Menu

Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Speciální nabídka

Datum odjezdu nejdříve:
Datum příjezdu nejpozději:
Zájezdy s datem odjezdu ve vybraném měsíci nebo roce:

UbytováníUbytování

UbytováníStravování

UbytováníDoprava

UbytováníStandard služeb (poznávací zájezdy)

UbytováníFyzická náročnost (aktivní dovolená)

CenaCena

Vybrané filtry:nic nebylo zvolenozrušit všechny filtry

Finským Laponskem v barvách podzimu

turistikastany vlastní či půjčené2 středně náročný program

Litujeme, tento zájezd již není v nabídce

Zobrazit podobnou dovolenou: Finsko

Termíny zájezdu

Popis

V období babího léta, tedy raného podzimu, které se na severu nazývá ruska, je Laponsko nejkrásnější. Krajina hraje neuvěřitelnými barvami, dozrávají brusinky, všude je plno hub. Den je dosud delší než v Česku, turisté a komáři jsou již pryč a nastává období polární záře, kdy ji mohou spatřit i ti, kteří se nechtějí vydat za polární kruh v zimě. Vychutnejte si rusku na nenáročném trekingovém zájezdu do finského Laponska. Podnikneme tři kratší treky, díky čemuž poneseme vybavení vždy jen na 1–3 noci. Ale hlavně si budeme užívat poklidnou severskou přírodu – otevřenou krajinu s tundrou, lesnaté pasáže, malebná jezera i civilizací nedotčené řeky.
V první části zavítáme na samý severovýchod až k norské hranici, na druhém treku si projdeme jednu z nejpřísnějších finských rezervací Sompio a na závěr se vydáme ke zlatonosné řece Ivalojoki, kde zlatá horečka vypukla o sto let později než na Aljašce a dodnes zde pár dobrodruhů tradičními způsoby rýžuje zlato. Terén všech tras je mírně zvlněný bez výrazných převýšení. Nocovat budeme na hezkých tábořištích, k dispozici jsou piknikovací přístřešky, ohniště se dřevem a suché toalety. Na závěrečném treku u řeky Ivalojoki budeme mít rezervovaný srub. Během treků mohou zájemci na některých místech i rybařit. 

Na co se můžete těšit?

 • Nejkrásnější období laponského roku
 • Romantika lesních tábořišť, snad i s polární září
 • Sobí stáda v divočině Kaldoaivi
 • Noc v zlatokopeckém srubu u řeky Ivalojoki
 • Letecky v malé skupině

Program

 • 1. den

  Letecky Praha – Helsinki – Ivalo.

 • 2. den

  Přesun do osady Inari u stejnojmenného jezera, největšího za polárním kruhem, nákup a odložení části věcí, sámské muzeum Siida. Dále autobusem až k norské hranici do obce Näätämö.

 • 3.–5. den

  Trek nejseverovýchodnější oblastí Finska podél řeky Näätämöjoki a divočinou Kaldoaivi. Díky vysoké zeměpisné šířce budeme pozorovat změny vegetačních pásem v rozmezí pouhých  desítek výškových metrů a zavítáme i do nehostinné tundry v místech, kde v zimě klesají teploty pod -40 °C. V Kaldoaivi, tradiční pastevecké oblasti, také nahlédneme do sobího hospodářství. Žijí zde poslední příslušníci nejmenší sámské větvě – skoltských Sámů, kteří sem uprchli po válce ze Sovětského svazu a jejichž jazyk je ohrožen vymřením. Trek zakončíme v osadě Sevettijärvi, kde je i pobočka muzea Siida zaměřená na skoltské Sámy. Orientační délka trasy je 45 km.

 • 6. den

  Dnes se vrátíme do Inari, kde si vyzvedneme věci, zregenerujeme se a přesuneme trochu jižněji.

 • 7.–8. den

  Trek rezervací Sompio pojmenované po staré sámské osadě na jihozápadním okraji NP Urko Kekkonen. Půjdeme po staré cestě Ruijanpolku, kudy odcházeli za lepším životem uprchlíci po Severní válce v letech 1700–1721. Trasa měří asi 35 km.

 • 9.–10. den

  Poslední dva dny strávíme u zlatonosné řeky Ivalojoki, kde budeme mít pro romantické přenocování rezervovaný zlatokopecký srub. V místě je maličké muzeum a při troše štěstí potkáme i novodobé zlatokopy.

  V průběhu posledních 4 dnů se budeme pohybovat v okolí turistického střediska Saariselkä, kde je možnost návštěvy skromného aquaparku (hotelový bazén).

 • 11. den

  Odlet do Prahy.

Podmínky

V ceně zahrnuto:

průvodce, letenka vč. všech poplatků Praha–Helsinki–Ivalo a zpět ve výši 10 000 Kč, doprava linkovými autobusy a taxíky na uvedené treky, 2x rezervace srubu jako večerního zázemí v kombinaci se stany, uložení depozitu v Inari, sprcha po třídenním treku, informační materiály, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.

V ceně nezahrnuto (platí se na místě):

rybářský lístek, taxi mimo uvedené treky, bazén v Saariselkä.

Průvodce:

Helena Křenková, milovnice Laponska se zkušenostmi z mnoha letních i zimních severských výprav ... Pro inspiraci: rozhlasový rozhovor s Helenou Křenkovou

Velikost skupiny:

7–14

Poznámka:

Pořadí treků se může změnit v závislosti na jízdních řádech místních autobusů, které jezdí jen některé dny v týdnu jednou denně a budou známy až v létě 2017.

Srub má kapacitu 11 lůžek, takže případně při větší skupině někteří přespí ve stanu.

Pořadatel:
CK Adventura
Pokyny k trekingovým zájezdům:
Potřebné informace o vybavení najdete v souboru Treking_seznam_vybaveni_na_zajezdy.pdf . Informace o službách a náročnosti pak na stránce: informace o zájezdech.
Travel Asistent pro letecké zájezdy:
V ceně tohoto zájezdu je zahrnuta služba Travel Asistent, která vám v případě problémů s letem zajistí bezplatnou asistenční linku a následně po návratu i možnost vyřízení případné finanční kompenzace.

Žádost o zaslání tištěných katalogů

KATALOG POZNÁVACÍ ZÁJEZDY 2018 / 2019

Pokud o katalog máte zájem, neváhejte poslat tuto objednávku. V případě, že jste s námi cestovali v posledních 2 letech, tak Vám katalog přijde automaticky. Katalog rozesíláme po 22. 11. 2017.

Katalogy posíláme pouze po ČR. Pro zájemce mimo ČR máme připraven katalog ke stažení ve formátu PDF na stránce katalogy v PDF (aktuálně ještě katalogy 2017/18).

Tištěné aktivní katalogy se změnily na internetové! Všechny zájezdy z katalogů DOVOLENÁ NA KOLE a TURISTIKA najdete nyní pouze on-line na našem webu.