ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Nerozhoduje,
Speciální nabídka
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Rozšířené hledání Zjednodušené hledání

Pohostinná Svanetie na skialpech

Pohostinná Svanetie na skialpech

Petr Novotný, 5. leden 2022

Kamenné věže středověké Ušguli ožívají i v zimě, kdy kolem nich procházíme s lyžemi naramenou a těšíme se do útulného hotýlku na gruzínskou specialitku a víno. Po náročnémvýstupu s nádhernými výhledy na kavkazské štíty, nadšení z toho nejlepšího prašanua volnosti pohybu v horách nesvázaných pravidly, s atmosférou exotiky a gruzínsképohostinnosti.

Ideální lyžařská sezóna zde probíhá na přelomu února a března. V březnu už je delší den a na sluníčku se příjemně zahřejete. Úžasnou výhodou v současné době je, že je možné letět z České republiky přímým letem až do gruzínského města Kutaisi. Doprava na místo tedy trvá skoro kratší čas než cesta do Alp. Z Kutaisi obnáší cesta do hor autem přibližně 6 hodin. Vede malebnou krajinou, začíná v subtropické oblasti a pokračuje kaňonem podél řeky až do centra Svanetie, do městečka Mestia.

Gruzínská Svanetie láká na panenské lyžařské svahy ukryté v samém srdci Velkého Kavkazu. Ve stínu majestátních hor nabízejí zdejší svahy panoramatické výstupy na skialpinistických lyžích i sjezdy v nekonečném prašanu. Oblast leží na hraničním hřebenu mezi Ruskem a Gruzií, jižně od pětitisícové monumentální horské hradby. Za dobré viditelnosti je odsud možné spatřit i Elbrus, nejvyšší horu Kavkazu. Nejvyšší horou hřebenu a celé Gruzie je pětitisícovka Šchara s majestátní stěnou Tezengi. K ní i dalším velikánům se na skialpinistických túrách lze dostat do bezprostřední blízkosti.

Mestia a lyžařský areál Tetnuldi

Oblast byla velmi dlouho těžko přístupná, silnici do jejího nitra vybudovali až v 80. letech minulého století, a tak si stále zachovává svůj specifický ráz. V poslední době je to ale velmi oblíbená turistická destinace pro trávení léta i zimy. Nachází se zde i jeden ze tří nejvýznamnějších lyžařských areálů v Gruzii – Tetnuldi, a na své si tedy mohou přijít i vyznavači klasického sjezdového lyžování. Zánovní lyžařské středisko pod stejnojmennou ledovou pyramidou Tetnuldi (4858 m) je ideálním prostředím pro aklimatizaci. Můžete zde absolvovat několik sjezdů a výstupů s dopomocí místních lanovek i první skialpovou túru.

Během túr je možné dostat se na řadu vrcholů a horských sedel, z nichž některé ještě ani nemají jméno. Jsou zde téměř neomezené možnosti a konkrétní trasy je nejlepší domluvit vždy podle aktuální situace, kvality sněhu, počasí a lavinového nebezpečí ideálně s horskými vůdci až na místě. Jedna z nejhezčích túr, na kterou se nastupuje v městečku Mestia, vede z vesničky Mazeri na ledovec pod horou Ushba. Krásné jsou také zalesněné svahy pod horou Tetnuldi, které jsou dostupné i z lyžařského areálu Tetnuldi. Ti, kteří chtějí pojmout túru více odpočinkově, mohou tedy využít i výjezd lanovkou z lyžařského centra a ušetřit část nastoupených výškových metrů.Skialpová túra pod majestátní horu Ušba (4710m)

Trasy běžných výprav se pohybují ve výškovém rozmezí 2 až 3 tisíce metrů nad mořem. Pohyb v horách je zde poměrně bezpečný, protože pohoří je značně členité. Vzhledem k dostatku sněhu a vyšší nadmořské výšce je možné užít si ve vrcholových partiích dostatek prašanu téměř celou sezónu. Nástupy na jednotlivé túry jsou často pohodlně dosažitelné autem nebo přímo z ubytování na místě. Nic tedy nebrání tomu již od začátku ukrajovat výškové metry a užívat si výlet, není potřeba se bát žádných dlouhých nástupů.

Zasněžené Ušguli

Lyžařský kolorit středověkého UšguliVe stínu majestátních hor v čele s nejvyšší horou Gruzie Šcharou (5201 m) a monumentální pětitisícovou stěnou Bezengi se krčí odlehlá středověká vesnice Ušguli. Leží ve 2200 metrech nad mořem a je nejvýše položenou trvale obydlenou vesnicí „v Evropě“ – Gruzínci se totiž cítí být nejvíce Evropané. Její dominantou jsou vysoké opevněné věže postavené už ve středověku. V mimořádném počtu a dobrém stavu se dochovaly dodnes a vesnice je zapsaná do Seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Ušguli se v posledních letech dostává do hledáčku skialpinistů a dobrodruhů z celého světa a nám se stane romantickou základnou pro skialpinistické túry v jejím bezprostředním okolí. Severní svahy zde nabízejí překrásné lyžování v nekonečném prašanu, ty jižní úchvatné panoramatické výstupy. Z Ušguli vedou také túry na bezpočetné vrcholy a sedla v okolí, převýšení se pohybuje v průměru mezi 1000–1400 metry. V průběhu týdne, který je zde možné plnohodnotně strávit, tak budete mít možnost stanout několikrát na vrcholu třítisícových vrcholů či horských hřbetů.

Gruzínská pohostinnost vám učaruje

Pověstná gruzínská gastronomieKromě nádherné přírody a hor je Gruzie zajímavá také kulturně. Gruzínci jsou velmi pohostinní, mají skvělou kuchyni i tradiční domácí víno. Každý den se stoly prohýbají pod mísami pečeného baklažánu, chačapuri plněného ovčím sýrem, chinkali se směsí masa i cibule, salátů z čerstvé zeleniny a různých druhů domácích sladkostí. Za ochutnávku stojí i pověstné víno z Kachetie nebo místní vynikající koňak.

Během cestování po Svanetii objevíte i oblasti, které na vás dýchnou atmosférou, jako byste byli Alpách, kde se ale čas zastavil přes sto padesáti lety. Servis v horských vesničkách je ovšem srovnatelný se standardem, na který jsme zvyklí ze současné Evropy. Dobrodružství začíná už při příjezdu autem. Silničky vedou po úbočích hor a po dnech kaňonů, Gruzínci jsou na tyto podmínky zvyklí, nás Středoevropany mohou překvapit.