ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Champagne

Champagne

Do roku 2015 byla oblast Champagne-Ardenne samostatným regionem. V lednu 2016 došlo k reorganizaci francouzských regionů, některé regiony se sjednotily a z původních 27 vzniklo pouhých 18 regionů a oblast Champagne se stala součástí regionu Alsasko-Champagne-Ardenne-Lotrinsko.

Oblast Champagne-Ardenne se nachází na severovýchodě Francie u hranic s Belgií. Zdejší krajina je protkána nejen vinicemi, ale také malebnými vesničkami a středověkými městy.

Když se řekne Champagne, každému se asi vybaví lahodné šumivé víno. A opravdu, světově proslulé šampaňské víno má svůj původ právě zde v oblasti Champagne. Málokdo už však ví, že ne každé šumivé víno je šampaňské a toto označení náleží opravdu pouze místním šumivým vínům odrůd Pinot Meunier (Mlynářka), Pinot Noir (Rulandské modré) a Chardonnay. Pojmenování vín Champagne je patentováno a chráněno označením EU Chráněné zeměpisné označení (tímto označením jsou v ČR chráněny např. Olomoucké tvarůžky či Karlovarské oplatky). Typické bublinky jsou ve víně vytvořeny přirozeným procesem – druhotným kvašením. Traduje se, že tajemství bublinek v šampaňském víně objevil v 17. století mnich Dom Pérignon. Historie pěstování vinné révy v této oblasti však sahá mnohem hlouběji. Vinná réva se zde pěstovala již v roce 79 našeho letopočtu. Mezi další gastronomické speciality patří v této oblasti kromě šampaňského například plněný pstruh nebo vyhlášená ardenská šunka.

Zajímavá místa v Champagne

Dovolená s Adventurou do Champagne