Menu

Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Speciální nabídka

Datum odjezdu nejdříve:
Datum příjezdu nejpozději:
Zájezdy s datem odjezdu ve vybraném měsíci nebo roce:

UbytováníUbytování

UbytováníStravování

UbytováníDoprava

UbytováníStandard služeb (poznávací zájezdy)

UbytováníFyzická náročnost (aktivní dovolená)

CenaCena

Vybrané filtry:nic nebylo zvolenozrušit všechny filtry

Provence

Provence

Provincie tolik milovaná Římany, která je podobná Itálii nejen svými kopci, vinicemi a olivovými háji. Louky plné levandule, ostnaté mimózy a krásné žluté slunečnice okouzlily Vincenta van Gogha; modrá obloha nakazila Picassa a podmanila si Paula Cézanna.

Ostrý nárazový vítr ze severu od Alp zvaný mistral (v provensálštině znamená pán, vládce anebo mange- fange, což znamená požírač bahna, tj. vysoušeč louží). Tento vítr je schopen snížit teplotu vzduchu až o 10° C, úplně vyčistit oblohu a značně změnit počasí. Kromě zvýšené spotřeby energie pro cyklistu, který jede proti němu, má mistral význam ekonomicko-ekologický pro lodě, které odplouvají lovit ryby ve Středozemním moři; výrazně je totiž postrkává kupředu. Nám bude cestu možná někdy znepříjemňovat, ale většinou dlouho nevydrží, neboť po třech dnech zase mizí. 

Provence je známá také vůní levandule, tymiánu, rozmarýny, myrty a jiných aromatických rostlin, které jsou podstatnou složkou provensálských voňavek, jež se jako první v Evropě začaly připravovat právě zde a jejich muzeum je v St-Rémy-de-Provence.

Krajinu okrašlují hory a pahorky, ale také planiny; pohoří jsou většinou vápencová, krasová, z období křídy. Jejich výška se velmi liší, Alpičky u les-Baux nemají více než 387 m. n. m., ale přesto v sobě mají už horskou atmosféru. Řeky, které tu tečou jako Hérault, Gardon, Rhôna, Gard, ty všechny pomáhají rozkvětu vinic a živí místní lidi. V letních měsících nastává období sucha a je třeba dát velký pozor na požáry, které často utvoří vlnu ohně širokou 10 až 30 km a šíří se rychlostí kolem 5 km/hod.. Proto se u silnice často objeví značky upozorňující na nebezpečí ohně a varující před kuřáky. Ti se zde musejí své oblíbené cigarety vzdát, protože jim hrozí nejen velká pokuta, ale i vězení.

Jak žijí Provensálci? Nejen v celé jejich zemi ale v jejich krojích a zvycích je slunce, jasné barvy, radost a veselí; tanec farandola (kolový), dudy, flétny, bubínky a tamburíny, ale také nefalšované flamenco podmalované rudým vínem, které patří neodmyslitelně k jejich životu.

POČASÍ

Jedním z mnoha důvodů, proč si lidé vybírají dovolenou v Provence, je většinou sluníčko. Počasí je tu opravdu báječné, slunce tu svítí 250 dní v roce, ale na podzim a v zimě jsou v Camargue silné deště až záplavy, které roku 1993 a 2002 postihly právě deltu Rhôny. Jen tak pro zajímavost, místní řeky jako Durance nebo Ardeche jsou schopny během jednoho dne zvýšit své hladiny o 10 i více metrů, speciálně Ardeche drží rekord v rozdílu hladin (21 m během jednoho dne), který pak bývá pozorován v Avignonu, kde se Rhôna zvedá o 5 i více metrů. Říká se tomu „facky od Ardeche“ a občas to místním obyvatelům dává dost zabrat. Tyto přírodní úkazy se však dějí převážně v jiných ročních obdobích - tedy brzy na jaře. Nám se ale bude dobře dařit ve slunečném počasí, stejně jako se tu daří myrtě, tymiánu, rozmarýnu, levanduli, olivám, vínu, rýži, ovoci a různým druhům zeleniny.

PŘÍRODA – MEZI MOŘEM A VÁPENCEM

V průběhu století kolísání moře a tektonická eroze přispěly k formování provensálské krajiny, plné údolí a dodaly jí skalnatý charakter. Důležitou úlohu zde sehrál také mistral.

Co zde roste: olivovník, importován Řeky před 2500 lety, dnes kraluje vápencové zemi, dále mandlovník, duby, dub bílý, který se u nás nevyskytuje, orchideje, borovice, především borovice mořská, slunečníková, d´Alep, cypřiše, kromě toho trnité keře, bodláky, kručinky, levandule a tymián, rozmarýn.

Co se na rostlinkách pase? Provensálský hmyz je excelentní, jak Provensálci říkají o cikádách. Kromě toho zde žijí i jiní hezcí živočichové - ještěrky, zelená, skvrnitá, šneci k jídlu, užovky, kudlanka nábožná, lasička. Na loukách se pasou ovce, kozy a osli, v oblasti Camarque, známé černými býky, se také vyskytují divočáci a nutrie, lišky a žáby různých druhů. Přesto Camarque zůstává hrdý především na množství ptáků, které tam žije. Na prvním místě plameňák růžový, herák, bílá volavka, racci, husa divoká a další.

Středozemní moře je poměrně mělké a písčité nebo bahnité, útesovité a nerovné. Králem těchto moří je mnohopilík, který tráví na skalnatém pobřežním dně první léta svého života, to je samičkou, když dospěje, stane se samcem a odpluje do větších hloubek, k lovným rybám patří loup = vlk, česky mořský ďas, pražma = daurade, muleti, treska bezvousá= merlan, i jiné druhy tresek = merlus, hejna sardinek a ančoviček = anchois, grodin rouge, ropušnice, murény, na útesech tančí ve vodě medúzy. K přírodním krásám bezesporu patří krasové jeskyně.

LANGUEDOC (Langedok)

Kraj se vyznačuje hlavně vínem a jazykem langue d´oc, což je jedna z forem středověké francouzštiny. Francie byla dříve rozdělena na dvě jazykové oblasti, na severní langue d´oil a jižní langue d´oc. Oil a oc znamenaly „ano“.

V období, kdy v tomto kraji vládl jazyk d´oc, vznikají vynikající literární díla. Byly to příběhy rytířské epiky a potom krásné milostné příběhy, lyrika. Bohužel, králové nebyli tomuto jazyku příliš nakloněni a jeden z nich ho zrušil v roce 1539 ediktem a nahradil ho langue d´oil. Obyvatelé tohoto kraje ho však nenechali vymizet a ještě dnes se jím mluví. A my jim pak máme problém rozumět, protože se to francouzštině ani trochu nepodobá.

I tento kraj silně poznamenaly náboženské války v II. polovině 16. století, jejichž vyvrcholením byla Bartolomějská noc. Spory mezi katolíky a hugenoty na čas vyřešil edikt nantský, vydaný moudrým králem Jindřichem IV. v roce 1598. Tento schopný panovník a politik mimo jiné vešel také do dějin jako první Bourbon na francouzském trůně. Po jeho předčasné smrti protestanti opět neměli příliš jednoduchý život, byli pronásledováni a mnozí skončili ve vězení, např. v Aigues Mortes nebo v Nimes. Ti, kteří uprchli, putovali do hor Cevennes, kde založili komunity, obydlili staré vesničky a věnovali se pastevectví. Jim lze děkovat za to, že jsou Cevennes dnes velmi příjemně civilizované.

V tomto kraji návštěvník nejčastěji narazí na zapálené hráče pétangu – je to francouzská národní hra, které se v Čechách lidově říká koulená. V lidové mluvě jsou to les boules (čti bul), oficiální název je la pétangue (čti petáng), což pochází z pieds tangués (pjé tangé), tj. sloupové nohy. Cílem hry (něco jako naše čára), v níž se hází železnými koulemi na vzdálenost asi 6 -10 m, je přiblížit se co nejvíce malé kuličce, která se nazývá prasátko. Hraje se ve dvou tříčlenných mužstvech, která obsahují takzvané přibližovače a odhazovače. Přibližovačem je ten, který hází na co nejmenší vzdálenost k prasátku a odhazovač je ten, který se snaží odstřelit pryč soupeřovu kouli, která je u prasátka příliš blízko. Hra je velmi oblíbená a zejména penzisti při ní neuvěřitelně ožijí. Hraje se skoro na každém volném plácku. Zejména každé vesnické náměstí je během siesty a pak večer pasováno na sportovní kolbiště. Hra bývá vášnivá, plná vzrušení a hádku o vzdálenost často zastaví až přinesený metr nebo šupléra, protože vzdálenosti se u mistrů často měří na milimetry.

Rhôna je ledovcová řeka, přes 800 km dlouhá, vytéká z Rhônského ledovce v Bernských v Alpách a nese s sebou krásnou zelenou barvu. Protéká třeba Lyonem (druhé největší město Francie), kterým my budeme jen projíždět, kde se stéká se Saonou (són), a Avignonem, v němž naše cestování začneme, a kde přibírá Durance. Nakonec se sama vlije v Petite Camargue do Středozemního moře (Mer Méditerranée - méditerané).

Zajímavá místa v Provence

   

Pojeďte s Adventurou na dovolenou do Provence

 

Žádost o zaslání tištěných katalogů

KATALOG POZNÁVACÍ ZÁJEZDY 2018 / 2019

Pokud o katalog máte zájem, neváhejte poslat tuto objednávku. V případě, že jste s námi cestovali v posledních 2 letech, tak Vám katalog přijde automaticky. Katalog rozesíláme po 22. 11. 2017.

Katalogy posíláme pouze po ČR. Pro zájemce mimo ČR máme připraven katalog ke stažení ve formátu PDF na stránce katalogy v PDF (aktuálně ještě katalogy 2017/18).

Tištěné aktivní katalogy se změnily na internetové! Všechny zájezdy z katalogů DOVOLENÁ NA KOLE a TURISTIKA najdete nyní pouze on-line na našem webu.