ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Jižní Vietnam na kole

Jižní Vietnam na kole

Slávek Suldovský, 10. květen 2011

Vietnam je všeobecně znám spíše jako místo starého válečného konfliktu, jako země porostlá džunglí a jako mateřská vlast mnoha našich spoluobčanů. Abychom zemi poznali blíže, pokusili jsme se do ní nahlédnout ze sedla kola a zjistit, jaká ve skutečnosti je. Rozhodli jsme se projet její jižní část a poznání je to v mnohém překvapující, ale každopádně velmi příjemné.

Vnitrozemská část je tvořena hornatou oblastí nazývanou Jižní Vysočina. Kromě oku lahodících přírodních scenerií se zde seznámíme se zemědělci produkujícími kaučuk, kávu, spousty druhů zeleniny a tropického ovoce, rýži a dokonce i hedvábí. Mimo zemědělských ploch se zde nacházejí porosty původní džungle i s jejími původními obyvateli a v horách se rozprostírá několik větších jezer obklopených rybářskými vesnicemi. Lidé jsou tu všude neuvěřitelně přátelští a i při neznalosti jazyka se relativně snadno domluvíte. Stoprocentně tu platí heslo: „Když se chce, tak to jde!“

Pestrost přírodní a etnografickou doplňuje i pestrost klimatická. Horko a vlhko v nižších oblastech střídá příjemný chládek v nejvyšších partiích Jižní Vysočiny a to s sebou přináší i jiné formy obživy. Mimo jiné se zde pěstuje i vinná réva a produkuje se místní vynikající víno, jemuž dali základ francouzští osadníci v 19. století.

Pobřežní pás je jakoby jiná země. Profil je méně kopcovitý (i když zdaleka ne rovinatý), biotop se střídá od pouštních dun přes pobřežní lesy až po bažiny a mangrovové porosty. Většina obyvatel se věnuje rybolovu a také se zde rozvíjí turistický ruch, i když naštěstí zatím jen místně. Mnohakilometrové písečné pláže střídají nepřístupné strmé útesy a na každém vhodném místě ke kotvení vyrostly rybářské vesnice nebo dokonce přístavy s vlastní flotilou. Rybářské lodě patří k tomu nejkrásnějšímu a barevně nejveselejšímu, co zde můžeme vidět. Živý přístavní ruch a související trh je pastvou nejen pro oči, ale zejména pro fotoaparáty. Bohaté pobřežní vody poskytují obyvatelům i návštěvníkům nekonečné množství lahůdek za ceny (pro Evropana) více než nízké.

Samostatnou kapitolou cesty je delta řeky Mekong. Tento veletok putující z Tibetu přes šest zemí se na obrovské ploše vlévá svými devíti hlavními rameny do Jihočínského moře. Celá oblast je nadále protkána sítí kanálů, sloužících jako dopravní cesty přepravující obyvatele a zemědělské produkty pěstované na většině území delty. Pověstnými jsou „plovoucí trhy“, na kterých se veškeré zboží prodává nebo směňuje přímo z lodí.

A celkový dojem z Vietnamu? Jen ten nejlepší! Krásná pestrá země, která nám poskytla nové gurmánské zkušenostmi a silné zážitky z vnitrozemské i pobřežní oblasti.