ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Francouzské středohoří

Francouzské středohoří

Auvergne (overň) je krajem v samém srdci Francie, kde se snoubí malebná, po staletí kultivovaná krajina, s impozantní scenérií horských pásem, vyhaslých vulkánů a sopečných jezer. Na východě regionu je klima velmi nevlídné. Na severu se nachází vrchoviny Madeleine, Forez a Livradois, jejichž kulaté vrcholy i dnes pokrývají převážně lesy a tam, kde lesy vystřídaly pastviny, se pasou stáda ovcí. Jih zabírá čedičová plošina Velay, s průměrnou nadmořskou výškou 1000m. Úrodná půda je zde tak vzácná, že nížina kolem Le Puy, zavlažovaná řekou Loirou, působí téměř jako oáza. Na západě regionu horská pásma Mont Domes, Mont Dore a Cantal tvoří pozoruhodnou krajinu formovanou sopečnými velikány a ledovcovými jezery. Nejvyšší z vulkánů, Puy de Sancy, tyčící se do výšky 1885 metrů, je nejvyšší horou celé centrální Francie.

Voda je jedním z hlavních zdrojů bohatství v Auvergne. Jejích blahodárných účinků si byli vědomi již staří Římané a dnes se v oblasti Puy-de-Dôme a Vichy nachází 1/3 všech francouzských minerálních pramenů. Auvergne má velice různorodou krajinu, s rozsáhlými lesy a rašeliništi a specifickou flórou a faunou. Na horských pastvinách lze spatřit nepřeberné množství horských květin, v rozsáhlých lesích žije celá řada ohrožených dravců.

Pohoří Cévennes (seven) se od Auvergne na první pohled výrazně liší. Zdejší klima je teplejší a sušší, krajina je více zalesněná a dlouhá úzká údolí často přinášejí ničivé lokální povodně.

Zajímavá místa francouzského středohoří

Dovolená s Adventurou do francouzského středohoří