Menu

Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Speciální nabídka

Datum odjezdu nejdříve:
Datum příjezdu nejpozději:
Zájezdy s datem odjezdu ve vybraném měsíci nebo roce:

UbytováníUbytování

UbytováníStravování

UbytováníDoprava

UbytováníKategorie cestovního komfortu

UbytováníFyzická náročnost (aktivní dovolená)

CenaCena

Vybrané filtry:nic nebylo zvolenozrušit všechny filtry

Bretaň a Normandie

Bretaň a Normandie

Divoké bretaňské pobřeží

Bretaň a Normandie jsou dva z celkem osmnácti francouzských regionů. Nacházejí se v západní části geografického šestiúhelníku, který tvoří území kontinentální Francie. 

Bouřlivé sousedské vztahy

Bretonci se na území dnešní Francie přistěhovali v 5. století n. l. Necelá čtyři století po nich se o něco severněji usadily kmeny ze severu Evropy - Vikingové, tedy Normané. V tu chvíli začalo několik století vzájemných útoků, plenění a dobývání.

Dnes už naštěstí nejsou bretonsko-normanské vztahy natolik vyostřené, aby docházelo k fyzickým střetům. Spory se ale v určitých obdobách přenesly i do moderních časů. V rámci aktuálních pří se tyto dva regiony dohadují o tom, kdo má lepší slaný karamel, camembert, cider, calvados nebo palačinky. A že to jsou ukrutné souboje!

Nejslavnější spor Francie

Nejpalčivější otázkou a asi nejznámějším sporem celé Francie ale už dlouhá léta je, do kterého z těchto regionů patří Mont Saint-Michel. Tato pevnost postavená na kusu skály několik set metrů od pobřeží totiž leží na hranici Bretaně a Normandie a je významným vojenským, kulturním a dnes především turistickým centrem.

Monumentální Mont Saint Michel 

"Un jour, le Couesnon, dans sa folie, a mis le mont en Normandie."

"Jednoho dne Couesnon, šílená to řeka, přesunula horu do Normandie." 

V průběhu staletí Mont Saint-Michel několikrát střídal svou regionální příslušnost. Právoplatným normandským územím se stal až v okamžiku, kdy hraniční řeka Couesnon údajně změnila koryto. O této události však neexistují žádné záznamy, takže se jen těžko dokazuje.

Ať už ale Mont Saint-Michel patří kterémukoli ze sousedících regionů, oba si uvědomují jeho hodnotu a společnými silami (a financemi) se o něj starají. Nedávno byla dokončena rozsáhlá renovace celé pevnosti a přístupové cesty. Dále probíhá rozvoj infrastruktury i ubytovacích zařízení pro návštěvníky, kterých sem ročně přijedou až tři miliony.

Bretaň

Bretaňský region leží na stejnojmenném poloostrově a dělí se na čtyři departmenty. Na jeho území o rozloze necelých 30 000 kmžijí asi 3 miliony obyvatel.

Podnebí aneb Co si do Bretaně sbalit?

Stručně řečeno, za všech okolností si s sebou sbalte deštník, pláštěnku nebo nepromokavou a neprofouknutelnou bundu a voděvzdorné boty. Zároveň se vám ale v létě může hodit i tričko a kraťasy. V každém případě se ujistěte, že s sebou máte fotografické vybavení s dostatečným paměťovým prostorem a nabitými bateriemi.

V Bretani panuje mírné podnebí. Léto je charakteristické nižší teplotou (17°C). Tu má na svědomí lehká bríza vanoucí od moře. Díky častým srážkám je veškerá květena celé léto krásně svěží. V zimě se tu sněhu pravděpodobně nedočkáte.

Do Bretaně raději než do lázní

Nad Bretaní se téměř neustále vznáší lehounký opar, v němž jsou rozpuštěny různé minerální soli. Pro své léčivé mikroklima je tak velmi vyhledávaná jako klimatické lázně. 

Největší evropské přílivy i odlivy

Moře v Bretani dosahuje nejvyšších rozdílů mezi přílivem a odlivem v Evropě - na pobřeží Atlantiku je to 5 až 6 metrů, u La Manche je to 10 až 12 metrů. Bezkonkurenčně největší rozdíl mezi hladinami při přílivu a odlivu je u již zmiňovaného Mont St-Michel. Říká se, že příliv zde přichází tak rychle, že mu neujede ani jezdec na koni. Plavat zde tedy raději nezkoušejte. Voda je tu stejně ledová.

Výhled na odliv z opatství Mont Saint Michel 

Dva i tři jazyky

V Bretani historicky nacházíme dvě jazykové oblasti. První z nich je na západu, v departmentech Morbihan a Finistère. Zde obyvatelé kromě francouzštiny běžně mluví i původním keltským jazykem, bretonštinou.

S bretonštinou se při návštěvě těchto departmentů setkáte, ať chcete nebo ne. Brezhoneg (bretonsky bretonština) totiž získala od francouzské vlády výjimku a smí se současně s francouzskými nápisy používat mimo jiné i na silničních značkách.

V bretonštině zní i bretonská hymna Bro gozh ma zadoù (Zem mých otců).

Druhou jazykovou oblast najdeme v departmentech Ille-et-Villaine, Côtes-d'Armor, Pays de la Loire a částečně i v Morbihanu. Zde se mluví různými dialekty jazyka oïl. Nejznámější z nich jsou jazyky gallo a poitevin.

Jazykem gallo dnes mluví již asi jen 30 tisíc mluvčích. Už od 90. let je aktivní hnutí, které se snaží gallo vrátit do běžného života bretonců a především do škol. Navzdory jeho snahám, UNESCO tento jazyk stále řadí mezi jazyky vážně ohrožené. 

Normandie

Normandie se rozkládá v okolí toku Seiny a sahá až k poloostrovu Cotentin. Na skoro 30 000 km2 žije necelých 3,5 milionu obyvatel. Klimaticky je oblast výrazně ovlivňována blízkostí moře: zimy jsou mírné, léta chladnější a srážek je vždy dostatek.

Jedinečná krása místní krajiny

Krása normandské krajiny začíná už v jejím geologickém složení. V severní části jejího území převládají bělostné stěny křídových masivů, v jihozápadní potom nalézáme především žulu a břidlici.

V okolí Cotentinu převládá krajina bažinatá s charakteristickou faunou i flórou. Severně odtud, v Pays d'Auge, je krajina naopak spíše kopcovitá s rozsáhlými náhorními plošinami využívanými k zemědělským účelům. Především k pěstování vyhlášených jablek.

Díky rozmanitosti fauny a flóry v Normandii najdeme 4 národní parky, 9 národních přírodních rezervací a 4 regionální přírodní rezervace a další chráněná území, která dohromady pokrývají 17 % celkové plochy regionu.

Útesy na pobřeží  

Silné vikingské kořeny

Normandie, jak ji známe dnes, se zrodila v 9. století s příchodem Vikingů. Ti na její území podnikali časté útoky a domů si odváželi bohatou kořist. V roce 911 se jejich nájezdy rozhodl ukončit král Karel Jednoduchý, který Vikingům výměnou za mír postoupil území dnešní Haute-Normandie.

Potomci Vikingů zde následujících 300 let vedli jeden z nejsilnějších a nejlépe organizovaných evropských států. Ve 12. století jejich vliv sahal až k Pyrenejím. Normanskou rozpínavost zastavil v roce 1204 Filip Augustus a  status vévodství jí byl odebrán až v roce 1469 Ludvíkem XI.

Místo vylodění Spojenců

Bitva o Normandii začala vyloděním na normandských plážích 6. června 1944. Největší boje probíhaly na pláži s krycím jménem Omaha. Na ní byly velmi strmé břehy a byla velmi dobře kryta křížovou palbou. Právě zde Spojenci utrpěli největší ztráty. Památku vítězství, ale především padlých vojáků, zde dnes připomíná Muzeum vylodění v Arromanches.

Co ještě by se vám mohlo hodit znát:

Vstup do farního dvorce v Lampaul-GuimiliauEnclos – soubor církevních staveb obehnaných zdí s monumentální branou, jenž zahrnuje kostel, hřbitov, malé náměstí, kalvárii, samozřejmě s mnoha výjevy ze života Krista, a kostnici. Takto byl duchovní život farnosti dokonale spojen se společenstvím mrtvých. Všudypřítomný Ankou zde hrál velkou roli.

Ankou - ztělesnění smrti, pevně zakořeněné v bretonské, normandské, welšské i cornwallské mytologii

Kalvárie – sousoší zobrazující Kristovo ukřižování. V Bretani jsou velmi bohatě zdobené a najdeme zde i další výjevy převážně z Nového zákona. Jednotlivé farnosti mezi sebou často soupeřily o to, která vystaví větší a zdobnější kalvárii. Původní pestrou barevnou výzdobu časem smazalo drsné povětří a zakryl mech.

 

Zajímavá místa v Bretani a Normandii

  

Dovolená s Adventurou do Bretaně a Normandie

 

Žádost o zaslání tištěných katalogů

KATALOG POZNÁVACÍ ZÁJEZDY 2019 / 2020

Pokud o katalog máte zájem, neváhejte poslat tuto objednávku. V případě, že jste s námi cestovali v posledních 2 letech, tak Vám katalog přijde automaticky. Katalog rozesíláme po 22. 11. 2018.

Katalogy posíláme pouze po ČR. Pro zájemce mimo ČR máme připraven katalog ke stažení ve formátu PDF na stránce katalog 2019/2020 v PDF.

Tištěné aktivní katalogy se změnily na internetové! Všechny zájezdy z katalogů DOVOLENÁ NA KOLE a TURISTIKA najdete nyní pouze on-line na našem webu.