ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Aix-En-Provence

Aix-En-Provence

Uuniverzitní město a středisko umění Aix-En-Provence (eksán prováns), které přitahuje tisíce intelektuálů, malířů a hudebníků, leží 30 km severně od Marseille a žije zde zhruba 127 tis. obyvatel. Jeho široké, stromy osázené třídy, výstavné paláce ze 17. a 18. století, katedrála, muzea a půvab tichých zákoutí jsou příznačné pro starou část města. Kolem ní vyrostly moderní čtvrti.

Město založil při termálních pramenech římský konzul Sextius r. 122 př.n.l. nedaleko ligurského oppida, které předtím zničil. Z tehdejšího názvu Aquae Sextiae vzniklo postupně Aix. Město mělo rušné dějiny. Připomeňme alespoň bitvu římského vojevůdce Maria s Germány ve 2. stol. př. Kr., při níž bylo asi 100 tis. Germánů zabito a dalších 100 tis. zajato. Dalším významným datem je rok 1409, kdy byla založena univerzita, jedna z nejstarších ve Francii. Rozvoj Marseille jako rušného přístavu v 19. stol. zatlačil Aix na druhé místo, avšak v současné době znovu ožívá zásluhou památek a každoročních mezinárodních festivalů, jež přitahují mnoho návštěvníků.

Nejživější třídou je Cours Mirabeau, kde můžete strávit pěkné odpoledne v některé z mnoha kaváren. Na náměstí při jejím západním konci (place de la Libération) je mohutná kašna z r. 1860. Další kašna, napájená termální vodou (34 °C), se nachází na křižovatce s ulicí Clémenceau. Ulici Espariot lemují elegantní paláce ze 17. a 18. století. Z církevních staveb vyniká románský klášter s přilehlou katedrálou St-Sauveur (Spasitele), vystavěné v několika různých stylech od 5. do 16. století. Její interiér slouží jako muzeum (k vidění jsou: sarkofág sv. Mitra z 5. stol., vlámské tapisérie, triptych z 15. stol., vyřezávané dveře a křtitelnice z 5. stol.). 250 m západně od katedrály se v parku nacházejí Lázně Sextius, postavené v 18. stol. a využívající termálních vod k léčbě cévních chorob.

Určitě ochutnejte mandle z Aix, přidávané do dortů a sušenek, v jedné z četných patisseries nebo salon de thé na rue d´Italie nebo rue Espanat.

Aktuálně nabízíme dovolenou do oblasti Provence