Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Nerozhoduje,
Speciální nabídka
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Rozšířené hledání Zjednodušené hledání

Gruzie – Vysokým Kavkazem v terénních autech

Termíny zájezdu

TermínPočet dníAktuální cenaObj. číslo
1. 9. – 18. 9. 202218 dní-4%57 504 Kč59 900 Kč48260210
Základní cena -4%57 504 Kč59 900 KčFirst-minute sleva do 1.3.2022.
2. 9. – 19. 9. 202118 dní48260110

Na co se můžete těšit?

  • Čtyřmi horskými oblastmi: Thušsko, Chevsursko, Kazbek, Svanetie
  • V terénních autech horskými cestami a přes vysoká sedla
  • Pěšky nejkrásnějšími stezkami gruzínského Vysokého Kavkazu
  • Horské kostelíky, pohanské svatyně a katedrály v podhůří
  • Pěší túry na lehko, noclehy pod střechou 

Popis

Vydáme se do nejatraktivnějších částí gruzínského Vysokého Kavkazu. Během dvou a půl týdne návštěvíme čtyři horské oblasti, čas bude i na návštěvu podhorských katedrál severní Gruzie a na závěrečnou koupel v Černém moři. Každé z navštívených pohoří má bohatou historii a osobitou, stále živou tradiční kulturu. Thušsko s desítkami dochovaných i rozpadajících se pevnostních věží a více než stovkou pohanských svatyní. Chevsursko s nejzachovalejší pevnostní vesnicí a nejživějšími pohanskými rituály. Kraj pod Kazbekem - Khevi (doslova přeloženo Soutěska), kterým po staletí vedla obchodní a vojenská cesta spojující sever a jih Kavkazu. A nejkrásnější kus Gruzie - Svanetie s pětitisícovkami, ledovci a desítkami horských kostelíků, které byly (a některé stále jsou) pokladnicemi středověkého umění s ikonami a bohatou freskovou výzdobou. V podhůří se vydáme i po méně obvyklých cestách a kromě "povinných" zastávek se podíváme i na místa zřídkakdy navštěvovaná.

Zájezd je svým charakterem na půl cestě mezi turistickým a poznávacím zájezdem, větší váhu v programu však má pěší turistika. Plně využijeme výhod vlastní dopravy terénními vozy, v autech se převezeme přes tři sedla převyšují 2500 m  (dvě z nich jsou sjízdná jen několik měsíců v roce) do izolovaných horských oblastí, další dvě sedla (jedno z nich vysoké 3300 m) zdoláme na pěších túrách. Pohybovat se budeme pod dvěmi pětitisícovkami – Kazbegem (5033 m) a nejvyšší horou Gruzie Šchara (5193 m). Dostaneme se do srdce kavkazských hor a tomu bude odpovídat i místy velmi jednodušší ubytování v horských rodinných penziónech. Pěšky pak budeme absolvovat ty nejkrásnější úseky horských tras, jdeme vždy nalehko, zavazadla nám vezou auta. Zařazené horské túry jsou technicky nenáročné, obstojná fyzická kondice se však předpokládá.

Program

1.–2. den

Letecky Praha – Tbilisi, ubytování, celodenní prohlídka města, považovaného za nejkrásnější metropoli Zakavkazska.

3.–6. den

Thušsko – do hor vinařskou provincií Kacheti. Centrum oblasti město Telavi s elegantním palácem prozrazujícím perský vliv. Donedávna největší sakrální stavba v zemi – monumentální katedrála Alaverdi z 11.století. Pokračujeme do Thušska - nejizolovanější oblasti Gruzie, do které vede cesta jen přes nejvyšší sjízdné horské sedlo na Kavkaze (2920 m). Začneme túrou po centrálním hřebenu a  po trasách vedených vysoko nad údolími i podél řek dorazíme  do vesnic pevnostních věží a pohanských svatyní Dartlo, Parsma a Girevi. Vrátíme se do střediska Omalo s pevností Keselo, přejedeme zpět do Kachetie a navštívíme kachetské vinařství a ochutnáme místní vína.

7.–9. den

Chevsursko – Kachetii opustíme po lesních cestách a hluboko uprostřed lesů se zastavíme v opuštěném klášteru Kvetera, cestou do horního Chevsurska pak u nejdůležitějších pohanských chevsurských svatyň. Poté přes sedlo Datvisdžvari (2680 m) dorazíme do Šatili – nejdochovalejší vesnice a pevnosti. Pěšky vystoupáme hluboko zaříznutými údolími přes Mutso, Ardoti a Chachabo k horskému sedlu, odkud už uvidíme náš další cíl: horu Kazbek (5030 m).

10.–11. den

Oblast Kazbeku – dlouhý celodenní přechod přes sedlo Roška (3300 m) pod monumentální Kazbek. Následující ráno výstup k nádherně položenému kostelíku Cminda Sameba. Projedeme dramatickou Darialskou soutěskou až k hranicím s Ruskem a projdeme si údolí Truso. Poté se vydáme na jih po staré vojenské silnici a hřeben Kavkazu zde překonáme už v sedle ve výšce 2370 m. Pokračujeme přes horské středisko Gudauri a pevnostní katedrálu Ananuri do městečka Mccheta.

12.–13. den

Katedrály v podhůří a vodopády oblasti Martvili – bývalé hlavní město Mccheta  s nejvýznamnější katedrálou v zemi. Stavíme se u bizarního památníku – Stalinova rodného domku v Gori. Čeká nás i Kutaisi - "druhé hlavní město" Gruzie se zrekonstruovaným centrem a věncem starobylých katedrál, nejznámější z nich je klášter Gelati . Hluboko v lesích se budeme mít možnost vykoupat pod vodopády v oblasti Martvili. Horskou silnicí údolím řeky Inguri dorazíme do Horní Svanetie.

14.–16. den

Svanetie – vyjedeme za jedinečnými výhledy k jezerům Koruldi (2740 m), navážeme pěším přechodem ve svahu pod nejkrásnější horou Kavkazu - Ušbou (4710 m). Navštívíme svanské kostelíky z 10.-13.století s bohatou freskovou výzdobou, svanskou věž a starý svanský dům v Mestii. Projdeme se mezi vesnicemi komunity Ušguli  (2150 m) s desítkami obranných věží a pod nejvyšší horu Gruzie Šchara (5193 m). Celodenní přechod Svanetského hřebene  s výhledy na panorama hlavního kavkazského hřbetu

17.–18. den

Přejezd do přístavu a letoviska Batumi, procházka slavnou botanickou zahradou, nebo koupání na březích Černého moře, letecky zpět do Prahy.

Podmínky