ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Pyreneje

Pyreneje

Špičaté a dominantní Pyreneje... na kole? 

Pro jedny má tato představa mírně odstrašující nádech, pro druhé více než lákavou příchuť. Ti první se však obávají zcela zbytečně a ti druzí se mají opravdu na co těšit!Kocháme se výhledem

Pyrenejská politika

Pyreneje se podle sfér politického vlivu dělí na Pyreneje francouzské a španělské. Ve francouzské části Pyrenejí najdeme départmenty Pyrénées-Orientales, Aude, Ariège, Haute-Garonne, Hautes-Pyrénées a Pyrénées-Atlantiques. Ve španělské části se pak nacházejí provincie Girona, Barcelona, Lleida, Huesca, Navarra a Gipuzkoa. V kruhovité kotlině ve východní části pohoří  je mezi oba státy vměstnáno knížectví Andorra.

Šířka, délka, výška, stáří 
Pyreneje, NP Ordesa

Pyreneje jsou třetihorní pásemné pohoří, jejich vznik před 100 až 150 miliony lety z nich oproti Alpám dělá stařečka. Své ostré vrcholy si po celou dobu zachovaly díky velkému množství žuly, která je výjimečně odolná erozi. Dále zde najdeme horniny, jako je vápenec a rula.

Hory nemají souvislý a zřetelný hlavní hřeben, jedná se spíše o větší množství horských masivů, které jsou často orientovány proti směru Pyrenejí. Údolí jsou úzká, nevyskytují se v nich větší městská sídla. 

Původ jejich dnešních křivek

Pyreneje vznikly v období spodní křídy. Tehdy se výrazně roztáhl Biskajský záliv a tlačil dnešní Španělsko proti dnešní Francii. Tím se vytvořil silný kompresní tlak působící na velké vrstvy usazených hornin, které se v jeho důsledku zvedly do výšin. Tvorba pohoří probíhala směrem z východu na západ a byla završena v období eocénu.

Pohoří bylo následně tvarováno řekami a ledovci. V období doby ledové byly v Pyrenejích mnohem mocnější a větší ledovce, které zde vytvořily dnešní údolí většinou ve tvaru písmene U. Mezi známé kary, které často zakončují tato údolí, patří monumentální Cirque de Gavarnie, Cirque de Troumouse a Cirque de Gourette na severovýchodě pohoří.

Ledovce - dříve mocné, dnes na ústupuVýhledy na Pyreneje ze Superbagnéres (1800 m)

Dříve měly pyrenejské ledovce sílu ovlivnit tvar celého pohoří. Dnes bojují o vlastní přežití. Podle studie španělského ministerstva životního prostředí už za několik desítek let nebude v Pyrenejích ani jediný ledovec.

Mezi lety 1984 a 2016 zmizelo 20 z 39 pyrenejských ledovců. To mimo jiné znamená zmenšení ledovcové plochy v Pyrenejích o 70 %, z původních 805 hektarů na 242. 

Největší a nejznámější pyrenejský ledovec Areto měl v roce 1984 rozlohu 1,32 km2. V období tání roku 2017 tento ledovec ztratil v podstatě veškerou svoji sněžnou pokrývku. To se projevilo následnou výraznou ztrátou objemu i plochy samotného ledu.

Pyrenejské mikroklima

Ačkoli se Pyreneje nalézají už téměř v subtropickém podnebném pásmu, mají své specifické mikroklima. K výraznému vzestupu teplot tu dochází pouze v létě, kdy je zdejší jižní slunce patřičně cítit. I ve výškách kolem 3 000 metrů teplota často neklesá pod 20°C. Naopak v noci zde může i mrznout.

Sníh obvykle napadne v listopadu, ale i v létě může ve vysokých polohách sněžit. Zimy v Pyrenejích většinou končí v květnu, i když sníh tu někdy místy leží až do konce června. Počasí je nejstálejší v srpnu a září.

Co tu kromě hor je? Pyreneje - pohled na Monte Perdido z kaňonu Ordesa

Nic a nikdo. A to je krása Pyrenejí. Většina plochy Pyrenejí si ještě stále zachovala svůj člověkem nedotčený ráz. I proto je zde hned několik národních parků, které rozhodně stojí za návštěvu. V létě ani v zimě vám zde ale nehrozí prodírání se frontou turistů s foťáky v rukách. 

GR11

Pokud vám nestačí návštěva parku a jste v dobré fyzické kondici, bude pro vás určitě zajímavá stezka GR11. Po jižansku (to znamená na české standardy ne moc dobře) značená cesta vede přes Pyreneje z východu na západ. Většinou ve španělské části pohoří. Celkem měří asi 840 kilometrů a její celkové převýšení je zhruba 39 000 metrů. Fyzicky zdatní jedinci cestu zdolají průměrně za 44 dní.

Regionální přírodní park Katalánské Pyreneje

Tento francouzský park vám kromě panenské krajiny nabízí i zvířecí parky a horké prameny. Najdete zde i vojenské opevnění od slavného pevnostního stavitele přelomu 17. a 18. století, markýze Vaubana. To je od roku 2008 zařazeno na seznam UNESCO. 

JezeraPyreneje, NP Aigues Tortes

V Pyrenejích obecně je jen velmi málo jezer. Jejich návštěva ale stojí i za dlouhou cestu. Doporučit můžeme jednodenní výšlap po stezce GR11 k soustavě horských jezer Anayet. Tu najdete pod vrcholem hory Pico d'Anayet (2 545 m n. m.) ve španělském regionu Aragon. 

Vodopády

Kde jsou hory, tam jsou i vodopády. A o Pyrenejích to platí dvojnásob. Právě zde se nachází nejvyšší vodopád kontinentální Francie, vodopád Gavarnie. Voda, pocházející z ledovce ve španělské části pohoří, zde ve dvou až třech stupních padá z celkové výšky 422 metrů.

Průměrně voda vodopádem protéká rychlostí 3 mza sekundu. V létě, kdy je ledovcové tání nejintenzivnější, ale může dosáhnout průtoku až 200 m3 za sekundu. V zimě vodopád občas úplně zmrzne.

Zajímavá místa v Pyrenejích

Dovolená s Adventurou do Pyrenejí