ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Santissima Trinita di Saccargia

Santissima Trinita di Saccargia

Česky kostel Nejsvětější Trojice. Tento pisánský kostel náležel původně ke kamaldulskému opatství, jehož ruiny na jižní straně kostela dávají tušit jeho někdejší význam. Dnes stojí daleko od jakékoli osady na silnici mezi Sassari a Olbií v katastru obce Codrongianus.

Byl postaven ve 12. století toskánskými a lombardskými mistry z černých a bílých kvádrů a je nejkrásnější ukázkou pisánského stavebního slohu na Sardinii. V průčelí kostela ozdobeném pestrou keramikou se nachází vstupní arkáda se třemi oblouky ozdobenými kamennými intarziemi s květy a loveckými výjevy. Střední arkáda leží na sloupech s výrazně plastickými hlavicemi v podobě zvířat. Vysoká štíhlá zvonice se sdruženými okny odvozená z lombardské tradice byla vytvořena až v poslední fázi výstavby.

Interiér je prostý jednolodní chrám s příčnou lodí a jednoduchým trámovým stropem. V absidě se nachází dobře zachované fresky ze 13. století od neznámého sardinského mistra. Uprostřed je Kristus sedící na trůnu, po straně anděl, dole panna Maria, apoštolové a scény z Ježíšova života. Tyto fresky představují asi nejlépe zachovanou památku tohoto druhu na ostrově.

Aktuálně nabízíme dovolenou do oblasti Sardinie: