Silvestr na kole v srdci Provence
Francie, Provence
Hejna plameňáků postávajících v mělkých vodách nebo letících přímo nad vaší hlavou, stáda urostlých běloušů, statní černočerní býci, svérázná kultura i jedinečné písečné víno. To vše a mnohem víc na vás čeká v Národním přírodním parku Camargue na jihu Francie.
Tato oáza se ve svém tisíci kilometrů čtverečních rozprostírá v deltě mezi dvěma rameny řeky Rhôny, ve francouzských departmentech Gard a Bouches-du-Rhône. Oblast Camargue je chráněna od roku 1970, od roku 1977 má titul biosférické rezervace UNESCO a od roku 1986 nese titul mokřadu mezinárodního významu.
Díky jeho poloze v deltě řeky se Camargue neustále rozrůstá. Můžou za to sedimenty, kterých sem řeka ročně donese asi 20 milionů m3.
Nezastavitelné jsou i vody Camargue. Zejména na jihu a ve středu parku se nachází jedinečný brakický solný ekosystém, který je tvořen mozaikou dun, salin, pastvin, brakických jezer a lužních lesů. To vše ještě z jihu obklopeno pobřežím Středozemního moře.
S přítomností takového množství vody do této oblasti po staletí přirozeně přicházely četné povodně. Ty se člověku podařilo zastavit až v roce 1859, kdy byla vybudována ochranná hráz. Digue à la mer, jak jí říkají Francouzi, měří 20 km a je vysoká 2,5 metru.
V Camargue žijí více než čtyři stovky různých druhů ptactva. Nejproslulejší z nich jsou plameňáci růžoví, kterým místní prostředí dokonale vyhovuje. Na rozdíl od zoologických zahrad je zde můžete pozorovat v přirozeném prostředí, volně přelétávající mezi vodními plochami parku. V období jejich největší expanze jich tu můžeme vidět až dva tisíce.
Nejen plameňáci ale po Camargue poletují. Camargue je domovem i několika druhů volavek. Nejvýrazněji zastoupené jsou volavky bílé, které můžete najít posedávající na nízkých stromech. Sledujte prostor těsně nad hladinou vody a možná zahlédnete i modravý třpyt ledňáčka.
K pozorování ptactva můžete užít i rozsáhlý ornitologický park Pont de Gau nedaleko městečka Saintes-Maries-de-la-Mer. Jedna z našich cyklotras zájezdu Provence na kole v pohodě vede přímo podél něj, takže s námi ho rozhodně neminete.
Zmíněné saliny nejsou jen problematickým prvkem krajiny. Camargue přinášejí bohatství ve formě snadno dostupné soli. Nacházejí se zde totiž mělké pánve, ze kterých se voda samovolně postupně odpařuje a zanechává po sobě krystalickou sůl. Koncentrace soli v místních slatinách je místy až tak vysoká, že vyhubila veškerou vegetaci (kromě soli odolného slanorožce). Tohoto jevu si místní všimli a začali ho ve větší míře využívat už na začátku 13. století.
V roce 1248 zakoupil král Ludvík XI. území v Camargue a používal ho pro vypravování svých křížových výprav. V té době zde vzniklo opevněné město Aigues Mortes a těžba soli se začala poprvé realizovat ve větším měřítku. Ke konci 13. století už byla tato oblast významným obchodním centrem. Dodnes se jsou největší solná pole Francie právě zde. Koupit si tu můžete sůl různých velikostí, barev i příchutí. Vyzkoušejte třeba hrubozrnou sůl smíchanou s tymiánem. To je zážitek.
Písečné víno z Camargue se dostalo na vzestup v 19. století, kdy byly francouzské vinice napadeny parazitem dovezeným z východu USA, phylloxerou.
Phylloxera je miniaturní mšice, která napadá kořeny révy vinné. Celý její životní cyklus se odehrává právě na révě. V létě okřídlené samičky do kůry révy kladou 3 - 8 vajec. Z těch se na podzim vylíhnou larvy, které se na zimu schovají do půdy a živí se z kořenů révy. Tato činnost ve svém důsledku vede k zamezení oběhu mízy v rostlině, oslabení kmenů a odumření rostliny. Boj s phylloxerou byl složitý a nákladný. Až později se přišlo na to, že nejúčinnější je v zimě alespoň na 50 dní zaplavit vinice do výšky 25 cm a parazity tak utopit.
Phylloxera tak roky ničila velké a starobylé vinice. Jen keře révy vinné rostoucí na písčité půdě proti ní byly odolné. Ukázalo se totiž, že pohyb po písku je pro tuto mšici nadlidský úkol a celkem rychle se při pokusu o to udusí.
Dnes se na území Camargue nachází 19 vinařství pěstujících písečné víno. Nejznámější z nich je vinařství Listel se svými 1300 hektary vinic. Celkově se písečné víno pěstuje na 7895 hektarech půdy.
Písečná vína jsou převážně lehká růžová vína s velmi jemnou barvou. Bývají kupáží několika odrůd Grenache a někdy i červených odrůd, jako je například Merlot. Dělíme je na růžová (rosé), šedá (gris) a šedošedá (gris de gris). Svůj písečný původ ukazují jak svou světle lososovou barvou, tak svým elegantním buketem a svěžestí.
Vychutnáte si je nejlépe pečlivě vychlazená. Skvěle doprovázejí grilované maso, čerstvé ryby a saláty.