ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Špicberky – pozvánka do Arktidy

Divokou krajinou na dosah severnímu pólu
poznávací zájezdyturistické zájezdy1-2 nenáročný / středně náročný★★ jsem ochoten cestovat skromněji

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
5. 7. – 13. 7. 20249 dní16891401

AKTUÁLNĚ PLNO! Odlet z Vídně!

Na co se můžete těšit?

  • Ostrovy pouhých 1300 km od severního pólu
  • Expediční lodí k ledovcům a pozorování arktické fauny
  • Šest půlnočních sluncí polárního dne
  • Nejseverněji umístěný pivovar a zaniklé hornické osady

Popis

Špicberky, souostroví pod správou Norska, jsou jednou z nejsevernějších výsep pevniny v Severním ledovém oceánu. Nacházejí se pouhých 1300 km od severního pólu. Jejich dramatická i melancholická bezlesá krajina učarovala již mnoha cestovatelům. Stejně jako většina z nich se sem vydáme v době souvislého polárního dne, který odměřuje pouze půlnoční slunce, když v nejnižším bodě své nebeské dráhy navozuje poklidnou večerní atmosféru a nabízí dlouhé fotogenické stíny.

Správním centrem a jediným větším městečkem je Longyearbyen, který bude východiskem pro část našeho programu. Obklopují ho ledovci obroušené hřebeny Nordenskjöldovy země s horskou tundrou na temeni i v údolích, ale také se strmými svahy a útesy při pobřeží. Naproti, za temnými vodami širokého fjordu, září za hezkého počasí mohutně zaledněné horské masivy Země Oskara II., kam se lze vydat expediční lodí a pozorovat mohutné ledovcové splazy ohlodávané oceánem a hašteřivé kolonie mořského ptactva. Druhým východiskem pro náš program bude ruská hornická osada Barentsburg, kde strávíme dvě noci. Uděláme si také pár pěších výletů v okolí Longyearbyenu.

Pouhých pár dní vám stačí na atraktivní výlet do polárních krajů! V ceně je zahrnuta i unikátní plavba expediční lodí až k čelu mohutných ledovců, které se nepravidelně, ale často odlupují a s rachotem řítí do chladných vod Severního ledového oceánu. 

Program

1. den

Letecky Praha–Špicberky; přílet na Špicberky pozdě v noci.

2. den

Longyearbyen – prohlídka hornického městečka, fakultativně prohlídka působivého muzea Arktidy, Polární institut

3. den

Barentsburg – plavba expediční lodí do ruské hornické osady, asi 6hodinový lodní výlet v rozlehlém Isfjordu (panoramata hor, čelní stěny mohutných ledovců, odlamujících se postupně do oceánu, pozorování tuleňů, při troše štěstí také mrožů a běluh), pivovar Krasnyi Medved, ubytování v hostelu.

4. den

Isfjord Radio – výlet lodí na nejvzdálenější část Isfjordu, k pobřežní rozhlasové a meteorologické stanici na krásném Kapp Linné, prohlídka meteostanice, návštěva staré traperské chaty a výlet k jezeru (dle aktuální situace); návrat zpět do Barentsburgu.

5. den

Půldenní plavba expediční lodí zpět do Longyearbyenu a případný turistický výlet v okolí či prohlídka města; cestou výhledy na starou železnici a zaniklé město Grumant,

6. den

Pěší výlet na Platåberget (439 m) k satelitní stanici, odkud je nádherný výhled na celé okolí hlavního města; v případě příznivého počasí výstup na horu Nordenskjöld (1051 m) s hledáním fosilií (asi 20 km/ ↑↓ 1000 m).

7. den

Plavba lodí do opuštěné ruské hornické osady Pyramiden – jídelna, bazén, kulturní dům s možností teplého občerstvení; Ptačí skála a Nordenskjöldův ledovec; při troše štěstí možnost pozorování mrožů.

8. den

Dle počasí možnost dalších pěších výletů v okolí Longyearbyenu – údolí Bjorndalen; lehký výstup údolím Sarkofagen případně výstup na Trollsteinen s vyhlídkou na městečko.

9. den

Letecky zpět do Prahy.

Podmínky