ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Severní Makedonie, Albánie a Řecko

Za dramatickou přírodou i historií Balkánu
poznávací zájezdyturistické zájezdy1 nenáročný program★★★ chci cestovat pohodlně

Litujeme, tento zájezd již není v nabídce

Zobrazit podobnou dovolenou: Albánie, Řecko, Severní Makedonie

Na co se můžete těšit?

  • Ochridské jezero a jeho okolí v Makedonii
  • Starobylá města Gjirokastra a Korča v Albánii
  • Nejhlubší evropský kaňon Vikos v Řecku
  • Delfy  – proslulá antická věštírna nad Korintským zálivem

Popis

Oblasti jižní Makedonie, severního Řecka a přilehlé části Albánie měly sice v posledních desítkách let odlišný vývoj, ale v předchozích staletích často sdílely společnou historii i kulturu. Dělicí administrativní hranice byly narýsovány vlastně teprve nedávno, ale pro nádhernou horskou přírodu, plnou krasových útvarů, hlubokých kaňonů, vyvěraček a jezer, tyto hranice samozřejmě nikdy neexistovaly.

Nyní máme opět možnost, bez významnějších administrativních omezení, poznat ze zmíněných zemí to nejzajímavější. Zveme vás tedy na pestré balkánské putování v malé mikrobusové skupince, v jehož závěru si najdeme čas i na relaxaci na pláži Korintského zálivu.

Program

1. den

Letecky Praha – Skopje.

2. den

Skopje – metropole Severní Makedonie: historická procházka od staré osmanské zástavby s tržišti, mešitami, hany (zájezdními hostinci) a akvadukty, přes působivou brutalistickou architekturu vystavěnou po ničivém zemětřesení v r. 1963, až po kýčovitou záplavu soch a pseudohistorických budov, které proměnily tvář města v minulé dekádě; přesun západní Makedonií: etnicky pestré město Tetovo s unikátní malovanou mešitou (Šarena Džamija), kratší pěší výlet v pohoří Bistra v NP Mavrovo, podvečerní Ochrid  město spjaté s následovníky Cyrila a Metoděje.

3. den

Kolem Ochridského jezera, nejhlubšího a nejstaršího na Balkánu – cestou rekonstrukce pravěké vesnice v zátoce Kostí, klášter Sv. Nauma (jednoho z žáků Cyrila a Metoděje), založený v r. 905 u pramenů Černého Drinu, kratší výlet v NP Galičica; přejezd do Albánie do města Korča.

4. den

Korča (Korçë) – "albánská Paříž" s nově zrekonstruovaným historickým centrem; přejezd malebnou krajinou řecko-albánského pohraničí s výhledy na pohoří Gramos, přes zapomenutá městečka Erseka (Ersekë) a Leskovik; koupání v termálních pramenech v kaňonu řeky Lengarica (Lengaricës); odpoledne albánská metropole Gjirokastra  (Gjirokastër) – pevnost, původně hrad z 12. stol., dnes vojenské a vězeňské muzeum, rodný dům Envera Hodži.

5. den

Modré oko (Syri i kaltër) – zastávka u nádherné krasové vyvěračky s průzračnou vodou, která tvoří malé jezírko a pramen řeky Bistrica; přejezd do Řecka: pěší výlet kaňonem Vikos (cca 5 km), nejhlubším v Evropě se stěnami vysokými až přes 900 metrů; dramatická horská krajina s pitoreskními kamennými vesničkamiVikos a Papingo.

6. den

NP Vikos-Aoös: pokračování prohlídky jižní části kaňonu, vesnice Monodendri, kde se podíváme do pravoslavného kláštera, vydáme se na nejkrásnější vyhlídku na kaňon Ochia, projdeme si schody do Vradeta – donedávna jedinou přístupovou cestu do této vesnice, kratší výlet kolem starých kamenných mostů na řece Vikos.

7. den

Janina (Ioánina) – centrum geografické a historické oblasti Epiros s památkami na Ali pašu Tepelenského, za jehož "panování" došlo k největšímu rozkvětu města; pro zájemce fakult. výlet na jezerní ostrov Nisi s klášterem sv. Panteleimona (Moni Agiou Pantelimonos), nebo návštěva jedné z nejrozsáhlejších krápníkových jeskyní v Řecku – Perama; přejezd do Kalampaky.

8. den

Kláštery Meteora  – bizarní slepencová krajina s kláštery vystavěnými na skalních homolích; odpolední přejezd ke Korintskému zálivu – cestou zastávka u památníku bitvy u Thermopyl; nocleh u moře.

9. den

Delfy  – návštěva antického města, kde na místě proslulém věštírnou najdeme zachovalé výstavní církevní i světské stavby antické doby, včetně chrámů, lázní a amfiteátru; odpoledne volno u moře.

10. den

Přejezd do Athén – dle časových možností zastávka ve městě; odlet do Prahy.

Podmínky