Provence – perla jižní Francie
Provence – perla jižní Francie
Vítek Procházka, 7. květen 2011
Sladká Provence, pokladnice architektonických skvostů, oblast krásné a mnohotvárné přírody, místo, kde je nejdůležitějším bodem dne (vlastně jeho středobodem ) siesta...
O Provence se toho dá říci hodně a snad všechno je pozitivní. pokud tedy nejste zapřisáhlí puntičkáři, pro které je zdejší přístup k životu a času nesnesitelnou nespolehlivostí.
Každé roční období má co do sebe
Tak jako mnoho míst je i Provence, místo kde Francii políbila španělská kultura, nejkrásnější na jaře. Ovšem léto přináší nádherné dny plné jasného slunce, blankytné oblohy a kvetoucí levandule. A což teprve podzim, který je zase festivalem vína a radostí s tím spojených. Tím vším vás zdejší kraj nadchne a skoro přinutí k další návštěvě. A že je na co koukat!
Neuvěřitelně rozmanitá příroda
Příroda nabízí nádherné kaňony – nejhlubší a největší zároveň je Velký kaňon Verdonu, kopcovitou krajinu, kde je každý pohled jiný, barevné skály jako třeba v Rousillonu, kde vám budou oči přecházet nad odstíny červené. Malebné zátoky les Calanques, „fjordy“ Středomoří i s nejvyšším útesem celého Středozemního moře Cap Canaille kolem přístavního městečka Casis jsou přirozeným protikladem plážím kolem Palavas-les-Flots či Azurového pobřeží i se slavným Saint Tropez – městečkem, které snad nejvíce proslavil Luis de Funes a filmy o četníkovi.
Milovníkům zvěře a malebné rovinaté přírody nepochybně učaruje národní park Camarque. Tyto rozlehlé bažiny skrývají krom vlastní krásy i tři typické zástupce zdejší fauny. Plameňáky, kteří ve velikých hejnech okupují zdejší jezírka a okouzlují fotografy celou paletou odstínů růžové. Bílé koně, ostatně z přístavního městečka Saintes-Marie-de-la-Mer je možno vyrazit do parku právě na koních, což je zážitek vskutku jedinečný. Posledním zdejším unikátem jsou černí býci – v celých stádech se hrdě popásají po parku a zejména při setkání s koni je to fotografický zážitek.
Bohatá historie
Milovníky historie a zejména architektury není možno odtrhnout od mnoha měst, městeček, vesnic či opatství.
Římané zde zanechali město Glanum, ale také arény či divadla v Orange, Arles, Nimes či mnoha dalších. Jedním ze symbolů kraje je světoznámý most-akvadukt Pont du Gard.
Na západ se nachází oblast katarských hradů, které připomínají trpký osud těch, co ve středověku nechtěli se sklopenou hlavou uznávat jedinou pravdu katolické církve.
Středověk ostatně ozdobil Provence snad nejvydatněji, posuďte sami: téměř každé město zdobí hrad nebo alespoň hrádek, z města hradním věžím a vížkám hrdě hledí vstříc zdobné kostely a malebná údolí skrývají kláštery z nichž nejpozoruhodnější jsou cisterciácké.
K nejpůsobivějším hradům patří určitě Tarascon na břehu řeky Rhony se sochou příšery Tarascy vedle svých zdí. Pokud máte rádi kopce a velké rozhledy, určitě vyražte na Les Baux – dříve sídlo stejnojmenného mocného rodu, který ovládal velikou část okolí. Dnes je město s opevněním a hradem nádhernou dominantou okolní krajiny. Když už zde budete, zaskočte do bývalých bauxitových lomů na úbočí kopce – v jednom je audiovizuální produkce jménem Cathedrale d´Images a v dalším monumentální vinný sklep Saragan s velikou zásobou opravdu lahodných vín.
Avignon a papežský palác
Kousek od Tarasconu je jedna z velikých perel celé jižní Francie – Avignon. Někdejší sídlo papeže v jeho francouzském vyhnanství nabízí krom obvyklých uliček starého města a hradeb především monumentální papežský palác s obrovskými expozicemi. Určitě nelitujte celého dne pro tuto návštěvu, bohatě se vyplatí. Jako snad každé významné město středověku má i Avignon svou zvláštnost – most svatého Benezeta. Tento svatý nikdy svatořečen nebyl a snad proto jeho most velká voda několikrát strhla, až to místní vzdali a nechali jen fragment, z kterého je ovšem asi nejlepší pohled na město s dominantou paláce.
Ráj pro cyklisty (nejen milovníky Tour de France)
Milovníci sakrálních památek by určitě neměli vynechat cisterciácké kláštery Thoronet či Senanque obklopený lány kvetoucí levandule.
Provence je také velmi oblíbená oblast cyklistů – ať už silničních, jak je mezi místními nejvíce zvykem, tak vysloveně rekreačních. Ale dále od moře nabízí terény i horským bikerům. Pro radost se zde dá jezdit z kopce na kopec – ať kolem zmiňovaného Les Baux, či v okolí města Gordes s kamenným skanzenem vesničky Les Bories. Největší výzvou je pochopitelně majestátní hora Mt. Ventoux se svými 1912 metry nad mořem, která je postrachem i profesionálům na Tour de France.
Provence nabízí i mnoho dalších krás, ale pro to by bylo třeba popsat knihu...