Peru – země tajemnější než hrad v Karpatech.
Dovolená v Peru může být pěkně tajemná: opuštěné město Machu Picchu, záhadné obrazce u města Nazca nebo mystické památky, které v okolí Cusca zanechali Inkové. Jestliže máte rádi tajemno a chcete zažít větší vzrušení než při očekávání toho, kdy se v koblize konečně zakousnete i do náplně, vydejte se do Peru.
Navštivte jezero na střeše Ameriky
Ačkoliv se to na první pohled nezdá, Peru patří, co do rozlohy, mezi dvacet největších zemí světa. Najdeme v něm také jezero Titicaca – největší vysokohorské jezero, na němž fungují pravidelné lodní linky. To se nikde jinde na světě ve výšce přes 3800 metrů nad mořem neděje. Chcete poznat Peru a jeho další „nej“? Vydejte se tam s námi!
Geografické informace
Název oficiální: Peruánská republika (República del Perú)
Rozloha:
- 1 285 215,6 km2 (27. místo na světě)
Počet obyvatel:
- 29 460 700 obyvatel (2010)
- Hustota zalidnění: cca 21,8 obyv./ km2 (2010)
Státoprávní uspořádání:
- Peru je podle ústavy z roku 1979 republika s prezidentským systémem.
- Je rozděleno na:
- 24 regionů + zvláštní region Callao
- 195 provincií
- 1 833 okresů
- Hlava státu: Alan GARCIA Perez (2011)
- Předseda vlády: Alan GARCIA Perez (2011)
- Členství: OSN (Organizace spojených národů), ALADI (Latinskoamerické integrační společenství), APEC (Asijsko - pacifické hospodářské společenství), SELA (Latinskoamerický hospodářský systém)
Hlavní město:
- Lima (7 605 742 obyvatel) je přístavní město, které se nachází zhruba v polovině pobřeží u Tichého oceánu. Město bylo založeno 1535 španělským conquistadorem Franciscem Pizarrem. Lima nabízí pohled na jihoamerickou i evropskou kulturu zároveň, především pak kombinace těchto kultur. V roce 1746 postihlo Limu obrovské zemětřesení a většina města byla zničena.
- Dnes ve městě najdete nespočet muzeí, kostelů, koloniálních budov a památníků například:
- Plaza de Armas – jedno z nejznámějších náměstí.
- Cabildo – krásná městská radnice.
- Plaza San Martín – náměstí nesoucí jméno zakladatele Peru.
- Museum of the Nation – majestátné muzeum, ve kterém mohou návštěvníci vidět památky z historie Peru a Limy, mnoho artefaktů a především pak dokumentů popisujících stav země po jednotlivá historická období.
- Plaza Mayor of Lima – absolutní centrum a i duše města. Nachází se v historickém jádru Limy, kde najdete i Vládní palác, Arcibiskupský palác, Limskou katedrálu a další.
- Justiční palác (Palacio de Justicia) – monumentální budova, která je sídlem Nejvyššího soudu.
- Městské zdi – byly vybudovány v době, kdy bylo Peru místokrálovstvím; nejen na ochranu země a města je nechal vystavět místokrál Melchor de Navarra y Rocafull.
Nejvýznamnější města:
- Arequipa (749 291 obyv.)
- Trujillo (682 834 obyv.)
- Chiclayo (524 442 obyv.)
- Iquitos (370 962 obyv.)
- Piura (377 496 obyv.)
- Cusco (348 935 obyv.).
Jazyk:
- Úřední jazyk: španělština
- Ostatní jazyky: quechua a aymara
- Dalšími používanými jazyky jsou angličtina a amazonské jazyky jivaro, peba-yagua, huitoto, pano, tacana, zaparo, cahuapana, catuquinea-tucano, shimacu, arawuakan, tupic guarani
Národnostní složení:
- Peruánské občanství má cca 98 % obyvatelstva
- V pohraničních oblastech žijí Ekvádorci, Bolívijci a Brazilci.
- 70 % obyvatelstva Peru jsou potomci původního indiánského obyvatelstva, ostatní jsou běloši a míšenci původního obyvatelstva s bělochy a černochy.
Náboženství:
- 81,3 % římsko-katolické
- 12,5 % protestantské.
Přírodní poměry:
- Peru se rozkládá na západním pobřeží Jižní Ameriky po obou stranách And a je omýváno Tichým oceánem. Na západě se nachází poušť Atacama, kde je mnoho velkých písečných dun. Z Peruánských And protéká pouští asi 50 řek. Mezi nejdelší řeky patří Maraňon a Ucayali. Nejvyšší horou And je Huascarán. Kordillery, které mají dosud činné sopky a seismickou aktivitu, jsou rozděleny vysoko položenou náhorní planinou, na níž je i největší jezero Jižní Ameriky Titicaca. Na východě se nachází Amazonská nížina, která zabírá 62 % území státu.
- V Jižní Americe je Peru třetí největší stát, větší už je pouze Argentina a Brazílie
- Podnebí
V Peru můžete narazit na podnebí dusných tropů až po sněhem pokryté vrcholky hor s řídkým vzduchem. Střídání ročních období se projevuje spíše různým množstvím srážek než střídáním teploty. Pobřeží a západní svahy And patří k nejsušším oblastem. Průměrná teplota v Limě je 20 stupňů. Na náhorních plošinách je podnebí mírné se sezónními srážkami. Nejvyšší partie hor patří do chladného sněžného pásma. V tropických pralesech na východě země je podnebí teplé a vlhké s velkým množstvím srážek - Využití plochy: 3 % orná půda, 21 % pastviny, 66 % lesy, 10 % ostatní
- Nejvyšší bod: Nevado Huascaran 6 768 m. n. m.
- Nejnižší bod: Tichý oceán 0 m. n. m.
- Nejdelší řeka: Amozonka (7 025 km)
- Klima: tropický pás
Hospodářství:
- Hospodářství v Peru je silně závislé na těžbě a vývozu nerostů. Nejdůležitějšími odvětvími peruánského hospodářství je těžba, rybolov a zemědělství. Peru je na světě druhé v produkci stříbra a páté na světě v produkci zlata. Díky poloze a Humboltovu proudu jsou peruánské vody bohaté na ryby. Problémem je velké zadlužení v zahraničí. Peru není hospodářsky silná země a všechny tyto problémy způsobují velkou chudobu obyvatelstva.
- Pěstování: kukuřice, rýže, brambory, maniok, cukrová třtina, luštěniny, káva, kakao, citrusy, zelenina, ovoce, ananasy, bavlna
- Chov dobytka: skot, ovce, prasata, drůbež, lamy
- Těžba: ropa, zemní plyn, železná ruda, olovo, wolfram, měď, zinek, zlato, stříbro
- Vývoz: ryby, měď, zinek, zlato, ropa, káva, cukr, bavlna
- Dovoz: stroje, dopravní prostředky, potraviny, železo a ocel, chemikálie, léky
Praktické informace
Cestovní doklady a víza:
- Peruánská vláda rozhodla již v roce 2003 o jednostranném zrušení vízové povinnosti pro občany ČR cestující do Peru za účelem turistiky. Při turistických cestách do Peru tudíž není vyžadováno vízum.
- Původní délka povoleného bezvízového pobytu v Peru je 183 dnů (6 měsíců). Nicméně konkrétní délku pobytu stanoví při vstupu vždy na hraničním přechodu imigrační úředník, který může požadovat předložení dokladů potvrzujících zajištění plánovaného pobytu v Peru a návratu ze země (letenka, finanční zajištění, rezervace ubytování atd.). Neexistuje omezení pro počet vstupů. Bezvízový pobyt nelze prodloužit.
- Ke vstupu na území Peru je potřebný cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců. Doporučuje se mít s sebou kopii cestovního pasu pro případ ztráty.
České zastupitelské úřady:
Měna:
- Měna:nuevo sol (PEN)
- Přepočet kurzu k 7/2011:
1 PEN (peruánský nuevo sol) = 6.116 CZK (česká koruna) - Kurzovní lístek ČNB
- Banky jsou většinou otevřeny od pondělí do pátku od 9.00 do 17.00. Měnit peníze lze i v hotelích a v malých pouličních směnárnách. Neměňte peníze na ulici, kursy se neliší a vyhnete se nebezpečí falešných bankovek. Směnárny a banky přijmou k výměně za soly bez problémů také Euro. Pro placení mimo velká města doporučujeme větší množství USD bankovek nižších hodnot.
Důležitá telefonní čísla:
- Policie 105
- Hasiči 116
- První pomoc 115
- Červený kříž 470 0606
- Lékařská pomoc 24 hod. 225 4040
- Turistická policie: 460 10 60
- Dopravní policie: 324 83 81
- Internetová doména: .pe
- Telefonní předvolba: +51
Posun času:
- V Peru platí GMT mínus 5 hodin, tedy proti ČR minus 6 hodin, v době letního času minus 7 hodin (Peru nezavádí letní čas).
Spojení s ČR:
- Internet
Internetové kavárny se rychle rozšířily a jsou prakticky všude. Ve městech jich bývá i několik v jediné ulici, obvyklá cena je 1 sol za 60 minut. Většina kvalitních hotelů má internet k dispozici pro své hosty, běžně je 15 min za 0,5 USD, výjimečně zdarma. - Pošta:
Známka do Evropy stojí 6 solů a nejlepší je koupit je zároveň s pohledy, protože ne všude mají na jejich prodej licenci. Pošty i poštovní schránky existují, ale pohodlné, rychlé a spolehlivé je odeslání pohledů prostřednictvím hotelové recepce. Do ČR jde pošta obvykle 14 dní. - Telefonování:
Mobilní operátoři v Peru fungují na frekvenci 1900 MHz, je třeba mít třípásmový mobil. Eurotel a O2 mají v Peru smluvního partnera, Vodafone dosud ne. Problémem zůstává hustota pokrytí signálem, který je v podstatě jen ve městech. Před cestou si ověřte, zda máte aktivován roaming a informujte se na ceny podle vámi používaného tarifu.
Bezpečnost:
- Pokud se týče bezpečnostních poměrů, Peru je považováno za zemi, ve které je vhodné dbát zvýšené opatrnosti.
- Hlavními bezpečnostními zásadami jsou: necestovat v noci, po setmění vycházet jen s minimální hotovostí, zavazadla ponechávat na bezpečném místě a dát přednost jednoduchému neokázalému oblečení.
Stravování:
- Jídlo v mezinárodních hotelích je chutné a zdravotně nezávadné, speciality na místních tržištích však ochutnávejte s rozmyslem, zejména s ohledem na dostatečnou tepelnou úpravu a konkrétní hygienické podmínky.
- Na horách převládají jídla z masa a brambor, na pobřeží ryby a dary moře, v pralese banány, yamy (sladké brambory), rýže a ryby.
- Doporučujeme nezapomínat na několik následujících rad:
- Pijte jen balenou vodu. Pokud to nejde, upravte ji chemicky nebo převařte.
- Nenechávejte si dávat do nápojů led. Nevíte, z jaké vody byl udělán.
- Dbejte na to, aby byly potraviny důkladně tepelně upraveny.
- Vyvarujte se pokrmům s majonézou, smetanou, jogurtem apod.
- Konzumujte jen balenou zmrzlinu, nejlépe světových značek (např. Algida).
- Dbejte na to, aby bylo ovoce a zelenina opláchnuté pitnou vodou.
Očkování:
- Při cestách do Peru není povinné se nechat očkovat proti žluté zimnici. Pro návštěvu pralesních oblastí Peru, které budou dlouhodobějšího charakteru, je však vhodné být proti žluté zimnici očkován a zajistit si také další doporučená očkování jako např. očkování proti žloutence a břišnímu tyfu.
- Po ruce je dobré mít také repelent či odpuzovač komárů. Je třeba se mít na pozoru před onemocněním horečkou dengue, které způsobuje štípnutí infikovaným komárem. Proti této nemoci neexistuje očkování, platí pouze prevence.
Jízda na silnicích:
Elektřina:
- Soustava 220 V / 60 Hz.
- V hotelích vyšší kategorie jsou evropské dvoukolíkové zásuvky, ale běžné jsou rovněž zásuvky na dva ploché hroty. Neuděláte chybu, když přibalíte adaptér
Fotografování a filmování:
- Fotografování vojenských a strategických cílů (letiště, nádraží) je přísně zakázáno.
- Pokud budete chtít fotografovat místní obyvatele, dosud oblékaných v tradičních krojích, vždy se předem zeptejte na svolení, mimika je dosti srozumitelná i přes jazykovou bariéru. Za souhlas se očekává mince nebo malý suvenýr.
Celní předpisy:
- V Peru platí obvyklá dovozní omezení pro cestovatele s tím, že je zakázáno dovážet potraviny v surovém stavu, více než 200 ks cigaret, 1 litr alkoholických nápojů, pochopitelně drogy.
- V případě peněz je možné bez registrace přivézt obnos do výše 10 tisíc USD.
- Pro dovoz i vývoz zvířat a rostlin platí mezinárodní předpisy. Není povoleno vyvážet žádné živočichy odchycené ve volné přírodě.
Turisticky zajímavé informace
Machu Picchu (kečuánsky Machu Pikchu – Starý vrch)
Machu Picchu jsou ruiny inckého města v peruánských Andách. Nacházejí se na horském sedle v nadmořské výšce 2430 m n. m. Město bylo z nevysvětlených důvodů opuštěno a zcela zchátralo a pro zbytek světa upadlo v zapomnění. Ruiny objevil 24. července 1911 americký archeolog Hiram Bingham. Od svého objevení se město stalo významnou turistickou atrakcí Peru i celé Jižní Ameriky.
Jezero Titicaca a ostrov Slunce
Jezero Titicaca leží v srdci Antiplan na severozápad od La Paz, na hranicích mezi Peru a Bolívií. Nachází se ve výšce 3820 metrů nad mořem. Je jedno z nejvýše položených a přístupných jezer světa. Jezero pokrývá plochu přes 9000 km² a je druhé největší jezero v Jižní Americe. V jezeru se nachází několik ostrovů. Jedním z nich je Ostrov Slunce (Isla del Sol). Je to místo, kde se podle legendy na čas usídlili bohové, aby zde založili dynastii Inků a přinesli vědění Aymarům, kmenu žijícím na pobřeží. Přírodní zvláštností jezera jsou i plovoucí ostrovy Islas Uros, obývané asi třemi tisíci domorodci.
Planina Nazca
Planina Nazca se nachází ve vyprahlé peruánské pláni, asi 400 km jižně od Limy. Geoglyfy pokrývají asi 450 km². Doba vytvoření se uvádí mezi období 500 př.nl a 500 n. l.. Planina a její obrazce patří mezi největší záhady archeologie. Udivující je množství, charakter, velikost a preciznost provedení. Geoglyfy zobrazují živé bytosti, stylizované rostliny a imaginární bytosti, stejně jako geometrické obrazce několik kilometrů rozlehlé. (Negativní geoglyf je vytvořen odstraněním přírodního materiálu v krajině tak, aby se odkryl odlišný podklad ležící vespod.)
Památky UNESCO:
- Cuzco
Staré město Inků, na jehož ruinách Španělé postavili barokní kostely a paláce. - Machu Picchu
Ztracené město Inků uprostřed horského tropického lesa.
- Chavín de Huántar
Archeologické naleziště, kdysi ceremoniální místo civilizace Chavín z období 1500-300 př. n. l. - Národní park Huascaran
Vysokohorský národní park.
- Archeologické naleziště Chan Chan
Rozvaliny největšího z předkolumbovských měst.
- Národní park Manu
Národní park v oblasti tropických lesů se zvedá z nadmořské výšky 150 m až do 4 200 m nad mořem. - Historické centrum Limy
Historické centrum a klášter San Francisco de Lima. - Národní park Rio Abiseo
Národní park chrání faunu a flóru tropických lesů a zahrnuje také archeologická naleziště starých kultur. - Geoglyfy na planině Nazca a Pampas de Jumana
Obrazce na aridní pobřežní planině jsou z období 500 př. n. l. až 500 n. l. - Arequipa
Ve městě Arequipa se prolínají evropské a původní stavební techniky.