ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Treking v Ománu

Nově upravený program
turistické zájezdy2 středně náročný program★★ jsem ochoten cestovat skromněji

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
12. 2. – 25. 2. 202314 dní48566310
6. 11. – 19. 11. 202214 dní48266220

Na co se můžete těšit?

  • Výstup na nejvyšší horu Ománu, třítisícový Džabal Šams
  • Zelenými terasovými políčky a vesnicemi ve svazích Džabal Achdar
  • Po cestách i vodou v kaňonech vádí Bani Khalid a vádí Šab
  • Skalnaté pobřeží a písčité pláže
  • Hliněné pevnosti vnitrozemí, paláce a trhy Nizwy a Muscatu

Popis

Ománské hory dosahují až třítisícové výšky. Poměrně snadno přístupné z vnitrozemí lámou se náhle do často více než kilometrových příkrých skalních stěn, padajících dolů do vádí směřujících na sever k moři. Do těchto skalních srázů vesničané vystavěli cesty spojující jejich zelené horské oázy s horskými hřebeny. Terén byl tak srázný, že bylo často nutné ve svazích vystavět schodiště čítající v některých případech i tisíce schodů. Najdeme tu lidská sídla, nad jejichž umístěním zůstává rozum stát - příkladem může být vesnice položená ve skalní kapse uprostřed kolmé stěny nejvyšší hory Ománu Džabal Šams. Kdekoli se objeví zdroj vody, tam je i oáza s datlovými háji, často vysoko v horách, napájená systémem zavlažovacích kanálů - faladží, někdy vedených ve skalnatých úbočích stovky metrů nade dny údolí. Slunce je tu sice silné, ale klima vysoko nahoře na hřebenech a náhorních planinách je po celý rok příjemné a v zimě i překvapivě chladné.
O dost tepleji je pod horami, ale v ománských vádích často teče voda celoročně a potoky a tůně lákají ke koupeli. Nejpůsobivější a nejkrásnější jsou sevřené skalnaté kaňony, kde bývá nutné sejít ze suché stezky a pokračovat vodou, brodit se i plavat. Projdeme se i mezi dunami pouště a pěkné možnosti pro pěší turistiku nabízí také členité skalnaté pobřeží s písečnými plážemi, které jsou jako stvořené k závěrečnému odpočinku.
Pěší turistiku doplňují prohlídky hliněných hradů a historických měst, návštěva velkého týdenního trhu i želví rezervace na pobřeží.

Program

1.–2. den

Letecky Praha – Muscat, ubytování, staré město, palác sultána Qabuse, krátký výlet skalnatým pobřežím přímo v hlavním městě, trh v Mutrah.

3.–5. den

Džabal Achdar – přejezd pod severní stěny tohoto masivu, výstup po staré cestě s „perskými schody“  na náhorní planinu, pěšky mezi vesnicemi po horských svazích přeměněných na schodiště terasových políček, výprava k „visutým zahradám“ s datlovými háji, horským kaňonem po tradiční tréninkové cestě ománské armády, prohlídka jedné z faladží (zavlažovacích kanálů) v Birkat al Mawz .

6.–7. den

Západní Hadžar – bývalé hlavní město vnitrozemí Nizwa s rozlehlou pevností a starým městem, velký týdenní trh se zvířaty, poté opět na severní stranu hřebenu do vádí Bani Auf, skalní amfitrátr s malebnou vesnicí Bilad Sayt, Snake Canyon, tisícimetrový výstup skalní stěnou na hřebenzápadníhoHadžaru a dolů do opevněné vesnice Misfat, horské oázy s rozlehlými palmeriemi.

8.–9. den

Masiv Džabal Šams – staré hliněné město Al Hamra s muzeem vesnického života, pěšky nejhlubším údolím Arabského poloostrova, turistika ve svazích ománského „Grand Canyonu“ vádí Ghul, vesnice postavená ve skalní kapse v kilometrové kolmé stěně, pokus o výstup na vrchol nejvyšší hory Ománu Džabal Šams (3009 m).

10. den

Přejezd do Východního Hadžaru: cestou z hor návštěva elegantního paláce z hlíny Džabrín a monumentální pevnosti v Bahle, zastávka v malebném historickém městečku Mudayrib, přejezd a nocleh v píscích pouště WahibaSands.

11.–12. den

Vádí Bani Khalid – ranní výprava mezi dunami pouště Wahiba, odpoledne půldenní mokrý trek vodami nedalekého vádí Bani Khalid, koupání v potocích, tůních i pod vodopády, noční návštěva želví rezervace v Ras al Džins.

13.–14. den

Pobřeží Ománského zálivu: přístav Sur, pěšky nejkrásnějším horským kaňonem Ománu – vádím Šáb, pod vodou do jeskyně s vodopádem, návrat do Muscatu. Na závěr opět k moři – půlden na opuštěném skalnatém pobřeží s malými písčitýmiplážemi a s koupáním, volné odpoledne a večer v Muscatu, v noci letecky zpět do Prahy.

Podmínky