Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Nerozhoduje,
Speciální nabídka
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Rozšířené hledání Zjednodušené hledání

Gruzie – treking v Thušsku

Termíny zájezdu

TermínPočet dníAktuální cenaObj. číslo
24. 7. – 5. 8. 202113 dní-2%38 122 Kč38 900 Kč48257110

POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA

Základní cena -2%38 122 Kč38 900 KčFirst-minute sleva do 24.3.2021.
31. 7. – 12. 8. 202113 dní-2%38 122 Kč38 900 Kč48257120

Na co se můžete těšit?

  • Týdenní pěší okruh Thušskem
  • Po hřebenech i údolími s vesnicemi a strážními věžemi
  • Setkání se stále živou pohanskou vírou
  • Putování nalehko a s noclehy pod střechou

Popis

Thušsko je nejizolovanější horská oblast Gruzie, od centrální části země je odříznutá hřbetem Vysokého Kavkazu. Údolí se tu stáčejí už směrem na sever do muslimského Dagestánu. Z křesťanské Gruzie se do Thušska chodilo přes vysoká horská sedla na jihu. Jedním z nich - sedlem Abano (2920 m.n.m.) vede od 80. let minulého století prašná silnička a udělala tak z něj nejvyšší sjízdné sedlo na Kavkaze. Thušové dnes po většinu roku žijí v podhorských nížinách a do svých starých vesnic plných pevnostních staveb a strážních věží se vracejí jen na pár letních měsíců. V tu dobu ožívají odlehlá horská údolí pohanskými i křesťanskými slavnostmi. Pokřesťanštěné pohanství je tu stále živé a pohanských svatyní je tu po vesnicích rozeseta více než stovka. Na přelomu července a srpna thušské vesnice slaví jedna po druhé své největší svátky.
Thušsko je i jedním z gruzínských národních parků, chrání se tu unikátní horské lesy a ekosystémy i vyhynutím ohrožené druhy velkých kavkazských savců: kozy bezoárové, kavkazského tura. Stále ještě se čeká, zda se z říše zkazek nevrátí i leopard.
Trasa treku vede podél dvou hlavních thušských údolí, při přechodu mezi nimi překonáme hřbet se sedlem ve výšce 2900 m.n.m. V severním údolí, kudy vede hlavní stezka přes hory do sousedního Chevsurska, ukazuje množství strážních věží na blízkost Dagestánců a Čečenců, v méně navštěvovaném jižním údolí projdeme odlehlými, už ne tak důkladně opevněnými vesnicemi. Turisté sem dorazí jen zřídka. Osady jsou tu posazeny vysoko ve svazích i přímo na horských hřbetech, čekají nás překrásné výhledy z cest po horských hřebenech. 
Cesta do hor a z hor vede přes Kachetii. Je to nejvyhlášenější vinařská oblast Gruzie a místo s bohatou historií a s řadou významných kostelů a klášterů. Zastavíme se tu jak v katedrálách, tak i u vína.

Program

1.–2. den

Letecky Praha – Tbilisi, ubytování, celodenní prohlídka města, považovaného za nejkrásnější metropoli Zakavkazska.

3. den

Do hor přes vinařskou provincii Kachetii, kostel a zbytky středověké akademie Ikalto, donedávna největší sakrální stavba v zemi – monumentální katedrálaAlaverdi z 11. století, pokračujeme přes sedlo Abano (2920 m) – nejvyšší sjízdné sedlo v Gruzii a na celém Kavkaze, docentra Thušska – vesnice Omalo s pevnostíKeselo.

4.–7. den

Diklo – přes tuto starou pevnostní vesnici stoupáme nad hluboce zaříznutým údolímPirikiti Alazani přes vesnice Dartlo, Kvavlo, Parsma a Girevi. Strážní věže těchto vesnic jsou těmi nejzachovalejšími v Thušsku. Dorazíme až do opuštěné vesnice Hegho se zachovanými domy mrtvých a k v tomto údolí nejvýše položené vesnice Čontio (2200 m – dnes už leží v ruinách).

8. den

Přechod přes sedlo Nakaičo (2900 m) do údolí Gometsari.

9.–10. den

Do nejodlehlejší části Thuššska – oblasti Tsovata, přes údolí a po hřebenech jižní části Thušska, přes vesnici Doču s mohutnými pevnostními obytnými domy se vyhlídkovou cestou po centrálním hřebenu oblasti vrátíme do Omala.

11. den

Rozloučení s Thušskem, ráno v Omalo, poté přes sedlo Abamo zpět do Kachetie, nocleh u kachetských vinařů.

12.–13. den

Gremi – královská pevnost a kostel, centrum Kachetie – město Telavi, s elegantním královským palácem prozrazujícím perský vliv; návrat do Tbilisi, volné odpoledne, možnost návštěvy sirných lázní, letecky zpět do Prahy.

Podmínky