámek leží asi 60 km jihovýchodně od Paříže ve stejnojmenném městečku. Zámek si oblíbil  Napoleon, který tady rád pobýval a v roce 1814 zde abdikoval.

Provins - město středověkých veletrhů Provins

Dvacet tři zvonic na severu Francie a zvonice v belgickém Gemloux byly na seznam UNESCO zapsány jako rozšíření 32 zvonic Flander a Valonska. Jsou ukázkou toho nejlepšího co nám může nabídnout románská, gotická, renesanční a barokní architektura. Jsou významnými symboly občanských svobod. Tyto zvonice symbolizovaly moc městských radních a byly vyjádřením bohatství a moci měst.

Amiens - katedrála

Jedna  z největších klasických gotických katedrál postavených v 13. století.

Remeš - katedrála Notre-Dame, někdejší opatství Saint-Remi a palác Tau

Notre-Dame jeden z klenotů gotického umění. Někdejší arcibiskupský palác  známý také jako palác Tau ze 17. století proslul jako důležité místo náboženských obřadů.

Nancy - náměstí Place Stanislas, Place de la Carrie`re a Place d´Alliance

Je nejstarším příkladem  moderního hlavního města,  které nejenom posilovalo prestiž monarchy ale bylo také funkční.

Štrasburk - ostrov Grande île

Na jeho malé ploše se nachází vynikající komplex stavebních památek, ke kterým patří katedrála, 4 staré kostely a palác Rohan, někdejší biskupská rezidence.

Le Havre - město obnovené architektem Augustem Perretem

Střed města Le Havre byl silně poškozené v průběhu druhé světové války a následná oprava města  vyniká zejména jednotným stylem obnovených budov, který vznikl kombinací původních historickým prvků s ideami a nápady současné architektury.

Mont-St-Michel se zálivem

Gotický klášter Mont-St-Michel (Hora sv. Michala) leží na mořském pobřeží na hranice Normandie a Bretaně. Představuje jedinečné technické a umělecké dílo, které se zcela přizpůsobilo okolnímu přírodnímu prostředí.

Chartres - katedrála

Katedrála ve městě Chartres patří k vrcholným dílům gotického umění ve Francii. Katedrála, s jejíž stavbou bylo započato v polovině 12. století, se může pochlubit obrovskou hlavní lodí s bohatou sochařskou výzdobou a nádhernými rozetovými okny vytvořenými v 12.-13. století.

Bourges - katedrála

Katedrála St. Etienne ve městě Bourges byla postavená v 13.-14. století a patří k mistrovským dílům gotického umění. Za pozornost stojí zejména tympanon, sochařská výzdoba a okna zdobená skleněnými skly. Kromě své krásy je také svědkem síly křesťanství ve středověké Francii.

Údolí řeky Loire mezi Sully-sur-Loire a Chalonnes

Údolí řeky Loire je kulturní krajinou jedinečné krásy s řadou historických měst, vesnic a především zámků. K nejhezčím z měst s jedinečnou architekturou patří např. Blois, Chinon, Orléans, Saumur a Tours. Pole, louky, zahrady a lesy v údolí Loiry svědčí o harmonickém vztahu mezi člověkem a přírodou reprezentovaným především řekou Loire.

Vézelay - bazilika

Klášter ve Vézelay byl založen v polovině 9. století Girardem de Roussillon, jedním z burgundských knížat. Po získání pozůstatků Marie Magdalény v 11. století se bazilika stala významným poutním místem. V roce 1146 tady svatý Bernard vyhlásil druhou křižáckou výpravu. K úpadku kláštera vedlo objevení pravých pozůstatků Marie Magdaleny mnichy v provensálském St-Maximinu a náboženské války v 16. století. Dnešní románská stavba baziliky, která je významným dílem burgundského románského umění a architektury, pochází z 12. století.

Fontenay - cisterciácký klášter

Opatství ve Fontenay obklopené hustými lesy patří k jedinečným památkám cisterciáckého stavitelství 12. století. Opatství bylo založeno svatým Bernardem z Clairveaux v roce 1118. V areálu kláštera se nachází kostel, refektář, ložnice mnichů, pekárna a další hospodářské budovy ilustrující soběstačnost mnichů - cisterciánů jako jednoho z nejstarších klášterních řádů v Evropě.

Salins-les-Bains a Arc-et-Senans - královské solné doly

Královské solné doly v Arc-et-Senans a Salins-les-Bains nedaleko Besançonu byly postaveny v druhé polovině 18. století v době vlády Ludvíka XVI. Jednalo se o první větší stavbu průmyslové architektury, která odrážela pokrokové ideály doby osvícenství.  Tento obrovský půlkruhový komplex byl navržen tak, aby umožňoval racionální a hierarchickou organizaci práce. Na solné doly mělo navazovat  vybudování ideálního města, projekt se ale nikdy nerealizoval.

Saint-Savin sur Gartempe  - opatský kostel

V kostele známém jako románská Sixtinská kaple se nachází hodně nádherných nástěnných maleb z 11. a 12. století, které se zachovaly v pozoruhodně dobrém stavu.

Lyon

Dlouhé dějiny Lyonu, který byl založen Římany jako hlavní město Galie a který také v dalším období hrál důležitou politickou, kulturní a ekonomickou roli v evropských dějinách,  se odrazily  v urbanistickém vzhledu města a ve velkém množství hezkých historických budov z různých období.

Opevnění architekta Vaubana

Opevnění architekta Vaubana se skladá ze 13 skupin opevněných budov a míst podél západních, severních, východních a jižních hranic Francie. Reprezentují nejlepší příklady práce Sébastiena Le Prestre de Vauban  (1633-1707), vojenského inženýra krále Ludvíka XIV. Na seznamu jsou zapsány pevnosti, opevněná města postavená na zelené louce, hradby, věže, horské pevnosti a přístavní pevnosti. Jedná se o nejlepší příklady klasických opevnění, které byly typické pro západní vojenskou architekturu.  Vauban hrál také významnou roli v dějinách staveb opevnění nejenom v Evropě ale také na americkém kontinentu, v Rusku a ve Východní Asii. V okolí Alp se nachází stavby architekta Vaubana ve městech  Briançon a Mont Dauphin.

Svatojakubské cesty ve Francii

Španělské město Santiago de Compostela bylo ve středověku jedním z hlavních poutních míst v Evropě. Aby dosáhli Španělska museli poutníci projít Francií a projít kolem řady důležitých památek. Tyto historické památky jsou zapsány na seznamu dědictví a nachází se na všech čtyřech cestách, které do Santiaga přes Francii vedly.

Saint-Emilion

Oblast Saint-Emilionu je vynikajícím příkladem historické vinařské oblasti, která se zachovala netknutá změnami moderní doby. Pěstování vinné révy zavedli v této úrodné oblasti Akvitánie Římané a tato tradice pokračovala během středověku dále. Oblast Saint-Emilion profitovala ze své polohy na poutní cestě do Santiaga de Compostela a kostelů, klášterů a ubytoven, které se tady stavěly počínaje 11. stoletím. V 12. století, v době, kdy tady vládli Angličané, jí byl udělen zvláštní samosprávní statut. Jedná se o výjimečnou krajinu, jejíž obyvatelé se věnují výhradně pěstování vína, kde se nachází hodně historických památek, měst a vesnic.

Bordeaux - Měsíční přístav

Měsíční přístav, přístavní oblast Bordeaux v jihozápadní Francii, je na seznamu UNESCO zapsán jako obydlené historické centrum, které je vynikajícím architektonickým souborem vytvořeným v době osvícenství. S výjimkou Paříže se tady nachází nejvyšší počet chráněných budov v celé Francie. Oceněná byla také historická role města jako místa výměny kulturních hodnot v průběhu více než 2000 let a to obzvláště v období po 12. století, kdy Bordeaux udržovalo úzké obchodní styky s Británií a Nizozemím.  Jednotná urbanistika a jednotlivé architektonické komplexy z 18. a 19. století jsou vynikajícím příkladem trendů klasické a novoklasické architektury a umění.  Urbanistická forma reprezentuje úspěch filosofů, kteří se snažili udělat z města  tavící kotlík humanismu, univerzality a kultury.

Canal du Midi

Canal du Midi, 360 km dlouhý splavný kanál s akvadukty, tunely, mosty a zdymadly, patří k jedinečným civilním inženýrským projektům moderní doby. Kanál spojující  Středozemní moře s Atlantikem byl postaven v letech 1667-1694. Jeho stavitel P. P. Riquet svým projektem dovedně spojil technické dílo s přírodou a přeměnil tak technickou stavbu na umělecké dílo.

Vézere - prehistorická náleziště a jeskyně v údolí Vézere

V údolí Vézere se nachází 147 prehistorických nalezišť a 25 jeskyň zdobených nástěnnými malbami, které pochází z doby paleolitu. Archeologické lokality a jeskyně jsou zajímavé  nejenom z etnografického a antropologického hlediska, ale také z hlediska estetického. Nástěnné malby objevené v roce 1940 v jeskyni Lascaux  patří k významným památkám prehistorického umění. Na zdejších loveckých  scénách je zobrazeno více než 100 zvířat, která jsou pozoruhodná svými detaily a bohatými barvami. 

Pyreneje - Mont Perdu

Nádherná vysokohorská krajina u hranice se Španělskem s horou Mont  Perdu, která se tyčí do výšky 3 352 metrů. V oblasti o rozloze 30 639 ha se nachází dva největší a nejhlubší kaňony v Evropě. Na seznamu zapsaná oblast odráží zemědělský způsob života ve vysokých horách, který byl kdysi rozšířen ve všech vysokohorských oblastech Evropy a který dnes přežívá pouze v této časti Pyrenejí. Zdejší vesnice, farmy, pole a louky nám dávají nahlédnout do způsobu života evropské venkovské společnosti v minulosti.   

Albi - biskupské město

Staré město v Albi ležící na březích řeky Tarn v jihozápadní Francii představuje vrchol rozvoje středověké architektury a urbanismu. Starý most, čtvrť Saint-Salvi a kostely nacházející se zde jsou svědky počátečního rozvoje města v 10.-11. století.  Město,  které se v následujícím období stalo mocným biskupským městem, je postaveno ve stylu jihofrancouzské gotiky z typických červených a oranžových cihel. Opevněná katedrála z 13. století dominující celému městu je symbolem moci a vlivu  římskokatolických duchovních. Nedaleko ležící  biskupský palác s výhledem na řeku a okolní rezidenční čtvrtě tvoří jednolitý komplex, který zůstal po celá staletí beze změn.

Carcassonne - historické opevněné město

Na místě dnešního Carcassonnu stálo na kopci opevněné sídliště již za doby římského impéria.  Ve své dnešní podobě představuje Carcassonne  vynikající příklad opevněného středověkého města s mohutnými hradbami obklopujícími hrad a okolní budovy, ulice a hezkou gotickou katedrálu. Carcassonne je také důležitý jako příklad dlouhého restaurování, které prováděl Viollet-le-Duc, jeden ze zakladatelů moderního restaurování.

Avignon - historické centrum, papežský palác, biskupský komplex a most

Avignon byl ve 14. století papežským sídlem a papežský palác patří dodnes k hlavním návštěvnickým atrakcím města. S příjezdem papežů se Avignon stal obrovským staveništěm. V průběhu krátké doby tady byly postaveny četné paláce, kaple, kostely, správní a další budovy. Papežský palác je mohutnou rezidencí připomínající spíše pevnost než palác a skládá se ze Starého a Nového paláce. Zvenku velice stroze působící palác byl vevnitř velice přepychově vyzdoben italskými umělci. Další dominantní budovou na hlavním náměstí starého města je románská katedrála Notre-Dame-des-Doms, která byla postavená v polovině 12. století. Obě tyto budovy svědčí o vůdčí roli, kterou Avignon hrál v evropských dějinách v 14. století.

Orange - římské divadlo s okolím a vítězný sloup

Antické divadlo ve městě Orange na jihu Francie patří k nejlépe zachovalým římským divadlům. Divadlo stojící uprostřed městské zástavby je vysoké 36 metrů a délka jeho zdí činí 103 metry. Vítězný sloup postavený v letech 10-25 patří k nejzajímavějším příkladům vítězných sloupů postavených v římských provinciích za vlády císaře Augusta. Je vyzdoben reliéfy připomínajícími dobu počátku naší éry.

Pont du Gard - římský akvadukt

Římský akvadukt Pont du Gard patří k jednomu z nejlépe zachovaných antických akvaduktů v Evropě. Asi 50 km dlouhý vodovod postavený mezi rokem 40-60 přiváděl vodu do Nîmes z pramene nedaleko městečka Uzes. Akvaduktem, který od pramene klesal do města přibližně o 25 cm na jeden kilometr tak voda tekla samospádem. Jeho výška je 49 metrů, což z něj činí nejvyšší antický most. Třípatrový most je 275 metrů dlouhý a skládá se z 52 oblouků.

Arles - římské a románské památky

Jihofrancouzské město Arles tvoří dobrý příklad přeměny římského města na město středověké. Zachovala se v něm celá řada antických památek, z nichž k nejvýznamnějším patří římská aréna a divadlo z 2. století př. n. l. Svou druhou zlatou dobu zažilo město v 4. století. V 11.-12. století patřilo opět k důležitým městům Středozemí. K nejvýznamnějším památkám z této doby patří románský klášter sv. Trofima s bohatě zdobeným portálem z 12. století, který je považován za jeden z nejhezčích příkladů románského umění v Provensálsku.

Záliv Cape Porto - poloostrov Girolata, přírodní rezervace Scandola a Piana Calanches

Přírodní rezervace Scandola se nachází na stejnojmenném skalnatém poloostrově, který se nachází na západním pobřeží Korsiky. Žije tady velké množství racků, kormoránů a orlů, průzračná mořská voda je bohatá na ryby a nachází se tady množství malých ostrovů a nepřístupných jeskyň.

Provence a Languedoc

Provensálská krajina je velmi proměnlivá. Najdeme zde hornatý Vaucluse na severu s nejvyšším vrcholem Mt. Ventoux (1912m), kopcovitý Luberon ve střední Provence s horskými vesničkami, olivovými háji a vinicemi a strmé útesy kaňonu Verdon na východě, ale i široké údolí Rhony a od obzoru k obzoru se táhnoucí pláně Camargue na pobřeží Středozemního moře. 

vice o Provence

Zajímavosti o oblastech Francie:

Žádost o zaslání tištěných katalogů

KATALOG POZNÁVACÍ ZÁJEZDY 2018 / 2019

Pokud o katalog máte zájem, neváhejte poslat tuto objednávku. V případě, že jste s námi cestovali v posledních 2 letech, tak Vám katalog přijde automaticky. Katalog rozesíláme po 22. 11. 2017.

Katalogy posíláme pouze po ČR. Pro zájemce mimo ČR máme připraven katalog ke stažení ve formátu PDF na stránce katalogy v PDF (aktuálně ještě katalogy 2017/18).

Tištěné aktivní katalogy se změnily na internetové! Všechny zájezdy z katalogů DOVOLENÁ NA KOLE a TURISTIKA najdete nyní pouze on-line na našem webu.