Po Azurovém pobřeží za vůní mimózy na kole
Francie, Azurové pobřeží a Horní Provence
Jako lokalita pro aktivní i poznávací zájezdy bývá Francie českými turisty volena velmi často. Projet na kole Provence, Azurové pobřeží, Burgundsko nebo projít Tour du Mont Blanc, může z dovolené udělat něco, na co se jen tak nezapomíná.
Leckdo má pocit, že za nevšedními zážitky musí do Thajska nebo do Jižní Ameriky. Užít si aktivní dovolenou v nádherné přírodě a poznat zajímavá místa i lidi se ale dá i v Evropě!
Francie, kterou její obyvatelé nazývají Hexagon - šestiúhelník, je neuvěřitelně rozmanitou zemí. Je rozdělena do 22 historických regionů, 96 departmentů a vlastní 4 zámořská území. Rozloha metropolitní Francie (bez zámořských území) je 547 030 km² (3. největší v Evropě) a žije zde skoro 63 milionů obyvatel.
Podnebí je v jednotlivých regionech velmi rozdílné. Ve vnitrozemí spíše kontinentální, na západě převládá oceánské klima a na jihu teplé a suché středomořské počasí.
Hory najdeme, s výjimkou Francouzského středohoří, vždy poblíž hranic sousedních států. Na jihozápadě se tyčí Pyreneje a na jihovýchodě Alpy, kde se nachází i nejvyšší vrchol Evropy Mont Blanc (4808m). Na severu a západě je krajina rovinatá a rozkládá se zde Francouzská nížina. Nejnižším bodem Francie je pak na jihu delta řeky Rhony, která je 2 metry pod úrovní moře.
K nejvýznamnějším francouzským vodním tokům patří řeky Seina, Loira a Rhona. Velká jezera se ve Francii příliš nevyskytují. Pouze na hranicích se Švýcarskem najdeme největší a nejznámější Ženevské jezero.
Další podrobnosti o geografii Francie.
Francouzi jsou velcí gurmáni. K jídlu mají zcela jiný přístup než my. Je jedním z jejich hlavním témat. Pro Francouze je důležité se dobře najíst, jídlo si vychutnat a nespěchat. Na polední pauzu mají vyhrazeny alespoň dvě hodiny a večeře se snadno protáhne až do pozdních večerních hodin.
K tradičním surovinám patří v přímořských oblastech ryby a mořské plody, dále jehněčí, skopové, hovězí i telecí maso. Bohatě je zastoupena zelenina, oblíbené jsou obzvláště dýně, čekankové puky, artyčoky, čerstvý špenát, květák, vyhlášený francouzský chřest či jemná karotka.
Francouz bez bagety je jako Čech bez piva. I proto nesčetné pekárny otevírají velmi brzy ráno a zavírají kolem 19. nebo 20. hodiny (v Paříži někdy i později). Obvykle mají zavřeno v neděli odpoledne, odpoledne o svátcích a jeden den v týdnu.
Pokud chcete ušetřit, je levnější nakupování ve velkých supermarketech a hypermarketech. Pokud chcete ochutnat francouzskou kvalitu, nakupujte na místních tržištích nebo v soukromých obchodech.
Další počtení o francouzské gastronomii, o francouzském víně.
Při pobytu ve Francii se vám může hodit i vědět jakou barvu mají poštovní schránky, znát důležitá telefonní čísla a základní celní a jiné předpisy. To vše najdete na stránce Praktické informace.
Turisticky nejzajímavější oblasti se z velké části kryjí i se seznamem památek zapsaných do UNESCO. Za pozornost jistě stojí Versailles a Paříž, děti ocení pařížský Disneyland . Na severu Francie např. Calais, Opálové pobřeží, Alsasko, Lotrinsko, pohoří Jure, Bretaň a Normandie. Byla by škoda vynechat údolí řeky Loiry - zámek Chambord, Burgundsko, Pobřeží Atlantského oceánu, Pyreneje, Languedoc, Francouzské středohoří, Alpy, Provence, Údolí řeky Rhôny, Azurové pobřeží, Korsiku a další.
Nachází se tady někdejší královský palác Louvre, stojí zde nádherná gotická katedrála Notre-Dame, k dalším mistrovským dílům architektury patří kaple Sainte-Chapelle, Eiffelova věž a řadu paláců po obou stranách řeky.
Zámek Versailles nedaleko Paříže byl hlavním sídlem francouzských králů od dob Ludvíka XIV. po Ludvíka XVI. Na jeho stavbě a výzdobě se podílelo několik generací architektů, sochařů a dalších umělců. Asi 30 000 umělců a řemeslníků bylo posláno do Versailles a trvalo 50 let než byl Ludvík XIV. s přestavbou spokojený. Nejkrásnější místností v zámku je Zrcadlový sál, který je dlouhý 73 metrů. Za pozornost stojí zámecké zahrady o rozloze více než 100 hektarů s fontánami, sochami a umělými kanály.
Více než sto let byl Versailles vzorem pro stavbu královských sídel v ostatních evropských zemích.
Zámek leží asi 60 km jihovýchodně od Paříže ve stejnojmenném městečku. Zámek si oblíbil Napoleon, který tady rád pobýval a v roce 1814 zde abdikoval.
Jedna z největších klasických gotických katedrál postavených v 13. století.
Remešský Notre-Dame je jeden z nejzářivějších klenotů gotického umění. Někdejší arcibiskupský palác známý také jako palác Tau ze 17. století proslul jako důležité místo náboženských obřadů.
Nancy je nejstarším příkladem moderního hlavního města, které nejenom posilovalo prestiž monarchy ale bylo také funkční. Všechna tři zmíněná náměstí byla v roce 1983 zahrnuta na seznam UNESCO.
Na jeho malé ploše se nachází výjimečný komplex architektonických památek, ke kterým patří katedrála, čtyři staré kostely a palác Rohan, někdejší biskupská rezidence.
Střed města Le Havre byl silně poškozen v průběhu druhé světové války a následná oprava města vyniká zejména jednotným stylem obnovených budov, který vznikl kombinací původních historických prvků s ideami a nápady současné architektury.
Gotický klášter Mont Saint-Michel leží na mořském pobřeží na hranicích Normandie a Bretaně. Představuje jedinečné technické a umělecké dílo, které se zcela přizpůsobilo okolnímu přírodnímu prostředí.
Katedrála ve městě Chartres patří k vrcholným dílům gotického umění ve Francii. Katedrála, s jejíž stavbou bylo započato v polovině 12. století, se může pochlubit obrovskou hlavní lodí s bohatou sochařskou výzdobou a nádhernými rozetovými okny vytvořenými v 12.–13. století.
Katedrála St. Étienne ve městě Bourges byla postavená v 13.–14. století a patří k mistrovským dílům gotického umění. Za pozornost stojí zejména tympanon, sochařská výzdoba a okna zdobená skleněnými skly. Kromě své krásy je také svědkem síly křesťanství ve středověké Francii.
Údolí řeky Loiry je kulturní krajinou jedinečné krásy s řadou historických měst, vesnic a především zámků. K nejhezčím z měst s jedinečnou architekturou patří např. Blois, Chinon, Orléans, Saumur a Tours. Pole, louky, zahrady a lesy v údolí Loiry svědčí o harmonickém vztahu mezi člověkem a přírodou, reprezentovanou především řekou Loirou.
Klášter ve Vézelay byl založen v polovině 9. století Girardem de Roussillon, jedním z burgundských knížat. Po získání pozůstatků Marie Magdalény v 11. století se bazilika stala významným poutním místem. V roce 1146 tady svatý Bernard vyhlásil druhou křižáckou výpravu. K úpadku kláštera vedlo objevení pravých pozůstatků Marie Magdaleny mnichy v provensálském St-Maximinu a také náboženské války v 16. století. Dnešní románská bazilika, která je významným dílem burgundského románského umění a architektury, pochází z 12. století.
Opatství ve Fontenay obklopené hustými lesy patří k jedinečným památkám cisterciáckého stavitelství 12. století. Opatství bylo založeno svatým Bernardem z Clairveaux v roce 1118. V areálu kláštera se nachází kostel, refektář, ložnice mnichů, pekárna a další hospodářské budovy ilustrující soběstačnost mnichů - cisterciáků jako jednoho z nejstarších klášterních řádů v Evropě.
Královské solné doly v Arc-et-Senans a Salins-les-Bains nedaleko Besançonu byly postaveny v druhé polovině 18. století v době vlády Ludvíka XVI. Jednalo se o první větší stavbu průmyslové architektury, která odrážela pokrokové ideály doby osvícenství. Tento obrovský půlkruhový komplex byl navržen tak, aby umožňoval racionální a hierarchickou organizaci práce. Na solné doly mělo navazovat vybudování ideálního města, projekt se ale nikdy nerealizoval.
V kostele známém jako románská Sixtinská kaple se nachází hodně nádherných nástěnných maleb z 11. a 12. století, které se zachovaly v pozoruhodně dobrém stavu.
Dlouhé dějiny Lyonu, který byl založen Římany jako hlavní město Galie a který také v dalším období hrál důležitou politickou, kulturní a ekonomickou roli v evropských dějinách, se odrazily v urbanistickém vzhledu města a ve velkém množství hezkých historických budov z různých období.
Opevnění architekta Vaubana se skladá ze 13 skupin opevněných budov a míst podél západních, severních, východních a jižních hranic Francie. Reprezentují nejlepší příklady práce Sébastiena Le Prestre de Vauban (1633-1707), vojenského inženýra krále Ludvíka XIV. Jeho dílem jsou pevnosti, opevněná města postavená na zelené louce, hradby, věže, horské pevnosti a přístavní pevnosti. Jedná se o nejlepší příklady klasických opevnění, které byly typické pro západní vojenskou architekturu. Vauban hrál také významnou roli v dějinách staveb opevnění nejenom v Evropě ale také na americkém kontinentu, v Rusku a ve Východní Asii. V okolí Alp se jeho stavby nacházejí ve městech Briançon a Mont Dauphin.
Španělské město Santiago de Compostela bylo ve středověku jedním z hlavních poutních míst v Evropě. Aby dosáhli Španělska museli poutníci projít Francií a kolem řady důležitých památek. Tyto historické památky jsou zapsány na seznamu dědictví a nachází se na všech čtyřech cestách, které do Santiaga přes Francii vedly.
Oblast Saint-Émilionu je vynikajícím příkladem historické vinařské oblasti, která se zachovala netknutá změnami moderní doby. Pěstování vinné révy zavedli v této úrodné oblasti Akvitánie Římané a tato tradice pokračovala během středověku dále. Oblast Saint-Émilion profitovala ze své polohy na poutní cestě do Santiaga de Compostela a z kostelů, klášterů a ubytoven, které se tady stavěly počínaje 11. stoletím. V 12. století, v době, kdy tady vládli Angličané, jí byl udělen zvláštní samosprávní statut. Jedná se o výjimečnou krajinu, kde se nachází množství historických památek, měst a vesnic a jejíž obyvatelé se věnují výhradně pěstování vína.
Měsíční přístav, přístavní oblast Bordeaux v jihozápadní Francii, je na seznamu UNESCO zapsán jako obydlené historické centrum, které je vynikajícím architektonickým souborem vytvořeným v době osvícenství. S výjimkou Paříže se tady nachází nejvyšší počet chráněných budov v celé Francii. Významná je také historická role města jako místa výměny kulturních hodnot v průběhu více než 2000 let a to obzvláště v období po 12. století, kdy Bordeaux udržovalo úzké obchodní styky s Británií a Nizozemím. Jednotná urbanistika a jednotlivé architektonické komplexy z 18. a 19. století jsou vynikajícím příkladem trendů klasické a novoklasické architektury a umění. Urbanistická forma reprezentuje úspěch filosofů, kteří se snažili udělat z města tavící kotlík humanismu, univerzality a kultury.
Canal du Midi, 360 km dlouhý splavný kanál s akvadukty, tunely, mosty a zdymadly, patří k jedinečným civilním inženýrským projektům moderní doby. Kanál spojující Středozemní moře s Atlantikem byl postaven v letech 1667-1694. Jeho stavitel P. P. Riquet svým projektem dovedně spojil technické dílo s přírodou a přeměnil tak technickou stavbu na umělecké dílo.
V údolí Vézère se nachází 147 prehistorických nalezišť a 25 jeskyň zdobených nástěnnými malbami, které pochází z doby paleolitu. Archeologické lokality a jeskyně jsou zajímavé nejenom z etnografického a antropologického hlediska, ale také z hlediska estetického. Nástěnné malby objevené v roce 1940 v jeskyni Lascaux patří k významným památkám prehistorického umění. Na zdejších loveckých scénách je zobrazeno více než 100 zvířat, která jsou pozoruhodná svými detaily a bohatými barvami.
Nádherná vysokohorská krajina u hranice se Španělskem s horou Mont Perdu, která se tyčí do výšky 3 352 metrů. V oblasti o rozloze 30 639 hektarů se nachází dva největší a nejhlubší kaňony v Evropě. Na seznamu UNESCO zapsaná oblast odráží zemědělský způsob života ve vysokých horách, který byl kdysi rozšířen ve všech vysokohorských oblastech Evropy a který dnes přežívá pouze v této časti Pyrenejí. Zdejší vesnice, farmy, pole a louky nám dávají nahlédnout do způsobu života evropské venkovské společnosti v minulosti.
Staré město v Albi ležící na březích řeky Tarn v jihozápadní Francii představuje vrchol rozvoje středověké architektury a urbanismu. Starý most, čtvrť Saint-Salvi a kostely nacházející se zde jsou svědky počátečního rozvoje města v 10.-11. století. Město, které se v následujícím období stalo mocným biskupským městem, je postaveno ve stylu jihofrancouzské gotiky z typických červených a oranžových cihel. Opevněná katedrála z 13. století dominující celému městu je symbolem moci a vlivu římskokatolických duchovních. Nedaleko ležící biskupský palác s výhledem na řeku a okolní rezidenční čtvrtě tvoří jednolitý komplex, který zůstal po celá staletí beze změn.
Na místě dnešního Carcassonne stálo na kopci opevněné sídliště již za doby římského impéria. Ve své dnešní podobě představuje Carcassonne vynikající příklad opevněného středověkého města s mohutnými hradbami obklopujícími hrad a okolní budovy, ulice a krásnou gotickou katedrálu. Carcassonne je také důležitý jako příklad rozsáhlého restaurování, které vedl Viollet-le-Duc, jeden ze zakladatelů moderního restaurování. Rekonstrukce, jejíž výsledkem je spíše romantická představa architekta, byla zahájena v roce 1853 a dokončena byla až v roce 1960.
Avignon byl ve 14. století papežským sídlem a papežský palác patří dodnes k hlavním návštěvnickým atrakcím města. Díky přesídlení papežů se Avignon stal obrovským staveništěm. V průběhu krátké doby zde byly postaveny četné paláce, kaple, kostely, správní a další budovy. Papežský palác je mohutnou rezidencí připomínající spíše pevnost než palác a skládá se ze Starého a Nového paláce. Zvenku velice stroze působící palác byl uvnitř přepychově vyzdoben italskými umělci. Další dominantní budovou na hlavním náměstí starého města je románská katedrála Notre-Dame-des-Doms, která byla postavena v polovině 12. století. Obě tyto budovy svědčí o vůdčí roli, kterou Avignon hrál v evropských dějinách.
Antické divadlo ve městě Orange na jihu Francie patří k nejlépe zachovalým římským divadlům. Divadlo stojící uprostřed městské zástavby je vysoké 36 metrů a délka jeho zdí činí 103 metry. Vítězný sloup postavený v letech 10–25 patří k nejzajímavějším příkladům vítězných sloupů postavených v římských provinciích za vlády císaře Augusta. Je vyzdoben reliéfy připomínajícími dobu počátku naší éry.
Asi 50 km dlouhý vodovod postavený mezi lety 40–60 n. l. přiváděl vodu do Nîmes z pramene nedaleko městečka Uzès. Akvaduktem, který od pramene klesal do města přibližně o 25 cm na jeden kilometr tak voda tekla samospádem. Vodovod překonává řeku Garonu díky mistrovskému architektonickému dílu, kterým je most Pont du Gard.
Tento římský most s akvaduktem na vrcholu patří k jednomu z nejlépe zachovaných v Evropě. Výška Pont du Gard je 49 metrů, což z něj činí nejvyšší antický most. Třípatrový most je 275 metrů dlouhý a skládá se ze třech na sobě stojících arkád a 52 oblouků.
Jihofrancouzské město Arles tvoří dobrý příklad přeměny římského města na město středověké. Zachovala se v něm celá řada antických památek, z nichž k nejvýznamnějším patří římská aréna a divadlo z 2. století př. n. l. Svou druhou zlatou dobu zažilo město v 4. století. V 11.–12. století patřilo opět k důležitým městům Středozemí. K nejvýznamnějším památkám z této doby patří románský klášter sv. Trofima s bohatě zdobeným portálem z 12. století, který je považován za jeden z nejhezčích příkladů románského umění v Provensálsku.
Přírodní rezervace Scandola se nachází na stejnojmenném skalnatém poloostrově, který se nachází na západním pobřeží Korsiky. Žije tady velké množství racků, kormoránů a orlů, průzračná mořská voda je bohatá na ryby a nachází se tady množství malých ostrovů a nepřístupných jeskyň.
Provensálská krajina je velmi proměnlivá. Najdeme zde hornatý Vaucluse na severu s nejvyšším vrcholem Mont Ventoux (1912 m), kopcovitý Luberon ve střední Provence s horskými vesničkami, olivovými háji a vinicemi, a strmé útesy kaňonu Verdon na východě, ale i široké údolí Rhony a od obzoru k obzoru se táhnoucí pláně Camargue na pobřeží Středozemního moře.