ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Arzachena

Arzachena

Městečko ležící v Galluře na silnici spojující Palau s Olbií, nedaleko costa Smeralda. Má asi 10 tisíc obyvatel. Místo bylo podle četných nálezů obydleno už v prehistorické době. V době římského impéria se zde nacházely dvě osady – Tubulus Maior a Tubulus Minor, které sloužilily jako zásobovací stanice pro přesuny římských legií. Ve středověku se Arzachena jmenovala Arseguen.

Největší kuriozitou Arzacheny je skalní útvar Fungo (Houba) nacházející se u vjezdu do obce. Za zmínku stojí dva kostely – Santa Maria della Neve a Santa Maria Maggiore.

V blízkém okolí Arzacheny se nachází několik zajímavých archeologických lokalit:

Malchittu ležící vlevo od silnice SS131 směrem na Olbii. Je zde několik nuragijských kruhových příbytků a pozůstatky nuragové věže. V blízkosti se nachází svatyně Tempietto Malchittu z 10. století před Kristem. Skládá se z atriové předsíně a vlastní svatyně ve tvaru elipsy. Uvnitř je rituální ohniště a lavice, která zřejmě sloužila jako oltář. Ve stěnách jsou čtyři výklenky pro obřadní předměty.

Albucciu ležící asi 3 km jižně od městečka pochází z doby kolem 1220 před Kristem. Má trochu netypickou chodbovou podobu a zadní stěnou se opírá přírodní skalní stěnu, zatímco vstup s využitím architrávu se otvírá k východu. Schody vedou na terasu a prostorů v horním patře.

Coddu Vecchiu leží asi 5 km na jih od městečka. Tato Tomba dei Giganti neboli hrobka obrů je zvláště působivý monument. Byla vybudována ve dvou fázích – základ pochází z mladší doby bronzové a zbytek se stélou byl doplněn ve střední době bronzové.

Necropoli Li Muri leží asi 8 km od Arzacheny směrem na západ. Toto pohřebiště se skládá z 5 kruhových hrobek z neolitické doby. Hned vedle se nachází další „tomba dei Giganti“ dolmenového typu s nádhernou stélou Li Loghi.

Aktuálně nabízíme dovolenou do oblasti Sardinie: