Menu

Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Speciální nabídka

Datum odjezdu nejdříve:
Datum příjezdu nejpozději:
Zájezdy s datem odjezdu ve vybraném měsíci nebo roce:

UbytováníUbytování

UbytováníStravování

UbytováníDoprava

UbytováníKategorie cestovního komfortu

UbytováníFyzická náročnost (aktivní dovolená)

CenaCena

Vybrané filtry:nic nebylo zvolenozrušit všechny filtry

Indonésie - Sulawesi

Indonésie - Sulawesi

Jiří Hruboň, 20. březen 2000

Není to tak dlouho, co jsme se vrátili z průzkumné výpravy na ostrov Sulawesi. Zatímco stránky našeho tisku plnily zneklidňující zprávy o nepokojích v Indonésii, my jsme užívali plnými doušky pohostinnosti místních obyvatel i nevšední krásu tohoto snad nejzajímavějšího indonéského ostrova, s pocitem klidu a bezpečí stejným či vyšším než u nás doma.

Jsou země, které jsou pro cykloturistiku přímo ideální. Pak jsou země, ve kterých se dá na kole celkem dobře jezdit. Známe i země, kde se při troše snahy dají najít nějaké cyklotrasy. Ostatní jsou země, o kterých z pohledu cyklistiky nevíme skoro nic. Mezi ně až donedávna patřil i Izrael.

Orchidej nebo písmeno "K"?

Co je tak zajímavého na tomto ostrově, jemuž romantici přisuzují tvar rozkvetlé orchideje a realisté tvar písmene K? Při pohledu na mapu nás nejprve zarazí již zmíněný tvar, díky němuž není na ostrově místo vzdálenější od moře více než 100 km. I při této charakteristice je ostrov především ve své střední a severní části velmi hornatý a nejvyšší vrcholy dosahují výšek 3500 m. Rovník jej téměř dělí na polovinu, což určuje především floru ostrova. Neprostupná džungle tropických lesů se střídá s terasovitě upravenými rýžovými políčky, z bujné vegetace vykukují všudypřítomné banánovníky či majestátní kokosové palmy. Kávovník roste především v hornatých oblastech téměř u každého stavení , totéž se dá říci i o kakaových bobech, nejčastěji sušených na plachtách na krajnicích těch nejfrekventovanějších silnic. Lesy, které pokrývají převážnou část ostrova včetně nejvyšších vrcholů, jsou neprostupné a bez místního průvodce je průchod pralesem nemožný. Jednodenní trek v džungli je však pro Evropana zážitkem. Ač slunce svítí přímo nad hlavou, přítmí pod korunami vysokých stromů nastavuje na fotoaparátech až neuvěřitelně dlouhé časy. A je co fotit. Motýli či pavouci velcí jako dlaň, dlouhé liány spuštěné z korun stromů, květy nejrůznějších barev, závojové kaskády a vodopády. To vše s kulisou nám neznámých zvuků. Takto jsme viděli džungli okolo jezera Poso, největšího na ostrově.

Ráj na zemi

Šokem v kladném smyslu po občas strastiplném cestování vnitrozemím byl pro nás příjezd na ostrůvek Kadidiri na Togianských ostrovech uprostřed Tominského zálivu. Síť ostrovů a ostrůvků leží téměř na rovníku, moře je tak teplé, že ani hodinový pobyt ve vodě, nedokáže ochladit a korálové útesy jsou 20 metrů od pláže. Potápění a šnorchlování jsme užili až do přesycení. Stačilo jen ujít pár kroků z bungalovu, který je přímo na pláži, do průzračně čistého moře, nasadit brýle a šnorchl a ponořit hlavu pod vodu do jiného světa korálů a ryb všech možných tvarů a barev Čas zde není určující veličinou a slouží jen k přibližné orientaci, kdy je snídaně, oběd či večeře. Pokud jsme náhodou dostali hlad i mimo tuto dobu, stačilo zajít pár metrů do vnitrozemí, sebrat ze země kokosový ořech a s použitím mačety a grifu domorodců z něj vypít kokosové mléko a vybrat sladké kokosové jádro. Není divu, že z Togian se nikomu nechtělo, přestože nás čekaly ještě výstupy na aktivní sopky na severovýchodním výběžku ostrova a potápění u světoznámého ostrova Bunaken.

Náboženská tolerance

K přírodě patří i lidé, a ti na nás udělali snad největší dojem. Jejich zvyky i životní styl, který je v ostrém protikladu s konzumností západní civilizace, v nás zanechal stín pochybností, zdali náš způsob života je ten jediný správný. A náboženské toleranci by se mohla Evropa učit. Spatřit mešitu a křesťanský kostel vedle sebe není žádnou zvláštností a zajít si v neděli na ranní bohoslužby, které si téměř v ničem nezadají s rockovým koncertem, je skvělým zážitkem.

I tady znají Česko

Indonésané jsou stále usměvaví, pozorní, překvapivě vzdělaní a hlavně mající přesnou představu, odkud přicházíme, i když mají "Čeko" spojeno především s Patrikem Bergerem a dalšími fotbalisty. Možná, že nám někdy jejich "Hello, mister" (používané překvapivě i směrem k našim dívkám, které ovšem byly obdařeny vším, co dívky mají mít) trochu lezlo na nervy stejně jako nedochvilnost a nedodržování času. To vše však bylo vyváženo ochotou vyjít vstříc a dohodnout se, prezentovat sebe i svoji zemi tím nejlepším způsobem, jakého jsou schopni; turista je v této zemi a především na tomto ostrově, váženým a ne příliš častým hostem.

Na ostrově Sulawesi si každý najde své. Neporušenou přírodu, vysoké hory, džungli, průzračné moře i jezera, vodopády. Zajímavé lidi a ještě zajímavější zvyky a prostředí, v němž žijí. Stále je co objevovat a čím se nechat překvapit.

Žádost o zaslání tištěných katalogů

KATALOG POZNÁVACÍ ZÁJEZDY 2018 / 2019

Pokud o katalog máte zájem, neváhejte poslat tuto objednávku. V případě, že jste s námi cestovali v posledních 2 letech, tak Vám katalog přijde automaticky. Katalog rozesíláme po 22. 11. 2017.

Katalogy posíláme pouze po ČR. Pro zájemce mimo ČR máme připraven katalog ke stažení ve formátu PDF na stránce katalogy v PDF (aktuálně ještě katalogy 2017/18).

Tištěné aktivní katalogy se změnily na internetové! Všechny zájezdy z katalogů DOVOLENÁ NA KOLE a TURISTIKA najdete nyní pouze on-line na našem webu.