Menu

Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Speciální nabídka

Datum odjezdu nejdříve:
Datum příjezdu nejpozději:
Zájezdy s datem odjezdu ve vybraném měsíci nebo roce:

UbytováníUbytování

UbytováníStravování

UbytováníDoprava

UbytováníKategorie cestovního komfortu

UbytováníFyzická náročnost (aktivní dovolená)

CenaCena

Vybrané filtry:nic nebylo zvolenozrušit všechny filtry

Gruzínským Kavkazem ke Kazbeku

Termíny zájezdu

TermínPočet dníAktuální cenaObj. číslo
10. 8. – 23. 8. 201914 dní-1%42 471 Kč42 900 Kč48256910

 

Základní cena -1%42 471 Kč42 900 KčFirst-minute sleva do 10.5.2019.

Popis

 Thušsko a Chevsursko jsou dvě nejodlehlejší oblasti gruzínského Kavkazu. Potoky a řeky, které tu pramení, už netečou do Gruzie, ale na sever do Dagestánu. Z Gruzie vede do Thušska jediná cesta – přes sedlo Abano (2920 m n.m.). To je nejvyšším sjízdným sedlem nejenom Gruzie, ale i celého Kavkazu. Větší část roku je kvůli sněhu pro auta neprůjezdné. Naprostá většina Thušů a Chevsurů se do starých domovů vrací se svými stády jen v létě. Na pár měsíců v roce tak ožívají izolovaná horská údolí se starobylými vesnicemi,kde ke každé z nich patřila řada opevněných strážních věží a stará sídla tu sloužila jako rodinné pevnosti. Do dnešních časů tu přežilo pokřesťanštěné pohanství. Vedle několika kostelů je tu více než stovka pohanských svatyní. Křesťanské i pohanské rituály a slavnosti jsou tu stále živé.
Trasa našeho treku vede dvěmi vysokohorskými oblastmi, ve kterých se dochovalo nejvíce pevnostních staveb. Půjdeme nalehko a na cestě nás čeká přechod dvou vysokohorských sedel, vysokých téměř tři a půl tisíce metrů. Batohy naložíme i na hřbety koní, kteří nás na části naší cesty budou doprovázet. Trek ukončíme pod masivem Kazbeku (5033 m n.m.) výstupem k horskému kostelíku Tsminda Sameba, jehož silueta se zářícím vrcholem Kazbeku v pozadí se stala jedním ze symbolů Gruzie.
Při přejezdu z Tbilisi do hor a zpět nás čekají opevněné kostely a kláštery a především - původní hlavní město Gruzie Mccheta s nejvýznamějšími církevními památkammi v zemi .

Na co se můžete těšit?

 • Přechod z Thušska do Chevsurska a pod Kazbek
 • Osmidenní trek spojující tři staré horské kulturní oblasti
 • Nalehko přes dvě třiapůltisícová sedla k pětitisícovce
 • Vysokohorská údolí s vesnicemi plnými strážních věží
 • Džvarismus – stále živá pohanská víra

 

Program

 • 1.–2. den

  Letecky Praha – Tbilisi, ubytování, celodenní prohlídka města, považovaného za nejkrásnější metropoli Zakavkazska. Za důkladné prozkoumání stojí nově zrekonstruované historické jádro, lahodná kavkazská kuchyně i mnoho dalšího.

 • 3. den

  Do hor přes vinařskou provincii Kachetii: kostel a zbytky středověké akademie Ikalto, donedávna největší sakrální stavba v zemi – monumentální katedrála Alaverdi z 11. století, do odlehlého Thušska pokračujeme přes sedlo Abano (2920 m n.m.), příjezd do centra oblasti – vesnice Omalo s pevností Keselo.

 • 4.–6. den

  Přes starou pevnostní vesnici Diklo stoupáme nad hluboce zaříznutým údolím Pirikiti Alazani přes vesnice Dartlo a Parsma. Středověké strážní věže nás doprovodí až k nástupu k přechodu sedla Atsunta (3430 m). Na tři dny, kdy půjdeme neobydlenou oblastí hor a budeme spát ve stanech, naložíme batohy na hřbety koní.

 • 7.–9. den

  Přechod sedla a sestup do Chevsurska s výhledy na nejvyšší horu oblasti Tebulo (4495 m), cestou navštěva opuštěné staré pevnost Mutso, vypínající se na skále 250 metrů nad údolím, a pevnostní vesnice Šatili – historického centra chevsurské oblasti.

 • 10.–11. den

  Z horního do dolního Chevsurska: ruiny vesnice a pevnosti Kistani, významné pohanské svatyně v Chachmati a Gudani, přechod přes sedlo Roška (3300 m) pod rozeklaným vrcholem hory Čauki (3850 m) do poslední chevsurské vesnice Džuta a do městečka Stepantsminda na úpatí Kazbeku (5033 m).

 • 12. den

  Výstup ke kostelu Tsminda Sameba, přejezd Velkého křížového průsmyku po staré vojenské silnici, cestou směrem na Tbilisi mineme lyžařské středisko Gudauri, zastávka na hradě a v katedrále Ananuri. Nocovat budeme ve starém hlavním městě Mccheta  – místě s významnými křesťanskými památkami, spojenými s přijetím křesťanství (už v roce 317).

 • 13.–14. den

  Dopoledne katedrály ve městě Mccheta, klášter Šio Mgvime, volné odpoledne v Tbilisi, možnost návštěvy sirných lázní, letecky zpět do Prahy.

Podmínky