ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Liparské ostrovy

Liparské ostrovy

Liparské ostrovy

Souostroví zvané též Eolské bylo osídlené už 4.000 let před Kristem. Tvoří ho 7 hlavních ostrovů: Lipari, Vulcano, Panarea, Salina, Stromboli, Alicudi a Filicudi. Ostrovy jsou turisticky přitažlivé přírodou, vulkanickou činností, klimatem a nádherným čistým mořem. Hlavními zdroji obživy zdejších obyvatel je rybolov, pěstování vinné révy, těžba pemzy a turistika.

Lipari:

Největší ostrov stejnojmenného souostroví se stejnojmenným hlavním městem. Staré město je obehnáno středověkými hradbami z 13.-14.st., dále je tu hrad ze 16.st. V Eolském muzeu u katedrály di San Bartolo jsou vystaveny vykopávky z období neolitu, z doby bronzové a počátku historické doby. Z vyhlídky Quattrocchi je nádherný panoramatický výhled na celé souostroví. Vývozním artiklem je pemza, která se zde těží.

Vulcano:

Celý ostrov měří 21 km2 a tvoří jej dosud činná sopka Gran Cratere vysoká 391 m, kráter 200x140 m, hloubka 80 m a poloostrov Vulcanelo se starým sopečným kráterem. Sopka se naposledy se ozvala v roce 1890, ale dosud jeví známky aktivity v podobě fumarol a solfatar, sirného květu a podmořských termálních zřídel. Dno kráteru je naplněno splaveným sopečným popelem, vnější strany jsou rozčleněny erozí. Z vrcholu je výhled na celé souostroví. S využitím zdejších termálních pramenů a bahna se tu léčí dna a revmatismus.

Stromboli:

Ostrov tvoří dodnes činná stejnojmenná sopka s pravidelnými erupcemi měří 926 m, její kouřící kužel je viditelný z širého moře. Přístup ke kráteru je z přístavu San Vicenzo. Z bezpečnostních důvodů se doporučuje výstup se zdejším licencovaným průvodcem. Na svazích se pěstuje vynikající zlaté víno Malvasia, malé bílé domky mají maurský charakter.
Nedaleko se nachází malebný útes Strombolicchio se schody vytesanými do skály. Na vrcholu je skvělá vyhlídka.

Panarea:

Malý ostrůvek měřící 3.4 km 2 s významnou archeologickou lokalitou ze 14. st.př.K. na mysu Capo Milazzese. Další nálezy u Timpone del Corvo a Calcary svědčí o tom, že ostrov byl osídlen už od doby neolitu. Nejvyšší vrchol ostrova Pizzo del Corvo měří 420 m.

 Aktuálně nabízíme dovolenou na Sicílii: