Menu

Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Speciální nabídka

Datum odjezdu nejdříve:
Datum příjezdu nejpozději:
Zájezdy s datem odjezdu ve vybraném měsíci nebo roce:

UbytováníUbytování

UbytováníStravování

UbytováníDoprava

UbytováníKategorie cestovního komfortu

UbytováníFyzická náročnost (aktivní dovolená)

CenaCena

Vybrané filtry:nic nebylo zvolenozrušit všechny filtry

Azurové pobřeží a Horní Provence

Azurové pobřeží a Horní Provence

Připomeňme si nejprve, že pojem riviéra (tj. mořské pobřeží s upravenou pláží) se původně vztahuje k úzkému pruhu pobřeží při Ligurském zálivu přibližně od Cannes (ve Francii) k La Spezzii (v Itálii). Větší část Riviéry leží tedy na italském území. Pro část pobřeží na území Francie užívají Francouzi výhradně názvu Côte ďAzur (Azurové pobřeží). Tímto jménem se tedy označuje 5-10 km široký pruh od Toulonu přes Hyeres, St-Tropez, Cannes, Nice a Monako k Mentonu. Ostatní území severně od Toulonu až po Sisteron (při řece Durance) a odtud východně k hranici Itálie, včetně podhůří Přímořských Alp, je historická Horní Provence (Haute Provence).

Střídají se zde příkré vápencové útesy (před Toulonem) s širokými plochými mořskými zálivy; mezi nimi najdeme strmé svahy pohoří Maures, složeného ze starých krystalických hornin, za St-Raphaëlem opět malé mořské zálivy jakoby vyřezané do tvrdých porfyrů pohoří Esterel. A dále na východ spadají do moře mladá alpská předhoří, budovaná vrásami druhohorních vápenců, v polohách nad 1000m rozřezaná hlubokými říčními údolími, kaňony a úzkými soutěskami řek Verdon, Loup a Bévéra.

Pestrost se projevuje i v podnebných poměrech. Červenec a srpen nabízejí téměř nepřetržitě modrou oblohu a průměrnou teplotu 22 °C, podzimní a zimní měsíce více srážek, než má Paříž; téměř nikdy však na pobřeží nepadá sníh. Průměrná lednová teplota na Riviéře je 9 °C.

V Horní Provenci jsou klimatické podmínky závislé na nadmořské výšce - čím výše, tím je chladněji a padá více srážek; pro jarní měsíce jsou příznačné prudké, ale krátké přeháňky a častý mistral (silný a studený západní vítr). Větší množství srážek než při pobřeží Lví zátoky příznivě ovlivňuje i rostlinstvo, které je zde rovněž různorodé. Z dřevin je rozšířen dub korkový, různé druhy tvrdolistých dřevin, např. vavřín, borovice a nápadné, většinou osaměle rostoucí pinie (se široce rozložitou hustou korunou), dále cypřiše, v sadech hlavně olivy a jedlé kaštany. Setkáme se i s pomerančovníky, citroníky, opunciemi, kaktusy, agávemi a aloemi; přímořské aleje tvoří většinou platany, aklimatizované blahovičníky (Eukalyptus) a různé palmy.

Výskyt mnoha druhů aromatických rostlin s vonnými silicemi na mírných a teplých svazích Provence předurčil oblast k založení velkých parfumerií, hlavně v okolí Grasse. Zpracovává se zde růžový olej, dále jasmíny, rezedy a fialky, v okolí Nice a Mentonu pak heřmánek a karafiáty. Hojně se pěstuje též levandule, která ještě v minulém století rostla pouze divoce na kamenitých vápencových půdách ve vyšších polohách Provence. Z využití ostatních rostlin je zajímavá sklizeň korku (z korkových dubů).

Zajímavá místa na Azurovém pobřeží a Horní Provence

Dovolená na Azurovém pobřeží a Horní Provence

 

Žádost o zaslání tištěných katalogů

KATALOG POZNÁVACÍ ZÁJEZDY 2018 / 2019

Pokud o katalog máte zájem, neváhejte poslat tuto objednávku. V případě, že jste s námi cestovali v posledních 2 letech, tak Vám katalog přijde automaticky. Katalog rozesíláme po 22. 11. 2017.

Katalogy posíláme pouze po ČR. Pro zájemce mimo ČR máme připraven katalog ke stažení ve formátu PDF na stránce katalogy v PDF (aktuálně ještě katalogy 2017/18).

Tištěné aktivní katalogy se změnily na internetové! Všechny zájezdy z katalogů DOVOLENÁ NA KOLE a TURISTIKA najdete nyní pouze on-line na našem webu.