ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Gruzie – turistika ve Svanetii

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
22. 8. – 29. 8. 20248 dní25018401

AKTUÁLNĚ PLNO!

5. 9. – 12. 9. 20248 dní25018402

Na co se můžete těšit?

  • Hvězdicové pěší výlety z pohodlného rodinného penzionu s polopenzí
  • Úchvatné vysokohorské prostředí a nádherné výhledy na kavkazské pětitisícovky 
  • Jedinečná kultura Svanů a „stověžaté“ osady Horní Svanetie 

Popis

Horská oblast Horní Svanetie  patří mezi nejkrásnější kouty gruzínské části Kavkazu. Její rozeklaná údolí obývá národ Svanů se svébytnou kulturou, vyznačující se vlastním jazykem, zvykovým právem, typickými kamennými obrannými věžemi u každého původního domu a dříve i nechvalně známou krevní mstou. Z jedné strany na Svany dohlíží z hlavního kavkazského hřebene pětitisícové nejvyšší vrcholy Gruzie Šchara, Ušba a Tetnuldi, na straně druhé čtyřtisícové hory Svanetského hřbetu. Během zážitky nabitého týdne se vydáme na nejhezčí celodenní túry Svanetie s podporou minivanu. Prošlápneme si oba výše zmínění horské masivy po pečlivě vybraných trasách s velkolepými výhledy.

Pohodlnou základnu budeme mít po celý týden v Mestii, srdci Svanetie a zcela neopakovatelná je i pověstná gruzínská pohostinnost a gastronomie. Každý den se stoly prohýbají pod mísami pečeného baklažánu, chačapuri plněného ovčím sýrem, chinkali se směsí masa i cibule, salátů z čerstvé zeleniny a různých druhů domácích sladkostí. Ochutnáme i pověstné víno z Kachetie či vynikající domácí koňak.

Na závěr cesty si vydechneme v malém, ale příjemném městě Kutaisi, které se rozprostírá již v subtropech na svazích nad řekou Rioni. Prohlédneme si nejkrásnější gruzínskou katedrálu a dárky v podobě sýrů a sladké čurčely nakoupíme v rozlehlé městské tržnici.

Přečtěte si článek Ruch a pohostinnost gruzínských uliček - o krásách a zajímavostech Gruzie, jehož autorem je Petr Novotný, ředitel CK Adventura.

Program

1. den

Letecky Praha – Kutaisi, transfer minibusem do Horní Svanetie , do jejího hlavního města Mestie. Ubytování v penzionu na 6 nocí.

2. den

Přejezd do vesnice Mazeri a zahřívací výlet údolím řeky Dolra k největšímu gruzínskému vodopádu Šdugra pod ledovcem majestátní hory Ušba (10 km/ ↑ 430 m/ ↓ 360 m/ 4 h). Odpoledne návštěva etnografického muzea.

3. den

Výstup na hřeben Zuruldi a přes vrchol Mentaši (2472m) po hřebeni s panoramatickými výhledy na obě strany na Ušbu, Tetnuldi a Lajlu až do vesnice Tsvirmi s množstvím půvabných kostelíků (12,5 km/ ↑ 640 m/ ↓ 620 m/ 5 h). Večer návštěva svanské věže.

4. den

Opět minibusem do Mazeri a přechod hřbetu Guli (2937 m) s novými pohledy na nejkrásnější horu Svanetie Ušbu. Cestou možnost odbočky k malebným jezerům Koruldi (3,5 km/ ↑ 320 m/ ↓ 320 m/ 1,5 h). Od vyhlídky u kříže odjezd domluvenou dopravou do penzionu v Mestii (15,5 km/ ↑ 1450 m/ ↓ 900 m/ 8 h).

5. den

Minibusem k lanovce pod Tetnuldi a pěšky nádherným údolím řeky Adišchaly přes odlehlou vesničku Adiši k ledovci. Řeku překonáme na hřbetu koně a sedlo Čchunderi (2722m) po svých (19,5 km/ ↑ 760 m/ ↓ 1180 m/ 8 h). Z vesnice Chalde návrat do Mestie minibusem.

6. den

Odjezd do nejvýše položené obydlené oblasti Evropy – unikátní skupiny čtyř historických vesnic pod souhrnným názvem Ušguli (2200m). Prohlídka vesnice a etnografického muzea a fakultativně na koni či pěšky podél řeky Inguri až k ledovci pod nejvyšší gruzínskou horou Šcharou (4 až 18 km/ ↑ 480 m/ ↓ 420 m/ 6 h).

7.–8. den

Přejezd do Kutaisi, prohlídka centra města a majestátní katedrály Bagrati z 11. st., návštěva místního trhu a nákup suvenýrů, další den ráno letecky návrat zpět do Prahy.

Podmínky