ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Perpignan

Perpignan

V původně katalánském Perpignanu (perpiňanu) (115 000 obyvatel) vládne jednoznačně jižanská atmosféra. Promenádu podél řeky Têt lemují palmy, fasády domů a obchodů září živými tyrkysovými a růžovými barvami a v ulicích arabské čtvrti se prodávají aromatická koření, kuskus a paella. Perpignan je rušným správním střediskem Roussillonu a značnou měrou se podílí na rozvoji ekonomiky středomořského pobřeží. Největšího rozkvětu dosáhl ve 13. a 14. století za králů Mallorky a Aragonie, kteří ovládali rozlehlé území v severním Španělsku a jižní Francii.

Palais des Rois de Majorque ze 13. století je obrovský palác v jižní části města. Hradby z červených cihel pocházejí z 15. století. Samotný palác je postaven kolem centrálního arkádového nádvoří. Dvě přilehlé propojené královské kaple představují vrchol jihofrancouzské gotiky - lomené oblouky, fresky a dekorativní kachle nesoucí zřetelný maurský vliv. Nádherný portál horní Královy kaple z růžového mramoru je typickou ukázkou roussillonského románského slohu. Na náměstí Place de la Loge se v létě dvakrát týdně tancuje sardana. Silné pouto mezi Perpignanem a Katalánskem je patrné zejména při těchto slavnostech. Do tohoto národního tance se hrdě zapojují mladí a staří. Všichni se zdviženýma rukama opisují soustředné kruhy za doprovodu katalánské dechové kapely. Jednu z nejkrásnějších staveb v Perpignanu, bránu Loge de Mer, lze spatřit na konci náměstí. Byla vystavěna v roce 1397 pro námořní burzu, ale jen východní část si zachovala původní gotický vzhled. Zbytek byl renesančně přestavěn roku 1540, kdy také přibyly přepychově zdobené dřevěné stropy a okenní rámy.

Katedrála St-Jean s nádherně zdobenou zvonicí se začala stavět roku 1324 a dokončena byla o 200 let později. Je vybudována téměř výhradně z říčních oblázků prokládaných vrstvami červených cihel. Podobná díla vznikala z nedostatku jiných materiálů a najdete je po celém kraji. Hlavní loď zdobí zlacené oltáře a polychromované dřevěné sochy. Za pozornost stojí rozměrná románská křtitelnice. Ke kostelu a kapli Milosrdného Krista, kde lze spatřit drahocenný realistický středověký krucifix, přiléhá hřbitov obehnaný křížovou chodbou.

Aktuálně nabízíme dovolenou do oblasti Languedocu