ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Treking na Kapverdách

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
20. 11. – 3. 12. 202414 dní48562410
24. 11. – 7. 12. 202414 dní48562420

Na co se můžete těšit?

  • 8denní pěší přechod ostrova Santo Antão
  • Vulkanická pohoří, skalní útvary, rázovité vesnice
  • Začátek a závěr cesty na mořských plážích a na ostrově São Vicente
  • Túry nalehko, noclehy pod střechou

Popis

Osm dní na pěší přechod ostrova, který je dlouhý ani ne 50 kilometrů, se může zdát přehnaně mnoho, ale na cestě nás čekají strmé svahy hor a hluboká údolí, velká denní převýšení, neustálá prudká stoupání a klesání. Velká část trasy přitom povede po tradičních dlážděných cestách, které tvoří síť stezek mezi horskými vesnicemi a které jsou obdivuhodným stavitelským výkonem předchozích generací. Divoký rozeklaný reliéf a výjimečná krása krajiny dělá z ostrova zatím nedoceněný trekařský ráj. Kontrast mezi pouštní vulkanickou krajinou západní části ostrova a zelenými údolími východu s bujnou tropickou vegetací může být sotva větší. Čekají nás horské usedlosti a rybářské vesničky, stezky vedené po uzounkých hřebenech i vestavěné do skal těsně nad hučícím oceánem, také pečlivě vybudovaná terasovitá políčka v příkrých svazích. Voda vedená v levádách zavlažuje pole s cukrovou třtinou, kávovníky, banánovníky či pomerančovníky. Santo Antão je skoupé na dobré příležitosti ke koupání, což ho zachraňuje před masovou turistikou, ale v prvních i posledních dnech zájezdu si cestu do mořských vln najdeme.
Kapverdy jsou nejzápadnější výspa afrického kontinentu, osídlená původně Portugalci a využívaná jako zastávka při cestách přes Atlantik a jako místo lukrativního trhu s otroky. Ostrovy Zeleného mysu (Cabo Verde) zůstaly i dnes na půl cesty mezi Afrikou a Evropou, zdejší lidé jsou nám svou mentalitou blíže, než je tomu ve většině afrických zemí.

Program

1.–2. den

Odlet z Prahy, přílet na ostrov São Vicente a odpoledne plavba trajektem na ostrov Santo Antão; ubytování v hotelu v Porto Novo.

3. den

Přejezd vyprahlou krajinou jižních horských úpatí a pěší sestup do Tarrafal de Monte Trigo, do oázy zeleně v zálivu s plážemi černého písku. Koupání, výlet rybářskými loděmi podél pobřeží či pobřežní trek pod nejvyšší horou ostrova.

4. den

Výstup na nejvyšší vrchol ostrova vulkán Tope de Coroa (1980 m) – odlehlou a izolovanou horu, která vévodí rozlehlé měsíční krajině s lávovými poli. Sestup z vulkanické náhorní planiny po nejkrásněji vedené horské dlážděné cestě Kapverdských ostrovů na dno údolí k vesnicím a oázám zeleně.

5. den

Po stezce pro muly mezi dvěma horskými údolími, která vede mezi bizarními bazaltovými skalními jehlami a kde svahy vulkanických hřbetů tvarují terasovitá políčka. Volné odpoledne v úrodném údolí vesnice Alto Mira se závlahovým zemědělstvím.

6. den

Výstup horskou stezkou na Salto Preto s horským porostem eukalyptů a borovic; dále pokračujeme náhorní planinou v centrální části ostrova.

7. den

Sestup z vysočiny po hřbetu mezi hluboce zaříznutými zelenými údolími s terasovým zemědělstvím – blížíme se vlhčí a zelené části ostrova. Nocleh v Chã d Igreja, odlehlé vesnici s bílým kostelíkem, kokosovými palmami a výhledem na věnec horských hřbetů.

8. den

Pobřežní dlážděnou stezkou vysekanou do skalních stěn s výhledy na oceán – procházíme jedněmi z nejmalebnějších vesnic na Santo Antão, posazených ve strmých úbočích padajících do moře. Nocleh v Ponto do Sol, kdysi vzkvétajícím přístavu severního pobřeží ostrova.

9. den

Jsme na severovýchodní úrodné straně ostrova: ranní transfer do Ribeira da Torre, jednoho z nejzelenějších údolí ostrova, odkud pochází velká část produkce banánů. Stoupáme působivým vulkanickým kotlem na zalesněné centrální hřebeny a ke kráteru Cova, odkud se opět spustíme do horní části sousedního údolí Paul s políčky kávy, cukrové třtiny, pomerančů, guavy a banánů. Nocleh v guesthousu vysoko v údolí s nádhernými výhledy.

10. den

Volné dopoledne: možný pěší okruh údolím či fakultativní návštěva jedné z výroben grogue, místní pálenky připravované z cukrové třtiny. Odpoledne vystoupáme k nejvyššímu vrcholu východní části ostrova Pico da Cruz, často ukrytému v mlhách – cestou vřesoviště a lesy s řadou endemitů. Nocleh v malé vesnici uprostřed borovicových lesů.

11. den

Výstup na Pico da Cruz (1595 m) – ranní panoramatický výhled na ostrovy Santo Antão a São Vicente. Sestupujeme vyhlídkovou hřebenovkou k východnímu výběžku ostrova – se stálými výhledy na oceán se cesta vine mezi usedlostmi a políčky cukrové třtiny. Nocleh v hotelu ve Vila das Pombas.

12. den

Dopoledne túra k nejvyššímu vodopádu Kapverdských ostrovů, nebo odpočinek u moře. Odpoledne na závěr absolvujeme přejezd slavné Rua de Corda – staré silnice spojující jižní a severní pobřeží ostrova a vedené po úzkých hřbetech a ve skalních stěnách rozeklaných centrálních hřebenů. Podvečerní plavba trajektem do města Mindelo na São Vicente – seznámení s "kulturním hlavním městem" Kapverdských ostrovů.

13.–14. den

Mindelo: čas před odletem strávíme v tomto přístavu s malými náměstíčky a barevnými historickými domy. Zbyde-li čas, vyrazíme i na jednu z pláží pouštního ostrova São Vicente. Odlet přes Lisabon do Prahy.

Podmínky