ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Singapur

Singapur

Singapur je městký stát jihovýchodní Asie. Původně britská kolonie se od svého zisku nezávislosti stala jednou z nejvíce prosperujících zemí a stala se nejrušnějším přístavem světa. Samotné hypermoderní město v sobě snoubí vlivy Malajsie, Indie, Číny i kolonizační Velké Británie.

Geografické informace

Název oficiální:  

  • Singapurská republika
  • Republic of Singapore

Rozloha:

  • 692,7 km2

Počet obyvatel:

  • asi 4,55 mil. (odhad na červenec 2007) 
  • vysoká hustosta zalidnění (až 6600 obyvatel/km2)

Státoprávní uspořádání:

  • republika
  • Singapur je městský stát, který tvoří hlavní ostrov a 54 malých ostrovů. Singapur je vnitřně členěn na 5 správních oblastí s vlastní radnicí.

Hlavní město:

  • Singapur

Jazyk:

  • mandarínština (35 %), angličtina (23 %), malajština (14 %), hokkien (11 %), kantonština (6 %)

Národnostní složení:

  • Číňané (75 %), Malajci (15 %), Indové (9 %)

Náboženství:

  • 42,5 % buddhisté, 15 % muslimové, 8,5 % taosti, 14,5 % křesťané, 4 % hinduisté, 15 % bez vyznání

Přírodní poměry:

  • Při Malackém průlivu na jižním cípu Malajského poloostrova se rozprostírá převážně nížinaté souostroví zahrnující hlavní ostrov Singapur a 54 menších ostrovů. Pouze 5,5 % celkové rozlohy leží výše než 31 m nad mořem.
  • Bohatá fauna a flora silně trpí velmi hustou zástavbou.  Původní vegetace se zachovala pouze v rezervacích.
  • Blízkost rovníku způsobuje jen nepatrné kolísání teplot vzduchu mezi 24-31 st. C. Prudké srážky se koncentrují do prvních měsíců jihozápadního monzunu v období listopadu až ledna.

Hospodářství:

  • Singapur patří mezi významná centra průmyslu a služeb v Asii a jeho hospodářství se orientuje především na vývoz. Každoročně zaznamenává vysoké hodnoty ekonomického růstu.
  • Více než 2/3 HDP se vytváří v oblasti služeb, především finančních. Průmyslová produkce se orientuje na exportní a technicky náročné obory, jako elektrotechnika, elektronika, strojírenství, optika apod.

Praktické informace

Cestovní doklady a víza: 

  • Občané ČR a osoby s povoleným dlouhodobým pobytem: Pro pobyt do 30 dnů na území Singapuru není vízum třeba, potřebujete pouze pas platný minimálně 6 měsíců po návratu. Zkontrolujte si, zda nemáte poškozený pas.

České zastupitelské úřady:

Měna:

  • 1 singapurský dolar (SGD)
  • Platební karty a šeky: V Singapuru je množství bankomatů, z nichž můžete vybírat pomocí karet American Express, Visa a MasterCard. Tyto karty můžete dále používat při placení v lepších hotelích, obchodech a restauracích – je ovšem třeba dávat si pozor na nelegální příplatky účtované v některých podnicích. Kromě platebních karet je možné uplatnit i cestovní šeky. 

Důležitá telefonní čísla:

  • policie (999)
  • první pomoc (995)
  • hasiči (995)
  • mezinárodni předvolba: +65

Posun času:

  • GMT/UTC + 8 hodin.; oproti ČR tedy +7 hodin v době zimního času a +6 hodin v době letního času

Spojení s ČR:

  • Internet: Internetové kavárny jsou velmi levné a běžně dostupné, cena se pohybuje kolem 3–10 SGD/hod.
  • Pošta: Pošty jsou otevřené od pondělí do pátku 8.30–17 hod. a v sobotu 8.30–13 hod. Pohledy se dají běžně zakoupit v turistických místech společně se známkami. Poštovní systém je velmi efektivní a do ČR zásilka často dojde do tří dnů.
  • Telefonování:
    • Telefon – Místní a mezinárodní hovory lze uskutečnit z automatů na karty (můžete je zakoupit v Comcentre, na poštách, v prodejnách, novinových stáncích a knihkupectvích) nebo i na mince. Volání do zahraničí je nejlevnější přes internet, tento způsob volání nabízí téměř každá internetová kavárna.
    • Mobilní – V zemi je rozvinutá síť několika mobilních operátorů pracujících na frekvencích GSM 900 a GSM 1800, kde mezinárodní roaming funguje bez potíží až na síť Vodafone. Uživatelé mobilních telefonů musí počítat s vysokou cenou volání – Singapur patří do nejvyšších tarifních pásem. 

Bezpečnost a zvyklosti:

  • Singapur je relativně bezpečnou zemí, podobně jako většina východoasijských států. Je možno se bez problémů pohybovat po ulici ve dne i v noci, riziko přepadení nebo kapesní krádeže je menší než v ČR. Přesto se doporučuje bezpečnostní rizika nepodceňovat.
  • V Singapuru byste měli respektovat zákazy, s kterými se setkáte. Vysokými finančními pokutami může být potrestáno odhazování odpadků, kouření ve veřejných budovách nebo přecházení silnice na červenou.

Stravování:

  • Podobně jako v Malajsii je místní kuchyně velice chutnou kombinací indické, čínské a indonéské kuchyně. Běžně jsou zde připravována i západní a blízkovýchodní jídla. O řetězce typu KFC, Pizza Hut nebo McDonald´s není rovněž nouze. Konzumace jídel v místních pouličních stáncích (tzv. “hawkers”) je bezpečná.

Očkování: 

  • Potřebné informace o očkování naleznete zde.

Jízda na silnicích:

  • vlevo

Elektřina:

  •  Napětí je 230 V a kmitočet sítě 50 Hz. Vzhledem k odlišnému typu elektrických zásuvek (britský typ G) je třeba zakoupit levnou plastovou redukci (pro spotřebiče se zástrčkou typu “dvojkolík”) nebo adaptér (v případě klasické zástrčky s uzemněním). 

Fotografování a filmování:

  • Fotografovat je možné všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých mešit).

Celní předpisy:

  • Zákaz dovozu drog a dalších omamných látek, žvýkaček, erotického zboží jakékoliv povahy, masných výrobků, hraček a zapalovačů napodobujících zbraně, cigaret (vyjma minimálního množství pro vlastní potřebu), žvýkacího tabáku a imitací výrobků tabákového průmyslu, alkoholu (pouze 1 l destilátu), zbraní (včetně např. vystřelovacích nožů), petard, kopií publikací, videokazet, kompaktních disků a dalších výrobků podléhajících cenzuře a zákonům na ochranu duševního vlastnictví. 
  • Za držení a převážení drog se ukládají vysoké tresty. Trestem smrti se trestají osoby, u nichž se nalezne více než 500 g hašiše nebo 15 g heroinu nebo úměrné množství jiných drog. Soud nemá možnost uložit trest mírnější. 
  • Osoby, které do Singapuru přicestují na dobu delší než 48 hod (ne z Malajsie), mohou do země bezcelně dovézt pro svou osobní potřebu: 1 litr tvrdého alkoholu, 1 litr vína, 1 litr piva. 
  • Jakýkoli alkohol zakoupený na asijských letištích je při přestupu v zemích Schengenského prostoru zabavován!!! 

Turisticky zajímavé oblasti

Koloniální čtvrť

Koloniální čtvrť je srdcem území, které kdysi bývalo centrem koloniálního života a moci v Singapuru. K nejzajímavějším pamětihodnostem patří proslulý Hotel Raffles, budova Parlamentu, Viktoriina koncertní síň a divadlo a Nejvyšší soud, vybudovaný v neoklasickém stylu.

Nedaleko odtud se nachází několik muzeí – Muzeum asijské civilizace, Singapurské umělecké muzeum a starobylé Národní muzeum na Stamford Road,, které nabízí velké množství převážně čínských kulturních pokladů – bohaté sbírky čínského porcelánu, nefritu, růžového dřeva, nábytku vykládaného perletí, gongů, bubnů a stříbrných předmětů. Jsou zde zastoupena i malajsijská a indonéská umění a nachází se zde dokumentace o životě sira Stamforda Rafflese.

Čínská čtvrť

Čínská čtvrť je místem mnoha čínských chrámů. K nejznámějším patří chrám Leon San See na Race Course Road, zasvěcený bohyni milosrdenství a chrám Thein Hock Keng na ulici Ayer z roku 1839, zasvěcený bohyni moře. Vedle čínských chrámů zde však najdeme i nejstarší hinduistický chrám na ostrově -  svatyni Sri Mariamman, založenou prakticky se Singapurem samotným na začátku 19. století. Uvnitř bohatě zdobené jihoindické věže se nachází bohyně, které je chrám zasvěcen. Věrnost si vydobyla svým léčením neštovic a cholery, které zde byly rozšířeny v době vzniku kolonie. Hned vedle stojí mešita Thulia.

Malá Indie je soustředěna kolem Serangoon Road. Kromě velkého množství obchodů se zde nachází indické restaurace a chrámy. Jeden z nejzajímavějších je  chrám Sri Veeramakaliamman zasvěcený bohyni Kálí. Byl postaven v 80. letech 19. století. Zde můžete pozorovat  Bráhmany při bohoslužbách. Chrám Thandayuthapani na Tank Road je dějištěm každoroční největší hinduistické slavnosti Thaipusam – oddaní stoupenci při slavnosti vyjadřují víru probodávání svých těl kovovými hroty.

Arabská čtvrť

Arabská čtvrť se svými vůněmi má mnoho z atmosféry bazaru na Středním východě. Obchůdky soustředěné v okolí Sultánovy mešity a North Bridge Road nabízejí především  hedvábí, indonéskou batiku, proutěné zboží a šperky. Hodiny v této nejvyšší mešitě v Singapuru ukazují čas v Mekce. Na blízké Arab Street za vodním kanálem se nachází Trh zlodějů. Je zde otevřeno pouze odpoledne. Předměty, mezi nimiž se nacházejí také šperky a imitace značkového oblečení, jsou zčásti kradené. Při nakupování pozor na kapesní zloděje.

Určitě byste si  neměli nechat ujít Downtown s největší koncentrací mrakodrapů mezi ulicemi Robinson a Cecil, procházku po nábřeží řeky ulicemi Boat Quay a Clark Quay, kde můžete nastoupit na vyhlídkovou loď a obdivovat krásy města z vodní hladiny, obrovský přístav Marina Bay či obchodní a finanční centrum města v okolí Raffles square. Milovníkům nakupování jistě neuniknou obrovská nákupní střediska podél ulice Orchard.

Sentosa

Dalším velkým lákadlem je Sentosa, singapurský zábavní ostrov, na který se dostanete autobusem, lodí nebo vyhlídkovou lanovkou. Jednou z jeho hlavních atrakcí je večerní laserová a vodní show „Rise of the Merlion“. Hlavní roli v ní hraje 37 metrů vysoká socha Merliona, sloužící zároveň přes den i jako rozhledna (můžete si vybrat, jestli se na Singapur dívat z jeho hřívy nebo z tlamy). Půlhodinový příběh je lasery promítán přímo na vodní clonu Fontánové zahrady a vrcholí utišením bouře zelenými paprsky vytrysklými z Merlionových očí. Můžete zde také navštívit největší asijský podmořský svět či svět rozmanitých asijských kultur nebo se na závěr vykoupat na místních plážích.

Zahrady a rezervace

Těm z vás, kteří budou znaveni rušným velkoměstem můžeme doporučit návštěvu početných singapurských zahrad.

Botanická zahrada skýtá příjemnou estetickou podívanou a nádhernou sbírku orchidejí. Dále se zde nachází i hezká sbírka palem, stromů cannonball – s plody připomínajícími dělové koule, salámovníků  a jsou zde k vidění labutě na jezeře  pokrytém liliemi.

Jurongský park na Juan Ching Road nabízí  konfrontaci japonských  a čínských zahrad.

Zahrady tygřího balzámu se nacházejí 10 km západně od města Singapur na Pasir Pajang Road a nabízejí čínský tematický park vhodný obzvláště pro děti, stejně jako Zoologická zahrada, jejíž největší atrakcí je vzkvétající orangutaní kolonie. Vedle můžete navštívit Noční safari, které je otevřené jen od 19:30 do půlnoci a kde při okružní jízdě vláčkem můžete spatřit noční zvířata.

Bukit Timah Nature Reserve – přírodní rezervace na sever od města je největší území s primárním deštným pralesem v Singapuru. V parku se nachází přes 800 druhů rostlin včetně obřích stromů, kapradin a divokých květin. Také zde můžete vidět dlouhoocasé makaky a lemury.