Menu

Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Speciální nabídka

Datum odjezdu nejdříve:
Datum příjezdu nejpozději:
Zájezdy s datem odjezdu ve vybraném měsíci nebo roce:

UbytováníUbytování

UbytováníStravování

UbytováníDoprava

UbytováníStandard služeb (poznávací zájezdy)

UbytováníFyzická náročnost (aktivní dovolená)

CenaCena

Vybrané filtry:nic nebylo zvolenozrušit všechny filtry

Provence

Provence

Provincie tolik milovaná Římany, která je podobná Itálii nejen svými kopci, vinicemi a olivovými háji. Louky plné levandule, ostnaté mimózy a krásné žluté slunečnice okouzlily Vincenta van Gogha; modrá obloha nakazila Picassa a podmanila si Paula Cézanna.

Ostrý nárazový vítr ze severu od Alp zvaný mistral (v provensálštině znamená pán, vládce anebo mange- fange, což znamená požírač bahna, tj. vysoušeč louží). Tento vítr je schopen snížit teplotu vzduchu až o 10° C, úplně vyčistit oblohu a značně změnit počasí. Kromě zvýšené spotřeby energie pro cyklistu, který jede proti němu, má mistral význam ekonomicko-ekologický pro lodě, které odplouvají lovit ryby ve Středozemním moři; výrazně je totiž postrkává kupředu. Nám bude cestu možná někdy znepříjemňovat, ale většinou dlouho nevydrží, neboť po třech dnech zase mizí. 

Provence je známá také vůní levandule, tymiánu, rozmarýny, myrty a jiných aromatických rostlin, které jsou podstatnou složkou provensálských voňavek, jež se jako první v Evropě začaly připravovat právě zde a jejich muzeum je v St-Rémy-de-Provence.

Krajinu okrašlují hory a pahorky, ale také planiny; pohoří jsou většinou vápencová, krasová, z období křídy. Jejich výška se velmi liší, Alpičky u les-Baux nemají více než 387 m. n. m., ale přesto v sobě mají už horskou atmosféru. Řeky, které tu tečou jako Hérault, Gardon, Rhôna, Gard, ty všechny pomáhají rozkvětu vinic a živí místní lidi. V letních měsících nastává období sucha a je třeba dát velký pozor na požáry, které často utvoří vlnu ohně širokou 10 až 30 km a šíří se rychlostí kolem 5 km/hod.. Proto se u silnice často objeví značky upozorňující na nebezpečí ohně a varující před kuřáky. Ti se zde musejí své oblíbené cigarety vzdát, protože jim hrozí nejen velká pokuta, ale i vězení.

Jak žijí Provensálci? Nejen v celé jejich zemi ale v jejich krojích a zvycích je slunce, jasné barvy, radost a veselí; tanec farandola (kolový), dudy, flétny, bubínky a tamburíny, ale také nefalšované flamenco podmalované rudým vínem, které patří neodmyslitelně k jejich životu.

POČASÍ

Jedním z mnoha důvodů, proč si lidé vybírají dovolenou v Provence, je většinou sluníčko. Počasí je tu opravdu báječné, slunce tu svítí 250 dní v roce, ale na podzim a v zimě jsou v Camargue silné deště až záplavy, které roku 1993 a 2002 postihly právě deltu Rhôny. Jen tak pro zajímavost, místní řeky jako Durance nebo Ardeche jsou schopny během jednoho dne zvýšit své hladiny o 10 i více metrů, speciálně Ardeche drží rekord v rozdílu hladin (21 m během jednoho dne), který pak bývá pozorován v Avignonu, kde se Rhôna zvedá o 5 i více metrů. Říká se tomu „facky od Ardeche“ a občas to místním obyvatelům dává dost zabrat. Tyto přírodní úkazy se však dějí převážně v jiných ročních obdobích - tedy brzy na jaře. Nám se ale bude dobře dařit ve slunečném počasí, stejně jako se tu daří myrtě, tymiánu, rozmarýnu, levanduli, olivám, vínu, rýži, ovoci a různým druhům zeleniny.

PŘÍRODA – MEZI MOŘEM A VÁPENCEM

V průběhu století kolísání moře a tektonická eroze přispěly k formování provensálské krajiny, plné údolí a dodaly jí skalnatý charakter. Důležitou úlohu zde sehrál také mistral.

Co zde roste: olivovník, importován Řeky před 2500 lety, dnes kraluje vápencové zemi, dále mandlovník, duby, dub bílý, který se u nás nevyskytuje, orchideje, borovice, především borovice mořská, slunečníková, d´Alep, cypřiše, kromě toho trnité keře, bodláky, kručinky, levandule a tymián, rozmarýn.

Co se na rostlinkách pase? Provensálský hmyz je excelentní, jak Provensálci říkají o cikádách. Kromě toho zde žijí i jiní hezcí živočichové - ještěrky, zelená, skvrnitá, šneci k jídlu, užovky, kudlanka nábožná, lasička. Na loukách se pasou ovce, kozy a osli, v oblasti Camarque, známé černými býky, se také vyskytují divočáci a nutrie, lišky a žáby různých druhů. Přesto Camarque zůstává hrdý především na množství ptáků, které tam žije. Na prvním místě plameňák růžový, herák, bílá volavka, racci, husa divoká a další.

Středozemní moře je poměrně mělké a písčité nebo bahnité, útesovité a nerovné. Králem těchto moří je mnohopilík, který tráví na skalnatém pobřežním dně první léta svého života, to je samičkou, když dospěje, stane se samcem a odpluje do větších hloubek, k lovným rybám patří loup = vlk, česky mořský ďas, pražma = daurade, muleti, treska bezvousá= merlan, i jiné druhy tresek = merlus, hejna sardinek a ančoviček = anchois, grodin rouge, ropušnice, murény, na útesech tančí ve vodě medúzy. K přírodním krásám bezesporu patří krasové jeskyně.

LANGUEDOC (Langedok)

Kraj se vyznačuje hlavně vínem a jazykem langue d´oc, což je jedna z forem středověké francouzštiny. Francie byla dříve rozdělena na dvě jazykové oblasti, na severní langue d´oil a jižní langue d´oc. Oil a oc znamenaly „ano“.

V období, kdy v tomto kraji vládl jazyk d´oc, vznikají vynikající literární díla. Byly to příběhy rytířské epiky a potom krásné milostné příběhy, lyrika. Bohužel, králové nebyli tomuto jazyku příliš nakloněni a jeden z nich ho zrušil v roce 1539 ediktem a nahradil ho langue d´oil. Obyvatelé tohoto kraje ho však nenechali vymizet a ještě dnes se jím mluví. A my jim pak máme problém rozumět, protože se to francouzštině ani trochu nepodobá.

I tento kraj silně poznamenaly náboženské války v II. polovině 16. století, jejichž vyvrcholením byla Bartolomějská noc. Spory mezi katolíky a hugenoty na čas vyřešil edikt nantský, vydaný moudrým králem Jindřichem IV. v roce 1598. Tento schopný panovník a politik mimo jiné vešel také do dějin jako první Bourbon na francouzském trůně. Po jeho předčasné smrti protestanti opět neměli příliš jednoduchý život, byli pronásledováni a mnozí skončili ve vězení, např. v Aigues Mortes nebo v Nimes. Ti, kteří uprchli, putovali do hor Cevennes, kde založili komunity, obydlili staré vesničky a věnovali se pastevectví. Jim lze děkovat za to, že jsou Cevennes dnes velmi příjemně civilizované.

V tomto kraji návštěvník nejčastěji narazí na zapálené hráče pétangu – je to francouzská národní hra, které se v Čechách lidově říká koulená. V lidové mluvě jsou to les boules (čti bul), oficiální název je la pétangue (čti petáng), což pochází z pieds tangués (pjé tangé), tj. sloupové nohy. Cílem hry (něco jako naše čára), v níž se hází železnými koulemi na vzdálenost asi 6 -10 m, je přiblížit se co nejvíce malé kuličce, která se nazývá prasátko. Hraje se ve dvou tříčlenných mužstvech, která obsahují takzvané přibližovače a odhazovače. Přibližovačem je ten, který hází na co nejmenší vzdálenost k prasátku a odhazovač je ten, který se snaží odstřelit pryč soupeřovu kouli, která je u prasátka příliš blízko. Hra je velmi oblíbená a zejména penzisti při ní neuvěřitelně ožijí. Hraje se skoro na každém volném plácku. Zejména každé vesnické náměstí je během siesty a pak večer pasováno na sportovní kolbiště. Hra bývá vášnivá, plná vzrušení a hádku o vzdálenost často zastaví až přinesený metr nebo šupléra, protože vzdálenosti se u mistrů často měří na milimetry.

Rhôna je ledovcová řeka, přes 800 km dlouhá, vytéká z Rhônského ledovce v Bernských v Alpách a nese s sebou krásnou zelenou barvu. Protéká třeba Lyonem (druhé největší město Francie), kterým my budeme jen projíždět, kde se stéká se Saonou (són), a Avignonem, v němž naše cestování začneme, a kde přibírá Durance. Nakonec se sama vlije v Petite Camargue do Středozemního moře (Mer Méditerranée - méditerané).

Zajímavá místa v Provence

   

Pojeďte s Adventurou na dovolenou do Provence

 

Žádost o zaslání tištěných katalogů

KATALOGY NA ROK 2018/19

Katalog pro rok 2018 bude k dispozici koncem listopadu!

Pokud o katalog máte zájem, neváhejte poslat tuto objednávku. V případě, že jste s námi cestovali v posledních 2 letech, tak Vám katalog přijde automaticky.

Katalogy posíláme pouze po ČR. Pro zájemce mimo ČR máme připraveny katalogy ke stažení ve formátu PDF na stránce katalogy v PDF (aktuálně ještě katalogy 2017/18). Případně využijte naše webové stránky. Děkujeme za pochopení.