ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Zpráva o návštěvě Nepálu a předání finanční pomoci

Zpráva o návštěvě Nepálu a předání finanční pomoci

Zpráva o návštěvě Nepálu a předání finanční pomoci

Adventura

Zažít život

Nepál

Petr Novotný, Nuvákót, 30. 5. 2015


Vážení přátelé,

jak jsme již avizovali, na konci května, tedy ještě před začátkem monzunových dešťů, měl ředitel CK Adventura Petr Novotný možnost navštívit krátce Káthmándú a jeho bezprostřední okolí. Měl tak příležitost na vlastní oči spatřit a posoudit aktuální situaci v nepálské metropoli, a také navštívit naše přátele a předat jim první část naší společné pomoci. První den navštívil nejvýznamnější památky v oblasti Káthmándského údolí (zprávu o jejich stavu si můžete přečíst zde), druhý den pak oblast Nuvákót, kde bydlí rodiny našich průvodců a spolupracovníků. Jednu z těchto rodin osobně navštívil. Rádi bychom touto cestou poděkovali letecké společnosti Turkish Airlines, která nám na tuto krátkou cestu poskytla zdarma letenku.

Zdlouhavá cesta vede přes horské sedlo, odkud sjíždíme po nezpevněné cestě do centra Sunklani UDC (village development komunity), kde navštěvujeme malou vesničku Geruwagaun. Zde žije rodina jednoho z našich průvodců. Goku Gokama Guni provází naše turisticko-poznávací zájezdy. Všechny vesnické domy jsou zde buď zřícené, nebo vážně poškozené. A ani není divu. Skromné domky byly postaveny obvykle z kamení pospojovaného blátem. Podlahy jsou hliněné, chybí jakékoliv věnce či překlady. Po sérii otřesů se doslova rozpadly. Většina obyvatel z nich již vystěhovala většinu svého skromného majetku, nocují pod improvizovanými stříškami a budují dočasné přístřešky pro období monzunu. Teprve po jeho skončení začnou stavět a obnovovat svoje původní domy. Svůj těžký úděl však zvládají s úsměvem na rtech, vypráví si svoje zkušenosti s proběhlým zemětřesením, vzájemně se navštěvují a pomáhají si. Ukazují mi svůj dům, byl účelně prostorově řešený. V přízemí se zde nachází vždy kuchyň a ohniště, v patře je místnost na spaní a v podkroví se suší a skladuje úroda. V loňském roce jim zde byly postaveny nová hliněná kamínka v rámci projektu sudhariyeko chulo – developed kitchen. Tyto kamna mají pro Nepál naprosto nezvyklý kouřovod a zaručují významnou úsporu spáleného dřeva. I o ty nyní přichází. Naštěstí vesničané se je již naučili stavět samostatně.

NepálNepálNepál

Kromě materiálové podpory tak budou místní potřebovat i zaškolení, jak postavit nové domy bezpečně a s ohledem na výstavbu v seizmicky aktivní oblasti. To vše by jim měli pomoci realizovat prostředky z našeho společného daru. Dohodli jsme se, že jim pomůžeme zprostředkovat zaškolení tak, aby nové domy vybudovali účelně a bezpečně.

Na tuto pomoc se nám všem společně podařilo do konce května nashromáždit již celkem 405 832,- Kč.

Předání 5 000 USD Aktuálně jsme panu Shreeharimu Thapalyiovi osobně předali 5 000 USD, tak aby bylo možné prostředky čerpat pro akutní potřeby v období monzunu. Zbytek prostředků odvezou do Nepálu osobně naši průvodci na konci léta či na začátku podzimu. Osobní předání je jistota, že peníze nezabloudí někam, kam nepatří.

V této souvislosti bychom si dovolili ještě jednou upozornit, že jsme naši neveřejnou sbírku určenou konkrétním lidem v Nepálu uskutečnili spontánně, na základě nabídky řady z Vás a úpěnlivé prosbě našich nepálských přátel. Vzhledem k tomu, že konečný příjemce je fyzická osoba se sídlem v Nepálu, není možné tuto částku použít jako hodnotu bezúplatného plnění pro snížení základu daně dle §15, odstavce 1, Zákona o dani z příjmu. Věřím, že tuto informaci přijmete s pochopením. Pokud by to však pro Vás bylo nepřijatelné, jsme připraveni Vám příspěvek obratem vrátit zpět na Váš účet. Prosím, dejte nám v tom případě vědět obratem.

O dalším osudu a průběhu této pomoci Vás samozřejmě budeme i nadále informovat.

Děkujeme!

Petr Novotný, ředitel CK Adventura
Miloš Podpěra, ředitel CK China Tours