ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Toulky Faerskými ostrovy

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
24. 8. – 29. 8. 20226 dní41250201

AKTUÁLNĚ PLNO

Na co se můžete těšit?

  • Severský přírodní ráj
  • Divoké pobřeží, vodopády a barevné domky s travnatými střechami
  • Malá skupina účastníků
  • Komfortní příjemné ubytování v hotelu ****

Popis

Faerské ostrovy jsou přírodním rájem pro milovníky ryzího severu. Na půli cesty mezi Norskem a Islandem, uprostřed chladného Atlantiku, se rozprostírají na 18 ostrovech propojených tunely, mosty a trajekty. Z žádného místa na ostrovech to přitom k Atlantiku nebude déle než 5 kilometrů.

V letních měsících se ostrovy zazelenají a pokryje je nekonečný travnatý koberec. V kombinaci se strhujícím divokým pobřežím, vodopády, barevnými domky se zarostlými střechami a všudypřítomnými ovcemi se na Faerech odehrává fantastická hra barev, vjemů a severské pohody. I když se venku během dne vystřídají všechna čtyři roční období a vítr rozehrává závody slunce s mlžnými závoji, dánské útulno neboli „hygge“ doléhá i sem.

Vydáme se vstříc poznání fantastického divokého souostroví, které je hitem individuálních cestovatelů, ale díky své nepřístupnosti a malým kapacitám je zatím ušetřeno masovějšího turismu.

Program

1. den

Odlet s přestupy na Faerské ostrovy, přesun na ubytování do Tórshavnu.

2. den

Brzy ráno nalodění na krátký trajekt na ostrov Kalsoy. Cílem bude nenáročný výstup k majáku Kallur, jedna z nejproslulejších vycházek na ostrovech. Na zpáteční cestě ještě zastávka u sochy mořské panny Kópakonan v osadě Mikladalur a trajektem zpět do Klaksvíku. Pokračujeme na nejsevernější ostrov Viðoy. Prohlédneme si kostelík v osadě Viðareiði zasazený mezi dva dominantní kopce Malinsfjall a Villingadalsfjall. Večer možnost společné večeře v některé z vyhlášených restaurací v Tórshavnu.

3. den

Přejedeme na ostrov Eysturoy do nádherně položené vesničky Gjógv, kde se projdeme podél strmých útesů padajících do Atlantiku. Vyhlídkovou horskou silnicí kolem nejvyšší hory souostroví Slӕttartindur (882 m) přejedeme do vesnice Eiði. Podle podmínek v oblasti uskutečníme další výšlap za panoramatickými výhledy na zelené faerské vrcholky. Pozdě odpoledne přijedeme do hlavního města Tórshavnu a zažijeme poklid faerské metropole. Ve městě si prohlédneme mj. přístav, staré město s historickou budovou parlamentu nebo barevné domky s travnatými střechami.

4. den

Čeká nás ostrov Vágar, který nabízí další porci ikonických faerských krás. Nedaleko osady Sandavágur se krátkou procházkou dostaneme na vyhlídku na špičatá skaliska Trøllkonufingur. Dále se projdeme podél jezera Sorvagsvatn k vodopádu Bøsdalafossur, který padá přímo do vod Atlantiku. Zájemci si mohou procházku prodloužit ještě na výběžek Trælanípa za fotkami s optickou iluzí jezera posazeného přímo nad oceánem. Odpoledne nás ještě čeká osada Gásadalur s 11 stálými obyvateli. Silniční tunel propojil v roce 2004 toto místo s okolním světem a dnes je tak již mnohem snazší objevit jeden z nejproslulejších pohledů na Faerech, úchvatný vodopád Múlafossur.

5. den

Toulky po Faerských ostrovech zakončíme na největším ostrově Streymoy. Nejvýznamnější historickou obcí na souostroví a středověkým sídlem biskupství je Kirkjubøur s nedokončenou katedrálou sv. Magnuse, kostelem sv. Olafa a 900 let starým farmářským domem Roykstovan. Cestou na sever ostrova se projdeme k nejvyššímu faerskému vodopádu Fossá, který tvoří dvojitou kaskádu. Na úplném severu ostrova zavítáme do osady Tjørnuvík, idylicky položené v zálivu mezi horami. Projdeme se zde mj. po místní černé pláži. Odpoledne zavítáme do možná nejkrásněji položené vesničky na Faerech Saksún s deseti stálými obyvateli. Podvečerní návrat do Tórshavnu a závěrečný relax. Pro zájemce je možné ještě domluvit asi dvouhodinový lodní výlet z osady Vestmanna k 700 metrů vysokým ptačím útesům Vestmannabjørgini.

6. den

Odlet zpět do Dánska a dále do Prahy.

Podmínky