ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Zelený Dhofar a pobřeží Ománu

poznávací zájezdyturistické zájezdy1 nenáročný program★ zvládnu i noclehy pod stanem nebo náročné cestování

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
29. 9. – 11. 10. 202313 dní48660310

Na co se můžete těšit?

  • Unikátní oblast zeleného Dhofaru těsně po letním monzunu
  • Archeologické památky starověké kadidlové stezky
  • V terénních autech podél pobřeží ze Salalah do Muscatu
  • Cestou hory, pouště i kempování na plážích

Popis

Dhofar je nejjižnější oblast Ománu a skoro celý jej zabírají pouště. Na úzkém pruhu dhofarského pobřeží lze však každé léto zažít zázrak. Na maličký kousek Arabského poloostrova zde dosahuje letní monzum a od poloviny června do poloviny září nastává sezóna zvaná karíf. Plážím Indického oceánu tu dramatické pozadí tvoří až 1800 metrů vysoké Dhofarské hory a tisíc metrů vysoké pobřežní útesy zachycují vlhkost z mraků tvořených monzunovým prouděním. Zatímco zbytek Arabského poloostrova připomíná žhnoucí pec, tady je pobřeží zahaleno mlhou, doprovázenou chladivým mrholením. Strmé svahy jsou pokryty mlžným lesem, v údolích tečou potoky, ze skalnatých srázů padají vodopády a na náhorní planině se na rozsáhlých sezónních loukách pasou stáda velbloudů a krav. Husté lesy místy připomínají džungli, najdeme tu 60 endemických rostlinných druhů, fotogenické dracény, lahvovníky a samozřejmě kadidlovníky. Dhofar byl ve starověku jednou z hlavních produkčních oblastí kadidla  a památkou na doby prosperity jsou ruiny starověkých obchodních přístavů. Komplex archeologických vykopávek a kadidlovníkových porostů byl zapsán na seznam Unesco pod názvem "Země kadidla".
Při naší výpravě do Dhofaru se pokusíme trefit do období těsně po konci karífu, kdy mlhy už ustoupily, ale krajina zůstává ještě svěže zelená a teploty nestačily vystoupat zpět na okolní standard. Po cestě podél už suššího pobřeží směrem na sever na nejvýchodnější cíp Arabského poloostrova jsou jak na šnůrce navlečeny rozeklané pobřežní horské hřebeny, vádí s palmovými oázami a podivuhodnými travertinovými útvary, pláže s bělostným pískem, laguny s plameňáky, bizarní geologické útvary, písky pouště i tajemné památky na prehistorické kultury Ománu. Do želví rezervace u Ras al Hadd dorazíme ještě v sezóně líhnutí malých želviček a budeme pozorovat želvy při kladení vajec. Cestou do Muscatu zamíříme v posledních dnech i do hor a vádí východního Hadžaru a putování ukončíme v hlavním městě Muscatu.

Program

1.–2. den

Letecky Praha – Salalah; starobylé město Al Balid  s muzeem Kadidlové stezky, letnípalác sultána Qabuse, pobřežní městská promenáda s pláží a ochutnávka čerstvého kokosového mléka na místních plantážích.

3.–4. den

Západní Dhofar: Mughsayl s příbojovými gejzíry, po horské silnici k jemenským hranicím, bohatá flóra; krátký pěší výlet údolím s kadidlovníky, stráně s dracénami a lahvovníky, zelený prales přímořských svahů, rybářská vesnice Dalkhut, kratší pěší výlet podél moře, obrovský baobab, nocleh a dopoledne na pláži Fazayah, považované za nejkrásnější v Dhofaru. Návrat do Salalah.

5.–7. den

Východní Dhofar: pobřežní městečko Taqa s pevností a háji kokosových palem, ruiny starověkého přístavu Kadidlové stezky Khor Rouri, zelené vádí Dirbat s vodopády a jezerem, "ptačí" propast Tawi Attayr, les baobabů, stará architektura v městečku Mirbat, novou silnicí podél skalnatého pobřeží s fantastickými výhledy (při troše štěstí pozorování velryb) až do rybářské vesnice Shuwaymiyah, nocleh ve vádí.

8.–9. den

Podél pobřeží na sever: pěší výlet vádím Shuwaymiyah s oázami a jezírky pod bizarními travertinovými útvary, přejezd podél pobřeží, písečná pláž u Ras Madraka, pěšky podél pobřeží a koupání.  Duqm – prohlídka trilitů, záhadných kamenných staveb z doby železné, údolí geolitů, unikátní skalní zahrada, podvečer ve fotogenických písečných dunách.

10. den

Pokračujeme podél moře přes písečnou poušť  Wahiba se zkamenělými dunami, rybářské vesnice v píscích pouště, pobřežní útesy na nejvýchodnějším cípu Arabského poloostrova u Ras Al Hadd, noční návštěva rezervace mořských želv v Ras Al Džins.

11. den

Podél severního pobřeží do Muscatu; výroba dřevěných lodí v rybářském městě Sur, nejkrásnější horský kaňon Ománu – vádí Šáb, pod vodou do jeskyně s vodopádem, pobřežní vodní propast Bimah, přejezd malebnými horskými údolími k tůním ve vádí Arabajín, petroglyfy ve vádí Mayr, příjezd do Muscatu

12.–13. den

Muscat – dopoledne prohlídka mešity sultána Qabuse, odpoledne ve starém Muscatu s palácem sultána Qabuse, poslední volné dopoledne ve čtvrti Mutrah s rozsáhlým starým trhem, odlet do ČR

Podmínky