ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Cagliari

Cagliari

Hlavní město italského autonomního regionu Sardegna, největší obchodní a kulturní středisko ostrova s 220 000 obyvateli. Bylo založeno Féničany, přibližně ve stejné době jako Kartágo a pod jménem Karalis se stalo punskou kolonií a významným přístavem pro spojení s Masilií a Španělskem. V roce 238 př.K. se zde vylodili Římané, a vybudovali tu akvadukty, chrámy, lázně, divadla, přístavní zařízení a silniční spojení s jinými městy a Karálie se stala nejvýznamnějším městem ostrova.

V 7. století po vyhnání Vandalů i Byzantinců se Gialeto di Cagliari prohlásil králem Sardinie a rozdělil ostrov mezi sebe a své bratry na čtyři judikáty. Později město odolávalo nájezdům Saracénů z nedaleké Afriky. V 11. století město ovládli Pisané, které vystřídali aragonští, později španělští králové a od roku 1718 se Cagliari stalo hlavním městem Sardinského královstí v čele s vévodou Savojským a sídlem jeho následovníků Karla Emanuela IV. a Viktora Emanuela I. až do Napoleonovy porážky v roce 1814.

Z antické doby se zachovala punská nekropole a římský amfiteatr (11). Katedrála (5) v románském slohu pochází ze 13.-14.století, později byla barokně upravena, kampanila pochází ze 13.st. Mnohem starší je kostel Kosmy a Damiána z 5.-12.st (16).

Radnice (14) - (Palazzo Comunale) na náměstí Matteotti postavená ve stylu inspirovaném aragonskou gotikou byla obnovena po bombardování roku 1943. Před radnicí je široká via Roma a přístav. Napravo od radnice mírně stoupá třída Largo Carlo Felice s administrativními paláci, bankami a hotely, v horní části je socha krále Carla Felice a v pozadí Sloní věž (4) (Torre dell´Elefante) pojmenovaná podle sochy slona umístěné na konzoli. Věž nechala postavit Pisánská republika r.1307 sardinským architektem Capulou.

Po via Manno lze dostat k náměstí Constituzione a širokým schodištěm na terasu Umberta I. (1), postavenou na starých hradbách Castella (Bastione S. Rémy). Odtud je nádherná vyhlídka na město, záliv a okolní hory. Brána Porta Castello (2) se dvěma lvy vede směrem k univerzitě (3) -(Palazzo dell´Univerzita) s bohatou knihovnou a mineralogickým a botanickým muzeem založené papežem Pavlem V. roku 1605. Národní archeologické muzeum (8), nejbohatší na Sardinii, chová zvláště zajímavé sbírky uměleckých předmětů z prehistorie ostrova z nuragijského, punského i římského období. Nedaleko odtud se nachází další věž Torre S. Pancrazio (7).

Významnou každoroční akcí je v Cagliari veletrh Fiera Internazionale della Sardegna s přehlídkou typických produktů zdejšího průmyslu, zemědělství i lidové tvorby, který probíhá vždy od 12. do 23. března. Svátek Madonny di Bonaria, uznávané ochránkyně Sardinie a zvláště mořeplavců se slaví 24. dubna. v barokním kostele Santuario di Bonaria (17). Tradiční svátek Sant´Efisio s procesím v historických krojích se slaví od 1. do 4. května.

 Aktuálně nabízíme dovolenou do oblasti Sardinie: