ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Etna

Etna

Etna je nejvyšší činná sopka v Evropě, vysoká 3323 m (někde se uvádí i 3343 m). Patří k nejmladším geologickým útvarům na Sicílii a její kuželová základna má obvod okolo 165 km. Na svazích Etny se pěstují citrony a pomeranče (do 500 m), vinná réva a olivy (do 1300 m), ve vyšších polohách jsou pásy lesa a trnité machie (do 2100 m) a vrcholové partie tvoří černá měsíční krajina, silně připomínající hromadu koksu. Kromě 5 hlavních kráterů má ještě okolo 200 menších, erupce se objevují vždy v několikaletých intervalech. V roce 1985 a 89 výbuchem z bočního kráteru pod vrcholem zničila část lanovky. Naposledy se láva vylila z trhliny na východním svahu do obce Zafferana v roce 1992. Dnes je tu přírodní park o rozloze asi 590 km2.

Ve výšce 1900 m se nachází parkoviště a dolní stanice lanovky. Nedaleko odtud jsou malebné vedlejší krátery (procházka cca 1 hod.). Lanovka končí ve výšce 2500 m. Z konečné stanice se dá vyjet terénním autobusem na Torre del Filosofo (2900 m, bufet) – pěšky asi 1,5 hod. Pěší výstup z parkoviště na vrchol trvá asi 3 hodiny, sestup asi 2,5 hod.

Jedna z nejvyšších činných sopek na světě byla ve středověku pokládána za kovářskou dílnu boha ohně Vulkána. Místní úřady ji neustále monitorují, aby se na maximálně možnou míru omezily účinky případné erupce. Chcete-li si ji v klidu prohlédnout, využijte železnice Circumetnea, jež vede kolem jejího úpatí z Katánie do Riposta.

Siciská příroda má mnoho pozoruhodností, ale prim mezi nimi nepochybně hraje Etna, nejvyšší sopka Evropy a jedna z nejaktivnějších sopek světa.Etna zvaná také Mongibello ( z italského monte-hora a arabského giabal-hora, tedy "hora na kvadrát"), leží ve východní části Sicílie, nedaleko pobřeží. Je to nejvyšší činná sopka v Evropě. Geologicky vzato, leží na rozhraní Evropy a Afriky. Patří k nejmladším geologickým útvarům na Sicílii, není starší než půl milionu let. Téměř kruhová základna má průměr 40 km a obvod 165 km.

Vrchol sopky je chudý, pórovitá hornina rychle propouští vodu do hloubky, kde ji zadržují nepropustné vrstvy, takže voda pak vyvěrá na mnohých místech v podobě pramenů na úrodných nižších svazích. Na nich se až do výšky 500 m pěstují pomeranče a citróny, do výšky 1300 m olivy a vinná réva. Nad nimi až do výše 2100 m následuje pásmo lesa a trnitých keřů, občas přerušené novějšími proudy lávy. Vrchní část sopky je bezútěšnou černošedou pustinou, korunovanou na vrcholu čtveřicí mohutných kráterů. V zimě je vrchol sopky pokrytý sněhem, který umožňuje i lyžování. Na některých místech se sníh pod nánosem popela drží celý rok.

Etna je více či méně aktivní prakticky nepřetržitě, z historie je známo více než sto větších erupcí Etny. Úbočí jsou poseta více než 260-ti vedlejšími kužely, které vznikly na puklinách, kterými se v minulosti láva drala k povrchu

Aktuálně nabízíme dovolenou na Sicílii: