ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Treking v Ománu

Nově upravený program
turistické zájezdy2 středně náročný program★★ jsem ochoten cestovat skromněji

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
6. 11. – 16. 11. 202411 dní48566420
11. 2. – 21. 2. 202511 dní48566510

Na co se můžete těšit?

  • Výstup na nejvyšší horu Ománu, třítisícový Džabal Šams
  • Zelenými terasovými políčky a vesnicemi ve svazích Džabal Achdar
  • Skalním amfiteátrem vádí Bani Auf
  • Nejhlubším kaňonem Arabského poloostrova
  • Hliněné pevnosti vnitrozemí, mešity a trhy Nizwy

Popis

Ománské hory dosahují až třítisícové výšky. Poměrně snadno přístupné z vnitrozemí lámou se náhle do často více než kilometrových příkrých skalních stěn, padajících dolů do vádí směřujících na sever k moři. Do těchto skalních srázů vesničané vystavěli cesty spojující jejich zelené horské oázy s horskými hřebeny. Terén byl tak srázný, že bylo často nutné ve svazích vystavět schodiště čítající v některých případech i tisíce schodů. Najdeme tu lidská sídla, nad jejichž umístěním zůstává rozum stát - příkladem může být vesnice položená ve skalní kapse uprostřed kolmé stěny nejvyšší hory Ománu Džabal Šams. Kdekoli se objeví zdroj vody, tam je i oáza s datlovými háji, často vysoko v horách, napájená systémem zavlažovacích kanálů - faladží, někdy vedených ve skalnatých úbočích stovky metrů nade dny údolí. Slunce je tu sice silné, ale klima vysoko nahoře na hřebenech a náhorních planinách je po celý rok příjemné a v zimě i překvapivě chladné.
Pod horami je o dost tepleji. Čekají nás tu sevřené skalnaté kaňony, včetně ománského „Grand kaňonu“, projdeme se datlovými oázami u horských pevnostních vesnic. Pěší turistiku doplňují prohlídky hliněných hradů a historických měst v podhůří a návštěva velkého týdenního trhu v Nizwě.

Program

1.–2. den

Letecky Praha – Muscat, nocleh nebo odpočinek v hotelu, odjezd do hor, zastávka v Birkat al Mauz - oáze pod horami, procházka po jedné z faladží (zavlažovacích kanálů) v Birkat al Mauz zapsaných do seznamu UNESCO, výjezd na planinu Sayq v Džabal Achdar ( 2000 m, pěšky mezi vesnicemi horskými svahy přeměněnými na schodiště terasových políček (2 km/ 1 h), dva noclehy na planině Sayq.

3.–4. den

Džabal Achdar: výprava k „visutým zahradám“ s datlovými háji, dolů z hor horským kaňonem po tradiční tréninkové cestě ománské armády, návštěva jeskyně Al Hoota, přejezd do horského sedla Šaraf al Alamajn, nocleh v hotelu.

5.–6. den

Západní Hadžar: sjezd do vádí Bani Auf, pěší okruh: přes horský hřbet  do skalního amfiteátru s malebnou vesnicí Bilad Sayt, Snake Canyon, nocleh ve vádí, následující den tisícimetrový výstup skalní stěnou na hřeben západního Hadžaru a poté dolů do opevněné vesnice Misfat - horské oázy s rozlehlými palmeriemi, cestou navštívíme staré hliněné město Al Hamra s muzeem vesnického života, nocleh v Misfat.

7.–9. den

Masiv Džabal Šams: v podhůří návštěva elegantního paláce z hlíny Džabrín a monumentální pevnosti v Bahle, pěšky nejhlubším údolím Arabského poloostrova, výjezd vysoko do svahů Džabal Šams, dva noclehy ve vesnickém domě, výstup na vrchol nejvyšší hory Ománu Džabal Šams (3009 m),  další den cestou ve svazích ománského "Grand Canyonu"  do opuštěné vesnice postavené ve skalní kapse v kilometrové kolmé stěně, návrat pod hory, bývalé hlavní město vnitrozemí Nizwa s rozlehlou pevností a starým městem.

10.–11. den

Ráno velký týdenní trh a trh se zvířaty v Nizwě, přejezd do Muscatu, zbyde li čas zastávka ve starém Muscatu, večer či v noci odlet, návrat domů do ČR.

Podmínky