Menu

Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Speciální nabídka

Datum odjezdu nejdříve:
Datum příjezdu nejpozději:
Zájezdy s datem odjezdu ve vybraném měsíci nebo roce:

UbytováníUbytování

UbytováníStravování

UbytováníDoprava

UbytováníKategorie cestovního komfortu

UbytováníFyzická náročnost (aktivní dovolená)

CenaCena

Vybrané filtry:nic nebylo zvolenozrušit všechny filtry

Gruzie – treking v Thušsku

Termíny zájezdu

TermínPočet dníAktuální cenaObj. číslo
27. 7. – 8. 8. 201913 dní-1%38 511 Kč38 900 Kč48257910

 

Základní cena -1%38 511 Kč38 900 KčFirst-minute sleva do 27.4.2019.

Popis

Thušsko je nejizolovanější horská oblast Gruzie, od centrální části země je odříznutá hřbetem Vysokého Kavkazu. Údolí se tu stáčejí už směrem na sever do muslimského Dagestánu. Z křesťanské Gruzie se do Thušska chodilo přes vysoká horská sedla na jihu. Jedním z nich - sedlem Abano (2920 m.n.m.) vede od 80. let minulého století prašná silnička a udělala tak z něj nejvyšší sjízdné sedlo na Kavkaze. Thušové dnes po většinu roku žijí v podhorských nížinách a do svých starých vesnic plných pevnostních staveb a strážních věží se vracejí jen na pár letních měsíců. V tu dobu ožívají odlehlá horská údolí pohanskými i křesťanskými slavnostmi. Pokřesťanštěné pohanství je tu stále živé a pohanských svatyní je tu po vesnicích rozeseta více než stovka. Na přelomu července a srpna thušské vesnice slaví jedna po druhé své největší svátky.
Thušsko je i jedním z gruzínských národních parků, chrání se tu unikátní horské lesy a ekosystémy i vyhynutím ohrožené druhy velkých kavkazských savců: kozy bezoárové, kavkazského tura. Stále ještě se čeká, zda se z říše zkazek nevrátí i leopard.
Trasa treku vede podél dvou hlavních thušských údolí, při přechodu mezi nimi překonáme hřbet se sedlem ve výšce 2900 m.n.m. V severním údolí, kudy vede hlavní stezka přes hory do sousedního Chevsurska, ukazuje množství strážních věží na blízkost Dagestánců a Čečenců, v méně navštěvovaném jižním údolí projdeme odlehlými, už ne tak důkladně opevněnými vesnicemi. Turisté sem dorazí jen zřídka. Osady jsou tu posazeny vysoko ve svazích i přímo na horských hřbetech, čekají nás překrásné výhledy z cest po horských hřebenech. 
Cesta do hor a z hor vede přes Kachetii. Je to nejvyhlášenější vinařská oblast Gruzie a místo s bohatou historií a s řadou významných kostelů a klášterů. Zastavíme se tu jak v katedrálách, tak i u vína.

 

Na co se můžete těšit?

 • Týdenní pěší okruh Thušskem
 • Po hřebenech i údolími s vesnicemi a strážními věžemi
 • Setkání se stále živou pohanskou vírou
 • Putování nalehko a s noclehy pod střechou

 

Program

 • 1.–2. den

  Letecky Praha – Tbilisi, ubytování, celodenní prohlídka města, považovaného za nejkrásnější metropoli Zakavkazska.

 • 3. den

  Do hor přes vinařskou provincii Kachetii, kostel a zbytky středověké akademie Ikalto, donedávna největší sakrální stavba v zemi – monumentální katedrála Alaverdi z 11. století, pokračujeme přes sedlo Abano (2920 m) – nejvyšší sjízdné sedlo v Gruzii a na celém Kavkaze, docentra Thušska – vesnice Omalo s pevností Keselo.

 • 4.–7. den

  Diklo – přes tuto starou pevnostní vesnici stoupáme nad hluboce zaříznutým údolím Pirikiti Alazani přes vesnice Dartlo, Kvavlo, Parsma a Girevi. Strážní věže těchto vesnic jsou těmi nejzachovalejšími v Thušsku. Dorazíme až do opuštěné vesnice Hegho se zachovanými domy mrtvých a k v tomto údolí nejvýše položené vesnice Čontio (2200 m – dnes už leží v ruinách).

 • 8. den

  Přechod přes sedlo Nakaičo (2900 m) do údolí Gometsari.

 • 9.–10. den

  Do nejodlehlejší části Thuššska – oblasti Tsovata, přes údolí a po hřebenech jižní části Thušska, přes vesnici Doču s mohutnými pevnostními obytnými domy se vyhlídkovou cestou po centrálním hřebenu oblasti vrátíme do Omala.

 • 11. den

  Rozloučení s Thušskem, ráno v Omalo, poté přes sedlo Abamo zpět do Kachetie, nocleh u kachetských vinařů.

 • 12.–13. den

  Gremi – královská pevnost a kostel, centrum Kachetie – město Telavi, s elegantním královským palácem prozrazujícím perský vliv; návrat do Tbilisi, volné odpoledne, možnost návštěvy sirných lázní, letecky zpět do Prahy.

Podmínky