ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Olbia

Olbia

Letovisko ležící v Olbijském zálivu, největší město a centrum Gallury a důležitý sardinský přístav zejména pro osobní dopravu.

Osada byla založena Kartaginci, po nich se zde usadili Řekové. Později byla jedním z nejdůležitějších římských přístavů. Po rozpadu římského impéria došlo k hospodářskému úpadku města. Velkého rozkvětu se Olbia znovu dočkala v 10.-11. století, kdy se stala centrem judikátu Gallura. V této době se jmenovala Civita. V období pisánské nadvlády se změnil i název města na Terranova Pausania. V roce 1326 ji ovládli Aragonci a v roce 1553 byla po napadení korzárem Dragutem téměř celá zničena. Oživení nastalo až na začátku 18. století za vlády Savojských.

Nejzajímavější památkou je románský kostel San Simplicio z 11.st. v pisánském stylu. Nachází se nedaleko centra města směrem od nádraží na Via Fausto Noce.

Ostrov Bianca slouží jako přístav pro lodě z Civitavecchie, je spojen s Olbií 1,5 km dlouhým náspem. Nedaleko se nachází nápadný skalnatý ostrov Tavolara (6 km2) a přístav a letovisko Golfo degli Aranci s nádherným výhledem na olbijskou zátoku hluboko zaříznutou do pobřeží.