Menu

Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Speciální nabídka

Datum odjezdu nejdříve:
Datum příjezdu nejpozději:
Zájezdy s datem odjezdu ve vybraném měsíci nebo roce:

UbytováníUbytování

UbytováníStravování

UbytováníDoprava

UbytováníKategorie cestovního komfortu

UbytováníFyzická náročnost (aktivní dovolená)

CenaCena

Vybrané filtry:nic nebylo zvolenozrušit všechny filtry

Zelený Dhofar a pobřeží Ománu

poznávací zájezdyturistické zájezdy★ zvládnu i noclehy pod stanem nebo náročné cestování1 nenáročný program

Termíny zájezdu

Popis

Dhofar je nejjižnější oblast Ománu a skoro celý zabírají pouště. Na úzkém pruhu dhofárského pobřeží lze však každé léto zažít zázrak. Na maličký kousek arabského poloostrova zde dosahuje letní monzum a od poloviny června do poloviny září nastává sezóna zvaná karíf. Plážím Indického oceánu tu dramatické pozadí tvoří až 1800 metrů vysoké dhofarské hory. Tisíc metrů vysoké pobřežní útesy zachycují vlhkost z mraků tvořených monzunovým prouděním. Zatímco zbytek Arabského poloostrova připomíná žhnoucí pec, tady je pobřeží zahaleno mlhou doprovázenou chladivým mrholením. Strmé svahy jsou pokryty mlžným lesem, v údolích tečou potoky, ze skalnatých srázů padají vodopády a na náhorní planině se na rozsáhlých sezónních loukách pasou stáda velbloudů a krav. Husté lesy místy připomínají džungli, najdeme tu 60 endemických rostlinných druhů, fotogenické dracény, lahvovníky a samozřejmě kadidlovníky. Dhofar byl jednou z hlavních produkčních oblastí kadidla ve starověku a památkou na doby prosperity jsou ruiny starověkých obchodních přístavů. Komplex archeologických vykopávek a kadidlovníkových porostů byl zapsán na seznam Unesco pod názvem "Země kadidla".
Při naší výpravě do Dhofaru se pokusíme trefit do období těsně po konci karífu, kdy mlhy už ustoupily, ale krajina zůstává ještě svěže zelená a teploty nestačily vystoupat zpět na okolní standard. Po cestě podél už suššího pobřeží směrem na sever na nejvýchodnější cíp Arabského poloostrova jsou jak na šnůrce navlečeny rozeklané pobřežní horské hřebeny, vádí s palmovými oázami a podivuhodnými travertinovými útvary, pláže s bělostným pískem, laguny s plameňáky, bizarní geologické útvary, písky pouště i tajemné památky na prehistorické kultury Ománu. Do želví rezervace u Ras al Hadd dorazíme ještě v sezóně líhnutí malých želviček a budeme pozorovat želvy při kladení vajec. Cestou do Muscatu zamíříme v posledních dnech i do hor a vádí východního Hadžaru a putování ukončíme v hlavním městě Muscatu.
Ten, kdo si bude chtít ománskou mozaiku doplnit i o oblast nejvyšších hor – západní Hadžar, si může cestu protáhnout o čtyřdenní okruh srdcem ománských hor. Historická Nizwa, monumentální hliněné hrady, nejvyšší hora Ománu Džabal Šams a nejrozeklanější údolí severních hor vádí Bani Auf jsou součástí tohoto prodloužení.

Na co se můžete těšit?

 • Unikátní oblast zeleného Dhofaru těsně po letním monzunu
 • Archeologické památky starověké kadidlové stezky zapsané v UNESCO
 • V terénních autech podél pobřeží ze Salalah do Muscatu
 • Cestou hory, kempování na plážích i pouště
 • Prodloužení: hory, vádí a pevnosti severu

 

Program

 • 1.-2. den

  Letecky Praha - Maskat - Salalah; starobylé město Al Balid  s muzeem Kadidlové stezky, letnípalác sultána Qabuse, pobřežní městská promenáda s pláží a ochutnávka čerstvého kokosového mléka na místních plantážích.

 • 3.-5. den

  Západní Dhofar: Mughsayl s příbojovými gejzíry, po horské silnici k jemenským hranicím, bohatá flóra; krátký trek údolím s kadidlovníky, stráně s dracénami a lahvovníky, zelený prales přímořských svahů, rybářská vesnice Rakhyut, krátší trek podél moře, obrovský baobab, nocleh a dopoledne na pláži Fazayah, považované za nejkrásnější v Dhofaru, přejezd do pobřežního městečka Taqa s pevností a s háji kokosových palem.

 • 6.-7. den

  Východní Dhofar: ruiny starověkého přístavu Kadidlové stezky Khor Rouri, zelené vádí Dirbat s vodopády a jezerem, "ptačí" propast Tawi Attayr, les baobabů, stará architektura v městečku Mirbat, novou silnicí podél skalnatého pobřeží s fantastickými výhledy (při troše štěstí pozorování velryb) až do rybářské vesnice Shuwaymiyah, nocleh ve vádí.

 • 8.-9. den

  Podél pobřeží na sever - trek vádím Shuwaymiyah s oázami a jezírky pod bizarními travertinovými útvary, přejezd podél pobřeží a zastávka u Pink lagoon (plameňáci), nocleh na písečnmé pláži u Ras Madraka, pěšky podél pobřeží a koupání.  Duqm - prohlídka záhadných kamenných staveb z doby železné – trilitů, údolí krystalů, unikátní skalní zahrada, podvečer ve fotogenických písečných dunách.

 • 10. den

  Pokračujeme podél moře přes písečnou poušť Wahiba se zkamenělými dunami, rybářské vesnice v píscích pouště, odbočka do vnitrozemí za starou hliněnou architekturou v Jaalan Bani Bu Ali - pevnost, unikátní mešita s 52 kupolemi, staré pevnostní domy, a zpět na pobřeží na nejvýchodnější cíp arabského poloostrova u Ras Al Hadd, noční návštěva rezervace mořských želv v Ras Al Džins.

 • 11.-12. den

  Podél severního pobřeží do Muscatu; výroba dřevěných lodí v rybářském městě Sur, nejkrásnější horský kaňon Ománu - vádí Šáb, pod vodou do jeskyně s vodopádem, nocleh a koupání na White Beach, pobřežní vodní propast Bimah, přejezd malebnými horskými údolími k nejmohutnější ománské přehradě u vesnice Mazeri, petroglyfy ve vádí Mayr, příjezd do starého Maskatu s palácem sultána Qabuse.

 • 13. den

  Maskat - dopoledne prohlídka Královské opery a mešity sultána Qabuse, volné odpoledne, konec programu základní části zájezdu, v noci odlet do ČR a přílet 14. den.


  Možnost prodloužení programu
  :

 • 14.-15. den

  Vnitrozemský horský Omán - bývalé hlavní město Nizwa s rozlehlou pevností a starým městem, velký páteční trh, hliněné městečko Al Hamra, po dně ománského "Grand Canyonu" vádí Ghul, vesnice Misfat s horskými palmeriemi, hliněné hrady Džabrinu a Bahly , výjezd vysoko do svahů nejvyšší hory Ománu Džabal Šams (3070 m), traverzem v tisícimetrových srázech nejhlubšího vádí Arabského poloostrova k opuštěné vesnici ve skalní kapse.

 • 16. den

  Srdcem hor v terénních autech přes sedlo Šaraf al Alamajn (2050 m) vyhlídkovou terénní cestou dolů do datlové oázy vesnice Bilad Sayt v divokém skalnatém vádí Bani Auf, pěšky a vodou Hadím kaňonem a před návratem do Maskatu - hrad Nakhl.

 • 17.-18. den

  Rybářskou lodí na písečné plaže Qantabu a volné odpoledne v Maskatu, letecky zpět do Prahy.

Podmínky

V ceně zahrnuto:

průvodce, letenka vč. všech poplatků Praha–Salalah/Maskat–Praha ve výši 14 500 Kč, doprava terénními auty, 7x / 10x hotel, 1x bungalov, 1x zařízený arabský stan, 4x ve vlastních stanech, snídaně.

V ceně nezahrnuto (platí se na místě):

ománské vízum - asi 50 USD (platí se při vstupu), spropitné pro ománského řidiče (dopor. cca 15 USD), vstupné (cca 25 USD, s prodl. cca 40 USD).

Náročnost:

Každý zdravý člověk může zájezd absolvovat. Pěší trasy jsou lehké, do 4 hodin chůze, s malým převýšením. V případě indispozice vždy existuje možnost pěší program vynechat.

Klima:

V Dhofaru předpokládáme teploty mezi 25°C a 30°C. Po většinu ostatních dní je třeba počítat s vyššími teplotami s maximy přesahujícími 30°C. Výjimkou bude noc v severních horách na Džabal Šams, která může být naopak chladná s minimy kolem 10°C.

Velikost skupiny:

6 – 12 účastníků.

Pořadatel:
RNDR. Pavel Kumpán - Geos travel
Očkování:
Informace o doporučeném i povinném očkování do jednotlivých zemí najdete na stránce Očkování.
Pokyny k poznávacím zájezdům:
Potřebné informace o vybavení a organizaci najdete v souboru POZNAVACI_ZAJEZDY_vseobecne_pokyny_2018.pdf. Informace o službách a cestovním komfortu pak na stránce: Všechny zájezdy – dělení dle cestovního komfortu / cena zahrnuje.

Žádost o zaslání tištěných katalogů

KATALOG POZNÁVACÍ ZÁJEZDY 2018 / 2019

Pokud o katalog máte zájem, neváhejte poslat tuto objednávku. V případě, že jste s námi cestovali v posledních 2 letech, tak Vám katalog přijde automaticky. Katalog rozesíláme po 22. 11. 2017.

Katalogy posíláme pouze po ČR. Pro zájemce mimo ČR máme připraven katalog ke stažení ve formátu PDF na stránce katalogy v PDF (aktuálně ještě katalogy 2017/18).

Tištěné aktivní katalogy se změnily na internetové! Všechny zájezdy z katalogů DOVOLENÁ NA KOLE a TURISTIKA najdete nyní pouze on-line na našem webu.