ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Cyklistika ve Francii

Cyklistika ve Francii

Cyklistika má ve Francii dlouholetou tradici a statut národního sportu. Nejprestižnější cyklistický závod světa Tour de France se jel poprvé v r. 1903. S výjimkou období 1. a 2. světové války se od té doby každý červenec sjedou dvě stovky nejlepších cyklistů světa a přilákají na více než 3000km dlouhý okruh Francií miliony diváků. Trasa třítýdenního závodu se každý rok mění, vždy však vede Alpami a Pyrenejemi a končí na Champs-Elysée v Paříži.

Obecně panují ve Francii pro silniční cyklistiku ideální podmínky. V zemi najdete tisíce kilometrů malých silniček s dokonalým asfaltovým povrchem, které vedou nádhernou krajinou, a není na nich skoro žádná automobilová doprava. Případní řidiči jsou pak na cyklisty zvyklí a chovají se velmi ohleduplně.

Zastavíte-li u baru či restaurace, ochotně vám doplní vodu do lahve, případně vám ukážou, kam si můžete opřít kolo, chcete-li si sednout a něco objednat. V posledních letech je stále populárnější i cyklistika na horských kolech (ve Francii VTT – vélo tout terrain), pro která se obzvláště v horských oblastech značí stále více tras.