ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Hory jihozápadní Gruzie

turistické zájezdy2 středně náročný program★ zvládnu i noclehy pod stanem nebo náročné cestování

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
3. 7. – 15. 7. 202413 dní48555410

Na co se můžete těšit?

  • Treky ve čtyřech horských oblastech jihozápadní Gruzie
  • Výstup na nejvyšší horu gruzínského Malého Kavkazu Didi Abuli
  • Lesnatým NP Bordžomi-Charagauli, vulkanickou jezerní planinou hřbetu Abuli
  • Kaňonem řeky Mtkvari u Vardzie, pasteveckou horskou Adžárií
  • Jdeme nalehko, noclehy pod střechou

Popis

V jihozápadní Gruzii leží v nevelké vzdálenosti od sebe několik atraktivních horských oblastí výrazně odlišného charakteru. Některé z nich jsou pro svoji odlehlost a chybějící infrastrukturu turisty skoro nenavštěvované. Náš program spojuje několikadenní pěší trasy ve čtyřech z nich.

Nejznámější a nejnavštěvovanější  jsou hory národního parku Bordžomi-Charagauli, pokryté lesy a alpinskými loukami. Na jaře a v časném létě si tu lze vychutnat výhledy ze svěže zelených rozkvetlých horských hřbetů. Zvolená trasa Panorama trail nabízí asi ty nejkrásnější v celém parku.

Oblast Džavacheti je také nazývána gruzínským Tibetem. Náhorní planina s výškou kolem 2000 metrů a s množstvím jezer je nejchladnější oblastí země. Protíná ji výrazný vulkanický hřbet s nejvyšší horou gruzínského Malého Kavkazu Didi Abuli  (3301 m). Oblast byla centrem tajemné megalitické kultury, která v širokém okolí zanechala řadu staveb. Nejpodivuhodnější z nich jsou dvě rozlehlé pevnosti, za kterými musíme vystoupat k vrcholkům hor až do výšky přes 2700 metrů.

Klášter Vardzia je oblíbeným turistickým cílem, málokdo si však pěšky projde i působivý kaňon řeky Mktvari. V údolí je i řada dalších skalních klášterů a obydlí, jsou zde vesnice s kamennými domy s plochými travnatými střechami, je tu jeden z nejlépe dochovaných gruzínských hradů i ruiny pevností a megalitických staveb. Oblast bývala důležitým centrem gruzínské říše v období Zlatého věku Gruzie ve 12. a 13. století.

V horské Adžárii žijí gruzínští muslimové. Jejich vesnice s dřevěnými mešitami leží v lesnatých západních svazích směrem na Batumi. Na tři letní měsíce se se svými stády krav stěhují do letních pasteveckých sídel těsně pod hřebeny hor. Chodí se tu horskými pastvinami mezi malebnými vesničkami s charakteristickými dřevěnicemi. V horách bez ubytovacích zařízení využijeme pohostinnosti místních a noci strávíme v jejich dřevěných baráčcích.

Mezi horami přejíždíme v minibusu, na výjezd pod Didi Abuli budeme potřebovat terénní auta. Spíme vždy pod střechou, většinou ve výškách kolem 2000 metrů, několikrát ve spartánských podmínkách.

Program

1. den

Večerní let Praha – Tbilisi, noční přílet, ubytování v hotelu.

2.–4. den

NP Bordžomi-Charagauli přejezd minibusem do NP a výstup pod hlavní hřeben po trase Panorama trail, dvakrát budeme nocovat v horské útulně pod hlavním hřebenem (1900 m). Dvoudenní vyhlídkovou trasu  si o den prodloužíme hřebenovou túrou a výstupem na nejvyšší horu národního parku Sametskhvano (2643 m). Třetí den v podvečer přejezd pod Didi Abuli.

5.–6. den

Vulkanický hřbet Didi Abuli – z „gruzínského Tibetu“, jezerní planiny oblasti Džavacheti (cca 2000 m), podnikneme výstup k tisíce let staré megalitické pevnosti Abuli (2700 m).  Následující den se necháme vyvézt na vysokohorskou vulkanickou planinu s mnoha malými jezírky (cca 2600 m) a o odtud vystoupáme na vrchol vyhaslé sopky Didi Abuli (3300 m). Noclehy v penzionu kousek od největšího gruzínského jezera Paravani.

7.–8. den

Kaňon u Vardzie – na kraji kaňonu (1750 m) navštívíme vesnici s dochovalými domy typu darbazi. Sestoupáme do kaňonu řeky Mktvari u Vardzie, cestou navštívíme skalní klášter Vanis Kvabebi. Nocleh v hotelu s výhledem na skalní klášter Vardzia (1250 m) . Po prohlídce Vardzie dojdeme  po proudu řeky k pevnosti Tmogvi, zastavíme se i na hradě  Chertvisi a ve vesnici Saro s dalšími megalitickými stavbami. Na nocleh přejedeme do Achaltsiche, města se zrekonstruovanou rozlehlou pevností.

9.–11. den

Horská Adžárie – ranní přejezd po horské silnici  se zastávkou v klášteru Zarzma (uvnitř jedna z nejkrásnějších freskových výzdob v Gruzii) do sedla Goderdzi (2000 m). Třídenní pěší putování po hřebenech pastevecké horské Adžarie zahájíme koupelí v Zeleném jezeře. Takřka nenavštěvované odlehlé hory jsou plné malebných letních pasteveckých osad s typickými patrovými adžarskými dřevěnicemi. Čekají nás dva noclehy v letních pasteveckých  vesnicich  (cca 2000 m), výstup na vrchol Zotis Mta (2700 m) a po hřebeni dorazíme na poslední noc do horského resortu Bachmaro.

12.–13. den

Přejezd do města odletu, při odletu po půlnoci nocleh v hotelu, program podle místa odletu. Kutaisi či Tbilisi: procházka po Kutaisi a návštěva katedrály Bagrati. Batumi: návštěva botanické zahrady, koupání na batumských plážích, přílet do Prahy.

Podmínky