ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Port Grimaud

Port Grimaud

Překrásné pláže, azurové moře a luxusní jachty: to všechno je Port Grimaud, městečko nedaleko proslulého Saint Tropez. Pro jeho polohu i způsob výstavby se mu ne nadarmo říká francouzské Benátky.

Jak Port Grimaud vzniklo?

Port Grimaud v 60. letech 20. století po zdlouhavých bojích s úřady postavil alsaský architekt François Spoerry (1912-99). Město je unikátním architektonickým i uměleckým počinem, zhmotněním Spoerryových představ. Spoerry město vybudoval na neobydleném, bažinatém území a místo umně proměnil k nepoznání. Port Grimaud, jeho uzoučké ulice, domy s barevnými omítkami a přímým přístupem k moři i na pevninu je právem zařazeno na seznam Světového kulturního dědictví 20. století.

Město přezdívané „Benátky Provence“ se rozprostírá na ploše 75 hektarů. Najdeme zde 7 km vodních kanálů, 2000 míst pro kotvení lodí, 14 km nábřeží, 40 mostů a 1 dřevěnou lávku.  Po dřevěném mostu přejdeme z náměstí přímo k modernistickému kostelu. Sluneční paprsky pronikají dovnitř kostela okny s barevnými skly, která navrhl Victor Vasarely. 

Byť je Port Grimaud mnohými považován za tradiční obec, ve skutečnosti se jedná o velký soukromý objekt ve spoluvlastnictví 2400 stálých obyvatel. Městečko je rozděleno na tři městské části, přičemž každá z nich spadá pod správu jednoho ze tří samosprávných svazů. Svazy se mimo běžných záležitostí starají především o zachování architektonické soudržnosti.

Co v Port Grimaud vidět a zažít?

Využijte místní hromadnou dopravu

Ve městě, kde místo ulic najdete spíše vodní kanály jsou nejrychlejším dopravním prostředkem lodě. Místní MHD obstarávají lodní autobusy, kterým místní říkají les coches d'eau. Pro dopravu do nedalekého Saint Tropez můžete využít služeb kyvadlové dopravy zelenými loděmi les navettes grimaldines.

Pokud není hromadná doprava vaším šálkem čaje, můžete si zapůjčit elektrický člun. K zapůjčení dokonce nepotřebujete ani řidičský průkaz. 

Pro ekologicky založené návštěvníky bude třešničkou na dortu fakt, že veškerá doprava v Port Grimaud je poháněna pouze elektřinou.

Zajděte na místní trhy

Každý letní čtvrtek a neděli se na třech náměstích v srdci Port Grimaud, jmenovitě na náměstí řemeslníků (la place des artisans), trhovním náměstí (la place du marché) a na náměstí u šesti děl (la place des six canons), konají trhy. Koupit zde můžete ovoce, zeleninu a mořské plody, ale také umělecká díla.

Slavte s místními

Provence je země proslulá svými tradicemi. I Port Grimaud se každoročně od 14. do 16. srpna stává dějištěm velkých oslav. Slaví se svátek, jehož původ je už pozapomenutý. Snad se jednalo o oslavu panenky Marie, možná jen o velký zemědělský trh. Každopádně se v místním parku u katedrály Notre Dame de la Queste již od středověku scházejí zemědělci a obchodníci ze širokého okolí zálivu a přivážejí rozličné zboží k prodeji i výměně. To vše je doprovázeno hudbou, tancem a všeobecným veselím.

Už se nemůžete dočkat, až si Port Grimaud prohlédnete na vlastní oči?

Aktuálně nabízíme dovolenou do oblasti Azurového pobřeží a Horní Provence